MPPT Tasarımı Hakkında

Başlatan ugurer, 14 Eylül 2017, 14:14:26

ugurer

Öncelikle herkese merhabalar. Güneş panellerinden maksimum verim elde edebilmek adına batarya sarj konusunda MPPT sisteme geçiş yapmayı planlıyoruz. Konu hakkında teorik bilgiyi kullanılan yöntemleri kabaca araştırdım fakat aklıma takılan bir kaç soru var. Bir de bu konu formumuz da yeterince konuşulmamış bu vesile ile bilgi paylaşımı da yapabiliriz şeklinde düşünmekteyim.

İlk olarak MPPT sistemde panel çıkışının kısa devre akımı veya açık devre gerilimi ölçümü yapılıyor bunda bir sıkıntı yok açık devre gerilim okuma kısmında da bir sıkıntı yaşamıyorum fakat kısa devre akımını elektronik olarak nasıl okuyacağım konusunda sıkıntı yaşıyorum. Şöyle bir yol geldi aklıma işlemci kontrolünde bir yarı iletken ile devreyi kısa  devre yapıp akım sensöründen değer okumayı planlıyorum. Bu yöntem mantıklı mı yoksa gerçekleştirebileceğim farklı bir yöntem var mı ?

Birde araştırma yaparken TEXAS'ın BQ24650 adlı bir entegresi denk geldi daha önce bu entegre ile çalışan varsa yorumlarınız bekliyorum. Herkese iyi günler dilerim.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: ugurer - 14 Eylül 2017, 14:14:26
fakat kısa devre akımını elektronik olarak nasıl okuyacağım konusunda sıkıntı yaşıyorum.

kısa devre akımı elektriksel bir tabirdir, pratikte güneş paneli çıkışını kısadevre edersen voltaj sıfır olur, akımı ne okursan oku güç sıfırdır. kii akımda okuyamazsın.

bu tanımın anlamı şudur;
bu cihaz maksimum bukadar akım verebilir, bu cihaza uygun cihaz yapmak yada takmak istiyorsan bunu göz önüne al.

kısadevre akımını üretici sana söyle sen öyle bir akım ölçmezsin. mosfet yada transistörler gibi malzemelerdeki short curret değerinin yada tabirinin aynısıdır.

aşağıda Türk malı denilen, yani burda laminasyonu yapılan bir panel etiketi var..

sen devreni tasarlarken ne yapacaksın?
8,9 ampere ve 38,4 volta dayanabilecek bir devre yapacaksın olay budur. hatta % 10-20 tolerans ta vermekte fayda var.

ugurer

Yorumunuz için teşekkürler @ahmet_zxc hocam kafama yatmayan bir o kısım vardı.

Konuyla ilgili araştırmalarım devam ediyor dc-dc topolojisini seçmeye çalışıyorum şu anda. Konuyla ilgili gelişmeler oldukça buradan yazmayı planlıyorum