Ayrı gayrı yok hep beraber kazanç artıralım.

Başlatan bunalmis, 15 Kasım 2005, 14:15:27

z

Çok sayıda opamplarla yapılmış her biri farklı farklı DC sinyalleri yükselten  kazançları aynı yapıları aynı opamp devrelerim var.

Tek bir noktadan müdahale etmek suretiyle bütün amplfikatörlerin kazancını ayarlamak istiyorum.

(Diyelimki 6 yükselteç var, tek bir trimpotu ayarlamak suretiyle 6 yükselteçinde kazancı değişecek)

Ancak ne çok ganglı pot yada düzenek ne de digital pot kullanmak istiyorum.

Örneğin voltaj kontrolu ile kazanç ayarlamak harika olur. Ancak fiyat açısından da cazip bir seçenek olmalı.

Bu konuda önerebileceğiniz çip yada düzenekler nelerdir?

(Ses uygulamalarında kullanılan volüm kontrol yapan çipleri işime yaramaz.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cozturk

Bu devrelerin genel adı VCA. Op amp linearizes response of FET VCA .
0 to 4V triangle wave linearly modulates the 500-Hz audio input.

http://www.edn.com/contents/images/90502di.pdf

ahmet2004

kesmez

işini görürmü bilmem ama şöyle bir düzenek öneriyorum..

6 tane analog analog anahtardan oluşan demultiplexer +
1 adet op-amp + 6 tane analog anahtardan oluşan analog multiplexer..

ilk önce 1. analog anahtardan 1. sinyal seçilecek op- ampa girilip yükseltilecek uygun çıkışa yönlendirilecek..
sonra ikinci , üçüncü ....
6. sinyal yükseltildikten sonra tekrar 1. sinyal devreye alınacak..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

z

Evet hazır VCA tipi çözüm arıyorum ve BB nin ürünü ucuz olsaydı çokda işimi görecekti.

Diğer çözümler ok ama gerek yer darlığı gerekse fiyat açısından hazır IC türü çözüm arıyordum. Digital pot kullanmak bile işime gelmiyordu.

Görünen o ki fiyata koyduğum sınırdan dolayı iş yattı.

6 opampa toplam 5 Usd iyiydi ama tanesi 5 Usd çok fazla.

Hem para vermeyeceğim hemde şöför mahalline oturacağım. Yok öyle şey.  :D

z

Birde şunu sorayayım. Öyle bir analog optocoupler arıyorum ki,

İçinde  fotodirenç olsun. Fotodirenç kılıf içindeki ledin ışığından etkilensin ve ledin akımı ile oynayarak fotodirencinn değerini ayarlıyayım.

Böyle hazır bir IC gördünüz mü? Birden fazla fotodirenci olan opto gördünüz mü?

mhk

Alıntı yapılan: "bunalmis"Birde şunu sorayayım. Öyle bir analog optocoupler arıyorum ki,

İçinde  fotodirenç olsun. Fotodirenç kılıf içindeki ledin ışığından etkilensin ve ledin akımı ile oynayarak fotodirencinn değerini ayarlıyayım.

Böyle hazır bir IC gördünüz mü? Birden fazla fotodirenci olan opto gördünüz mü?

Bir zamanlar bende çok aramıştım lakin bulamadım. Bunun yerine bu sensörü kendin yapabilirsin. Küçük bir boru içine led ve istediğin kadar ldr koyup, komple sistemi siyah silikon ile dolrurup uçları çıkarınca mükemmel sensörlerin olmuş olur. ;)
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

cozturk

Gerçekten böye optocoupler  var. 1-2 ay önce gerekli tüm belgeler elimde idi. bozulan hdd içinde kaldı. uzun uzun kullanımını anlatmış örnek devreler vs hepsi vardı.
buradan buyrun:
http://www.google.com/search?as_q=%22optocoupler%22+%22ldr%22&num=10&hl=tr&btnG=Google%27da+Ara&as_epq=&as_oq=&as_eq=&lr=&as_ft=i&as_filetype=&as_qdr=all&as_occt=any&as_dt=i&as_sitesearch=

z

Yaparım yapmasına da içime sinmez. Çip gibi yapabilirsem ne ala.

cozturk

Alıntı yapılan: "cozturk"Gerçekten böye optocoupler  var. 1-2 ay önce gerekli tüm belgeler elimde idi. bozulan hdd içinde kaldı. uzun uzun kullanımını anlatmış örnek devreler vs hepsi vardı.
buradan buyrun:
http://www.google.com/search?as_q=%22optocoupler%22+%22ldr%22&num=10&hl=tr&btnG=Google%27da+Ara&as_epq=&as_oq=&as_eq=&lr=&as_ft=i&as_filetype=&as_qdr=all&as_occt=any&as_dt=i&as_sitesearch=

Lineer liğini de öve öve bitirememişlerdi. Bulursan bize de bildir ha..

kesmez

"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

OG

Bir fet transistörün VGS si ile Rds  direncini değiştirseniz

Bütün opamplara 1 adet fet.

Evirmeyen yükselteçte bunu girişteki dirençten sonra + girişi ile şase arasına,

Eviren yükselteçte - girişi ile şase arasına.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

JFET'in GS gerilimi ile DS direncinin degistigi dogru ancak kucuk sinyal yukselteclerinde opampa baglanacagi noktalarda DS voltaji cok dusuk olacak  bu sartlarda fet ayni davranisi gosterirmi bilgim yok.

@Kesmez o opto analog izolasyon icin cok guzel ama benim uygulamaya elverisli değil gibi. Kazanc yolu ustune konacak ve direnci degisebilen bir sey lazim.

ahmet2004