Sahte Entegre (İsyan ediyorum)

Başlatan Pyrodigy, 23 Ağustos 2017, 19:44:56

Pyrodigy

Merhaba arkadaşlar.
500 ün üzerinde ürünün bulunduğu kartta NXP marka 74HC245D malzeme yeşillenmiş patates çıktı. İşin garip tarafı satın aldığım firma herkesçe bilinen ve hatta Ticaret odasında en çok vergi verdiğini iddia eden bir firma. Firmaya yazı yazdım bakalım ne cevap verecekler.
Malzemenin sahte veya arızalı olması durumuna ilk defa rastlıyorum ve gerçekten çok can yakıcı bir durummuş. Çözmem 1 haftamı aldı, her parçayı söküp değiştirirken bu entegreye baktığımda yok canım mümkün değil deyip pas geçmem 5 gün :) Dirençlerin bile günahını almıştım zavallılar...
Canın yanan arkadaşların acısını paylaşıyorum. İfşa olayını forum yöneticilerine bırakıyor, Bu patates leri üretenleri, satanları allaha havale ediyorum.
Not: Forumda patates diye arayınca nekadar çok konu olduğuna şaşarsınız.
Persistance is the name of the game in this business....

MC_Skywalker

Bu sıralar 74 serisinin çakmaları pyasada sanırım. 74141 almıştım Aliexpressten bozuk çıktı.

derbeder

batsın bu dünyaa  beeee  bzim gibi  elektronikçiye  yapılırmı bu bee.... :(

Pyrodigy

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 23 Ağustos 2017, 21:00:54
Bu sıralar 74 serisinin çakmaları pyasada sanırım. 74141 almıştım Aliexpressten bozuk çıktı.
NXP marka ürünler diğer markalara göre daha ucuz. Bu yüzden sahtesini yapıyorlar diye tahmin yürütüyorum.
Bulabiliyorsanız farklı markalara yönelin.
Bu arada bir anektod paylaşmak isterim. En sinir bozucu durum ise insan kendinden, yaptığı devreden bile şüphelenmesi. Elle dizdiğim kart çalışıyor, seri imalattan çıkan kartların hiçbiri çalışmıyordu. Eğer önceden elle dizmeseydim mutlaka hatayı kendimde arayacaktım. Şimdi sağlamasını yaptığımda Elle dizdiğim ile seri imalattan çıkan tek fark bu namussuz entegre... Elle dizdiğimde farklı marka vardı.

MC_Skywalker

Benim aldığım 74141 ler Ti marka.

cevat1

Sizi anlıyorum. Satıcılarda dürüstlük maalesef kalmamış.

Şöyle düşünüyorum.
Firma entegreyi üretir. % 1-5  belki daha fazla... imalat hatası( üretimde normal kabul edilir) olan ürünler atık yapılmadan çakallar tarafından piyasaya sürülür.
Veya üretimi yaptırılan 10.000 veya 100.000 adet neyse... kalite kontrol yapılmadan çeri-çöpüyle siparişi veren firmaya teslim edilir.
Firma da Paçal malı piyasaya sürer.

Müşteriden gelen şikayetlere de, saf bir tavır takınarak konuşur(aptalız ya...) "Nasıl olur. bizim ürünlerde çıkmaz, bir yanlışlık olacak denilir. Müşteri kapasiteli çalışıyorsa, müşteriyi bozmamak için arızalı ürünler, sağlamlarla değiştirilir.
İade gelen ürünler başka bir müşteriye tekrar çakılır. Bu döngü devam eder."

Aşırı ve haksız para kazanma hırsı,  imalatçının zaman kaybetmesine neden olur.
Aliexpress 'ten aldığım chiplerin hepsi  arızalı çıktı. Satıcıya defalarca mesaj gönderdim. İlgilenmedi... ( bizim gibi kek çok... biz olmazsak, ne olur adamlar dünyaya mal satıyor.) Müşteri hizmetlerini aradım defalarca;  Oyaladılar tamam halledeceğiz, merak etmeyin, falan filan... " AliExpress sizler için var. Sorunlarınızı çözeceğiz gibisine, bizleri okkalayarak oyaladı. Sonrası... koca bir HİÇ...

Ben de 6 ay AliEXpress ten mal almamaya, sipariş vermeme kararı aldım. Kendi çapımda ürün almamakla protesto mu yapıyorum.
Müşteri hizmetlerine de söyledim. " Siz sorun çözmüyor müşteri oyalıyorsunuz. Sizden mal almayacağım." dedim. İnsanları APTAL mı zannediyorlar!
Kendi çapımdaki protestom bu...

Pyrodigy

Alıntı yapılan: cevat1 - 23 Ağustos 2017, 21:39:45
Sizi anlıyorum. Satıcılarda dürüstlük maalesef kalmamış.

Şöyle düşünüyorum.
Firma entegreyi üretir. % 1-5  belki daha fazla... imalat hatası( üretimde normal kabul edilir) olan ürünler atık yapılmadan çakallar tarafından piyasaya sürülür.
Veya üretimi yaptırılan 10.000 veya 100.000 adet neyse... kalite kontrol yapılmadan çeri-çöpüyle siparişi veren firmaya teslim edilir.
Firma da Paçal malı piyasaya sürer.

Müşteriden gelen şikayetlere de, saf bir tavır takınarak konuşur(aptalız ya...) "Nasıl olur. bizim ürünlerde çıkmaz, bir yanlışlık olacak denilir. Müşteri kapasiteli çalışıyorsa, müşteriyi bozmamak için arızalı ürünler, sağlamlarla değiştirilir.
İade gelen ürünler başka bir müşteriye tekrar çakılır. Bu döngü devam eder."

Aşırı ve haksız para kazanma hırsı,  imalatçının zaman kaybetmesine neden olur.
Aliexpress 'ten aldığım chiplerin hepsi  arızalı çıktı. Satıcıya defalarca mesaj gönderdim. İlgilenmedi... ( bizim gibi kek çok... biz olmazsak, ne olur adamlar dünyaya mal satıyor.) Müşteri hizmetlerini aradım defalarca;  Oyaladılar tamam halledeceğiz, merak etmeyin, falan filan... " AliExpress sizler için var. Sorunlarınızı çözeceğiz gibisine, bizleri okkalayarak oyaladı. Sonrası... koca bir HİÇ...

Ben de 6 ay AliEXpress ten mal almamaya, sipariş vermeme kararı aldım. Kendi çapımda ürün almamakla protesto mu yapıyorum.
Müşteri hizmetlerine de söyledim. " Siz sorun çözmüyor müşteri oyalıyorsunuz. Sizden mal almayacağım." dedim. İnsanları APTAL mı zannediyorlar!
Kendi çapımdaki protestom bu...

Entegre üreticisi hatalı malı üretirse onu piyasaya sürmez geri dönüşüme gönderir. Neden itibarını zedelesin ona ihtiyacı yok ki.
Burada ithalatçılar daha çok para kazanma hırsı ile sahte ürünlere yöneliyor. Sorun burada.
Ülkemizden bir digikey çıkması uzun vadede gözükmüyor.
Aliexpress ten aldığın malı geri gönderebilirsin. Ben sipariş verirken öyle yapıyorum '' resimdekini veya yazdığını göndermezsen iade ederim'' diyorum. Aynısını gönderiyorlar.

cevat1

Ürün zaten patates... Markasız veya sahte marka

Sağlam olsa ne olur, arızalı olsa ne olur...

ertuğrul54

patates olayına max232  entegresinide ekleyelim 1500 tane ye yakın  değiştirdim Anlaşılan piyasada sağlam malzeme bulamayacağız

yas

Benimde kafama takılan nokta tedarikçi firma iyi niyetli (varsayıyorum) bir şekilde getirdiği malın patates olmadığını 100% nereden bilecek?
Adamlar 100.000 lerce adet getirtiyorlar 1000 makaradan 100 ü tırt çıksa nereden anlayacak.

MC_Skywalker

Sahte ürünler herzaman bozuk demek değildir. Böyle anlaya bazı arkadaşlar var. Az satan ürünün etiketini silip çok satan ürünün etiketini basarak yapılır.

90'lı yıllarda TV ünitelerinde vertika saptırma entegresi çok pahalıyıdı. TDA kodu ile başlayan bu entegrenin yerine aynı kod ile başla audio amp etegresinin üzerin silip yeniden basarak piyasaya sürüyorlardı.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: yas - 24 Ağustos 2017, 09:48:52
Benimde kafama takılan nokta tedarikçi firma iyi niyetli (varsayıyorum) bir şekilde getirdiği malın patates olmadığını 100% nereden bilecek?
Adamlar 100.000 lerce adet getirtiyorlar 1000 makaradan 100 ü tırt çıksa nereden anlayacak.

Tedarikçi firma; (iyi niyetli olanı)
Orjinal çipi 0.50$'a,  çakmasını 0.10$ alırken farkedebilir...

foseydon

Alıntı yapılan: Allegro - 24 Ağustos 2017, 10:36:47
Tedarikçi firma; (iyi niyetli olanı)
Orjinal çipi 0.50$'a,  çakmasını 0.10$ alırken farkedebilir...

Satan çakma malı orijinal fiyatına satıyorsa??

Ankara Maltepe pazarından kulaklık alırdık vakti zamanında. Adam çakma malı orjinalinde bu, fiyatında bu diyerek orijinal kulaklık fiyatına yakın fiyat çekerdi. Sonrada bu alt kalitesini çıkartıp bak buda çakması, fiyatı şu kadar derdi. Yan yana koyup kalite farkını gösterirdi. Bak orijinalleri çakma arasında ne kadar kalite farkı var diye pazarlamaya çalışırdı. Aslında ikisinde çakma olurdu.

Demem o ki sen orijinalleri çakma ürünü ayırt edemiyorsan. O çakma ürünü satan adam sana çakar onu. Fiyat farkı koymaz vs. Sadece entegre için değil çoğu üründe böyle.

Erol YILMAZ

Ulkemizde cakmacilar cakma urunu g[/size]enellikle daha ucuza degil orjinal fiyatina satiyorlar. Sonu SAN li olanlari biraz tehlikeli görüyorum... ☺ degisik bi sanayi kurmuslar.

Alirken de orjinal fiyatla aldiklarini hic dusunmuyorum.

Diyotlarin cakmalarinda pek problem cikmayabilir... boyut olarak hacimli olanlarin orjinalligini test etmek isterseniz  agirliklarina bakabilirsiniz. Orjinal Uretici agirligi net olarak saglar ve 10 adedi alip hassas terazide tartarak ortalama 1 adet agirliga ulasabilirsiniz. Karakoyde bol miktarda diyot satan bir tedarikci anlatmisti bu trigi...

Pyrodigy

Hatalı olduğum yerde ustalar düzeltsin lütfen;
Arızalı / Sahte artık ismi neyse ürünlerden zarar görmemek için Mutlaka kartları seri üretime vermeden önce elle 1 tane numune dizip her koşulda test etmek gerekli. Hatta montaj yaparken havyayı biraz ısı ayarını yüksek tutun ki fırın koşullarından bir tık üstte montaj olsun.
Karmaşık devrelerde hatalı yerin tespiti çok zor ( en azından benim için ). Projenin nihai ürün haline gelebilmesi için bir çok yol izleniyor. Sonuçta Arızaya sebep verebilecek çok faktör var. Devre dizayn hatası, PCB üretim hatası, dandik ürün, seri üretimde yapılan hatalar... vs. Nihai ürünün elimize hatasız geçmesi için güzel bir yol izlemek gerekli. Herkesin zamanı kısıtlı fakat bitmiş karttın sorununu tespit etmek ve entegre değiştirmek için harcadığımız zaman inanın çok fazla. Mesela elimizdeki entegre dandik ise mutlaka test kartında görelim, keza pcb hatalıysa aynı şekilde. Yanlışmıyım ? Test kartında kullandığım entegre ile seri üretimde kullandığım entegre marka, model farklıydı. Hatta testte eski çıkmaları kullanmıştım bacakları lehimli felandı. Seri üretime ise cillop gibi tertemiz entegreleri verdim :) Test kartını yapmamış olsaydım mutlaka hatayı kendimde, pcb de veya dizgicide arayacaktım :(
Ustalardan ricam suçlunun tespiti için en başından bir yol haritası göstersinler.
Sevgiler