elektronik karta faraday kafesi yapımı

Başlatan sayangku, 19 Eylül 2017, 13:55:41

sayangku

sa arkadaşlar  pic16f62a  ve harici kullandıgım adc uzerini faraday kafesi ile kaplamak istiyorum
bunu en pratik nasıl yapabilirim yada hazır satan yerler varmı bana bu konu hakkında bilgi verebilirmisinz
şuandaki sistemin parazit den etkilenmiyo ufatak tefek adc oynamalar var ama ben işimi garantiye alim de
maliyet cok onemli degil bu arada yeterki iyi bişi olsun işe yarasın saygılar

Melih1802

Bazı pro cihazların kartının üzerindeki entegrelerde entegre üstünü kaplayan bir sac konulmuş, sac'ın bir ucundan entegrenin (-) ucuna bir uzantı indirerek lehimlenmiş. Fotoğraf bulursam eklerim.
https://goo.gl/images/HuWAH6

Alıntı yapılan: sayangku - 19 Eylül 2017, 13:55:41
sa arkadaşlar  pic16f62a  ve harici kullandıgım adc uzerini faraday kafesi ile kaplamak istiyorum
bunu en pratik nasıl yapabilirim yada hazır satan yerler varmı bana bu konu hakkında bilgi verebilirmisinz
şuandaki sistemin parazit den etkilenmiyo ufatak tefek adc oynamalar var ama ben işimi garantiye alim de
maliyet cok onemli degil bu arada yeterki iyi bişi olsun işe yarasın saygılar

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

dumansiz

İşini garantiye almak istiyorsan, elektronik kartın tamamını metal bir kutunun içine koyabilirsin.

sayangku

yorumlarınız için çok teşekkür ederim öncelikle ben biraz detay verim size  12v  7amper akü benim besleme kaynagım 5v düşürmek için
http://www.elektroinfo.org/2014/10/lm2575-5volt-anahtarlamali-regulator.html
likteki devreyi kurdum   özellikle mejhur 100nf fazla fazla kulandım picin bacaklarına  adc  de alçak geciren filtre yaptim 10k 10 uf degerinde
pcb gruond eksik etmedim boş olan heryeri  ground ladım şuana kadar parazit kapmadı ama ben pimpirikli birisiyim istanbulda çalısırda
gaziantepte calısmassa benim için sorun olur o yuzden bende faraday kafesi ile işimi iyice garanitiye alim dedim
benim el kumandam
malesef plastik bir kutu ancak entegre ve adc gibi yerlere sıkıstırabilirim kafesi yer sıkıntısı var biraz :)
Melih1802 Hocam dedinizi bi denicam ben amatorce işallah becerebilirim :)
Zoroaster  hocam suanda 5 adet pcb topladım 1 satıldı begenilirse adetli olucak ozaman sizinle irtibata geçmek isterim  [/font] [/size][/font]Maxim , dumansiz yorumlarınız için teşekkürler  anladım kadarı ile metal bir sacı bükücam
[/size] etrafını kapatıp eksiye vericam

[/size]

Zoroaster

Faraday kafesini cok profesyonel ureten arkadasim var. Fakat 5 tane ile ugrasmaz.
Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Bakinca prof gorunmese de olur ama is gorsun dersen bakir folyoyu makasla kesip lehimleyip yapabilirsin.
Seytan deliginden kacti.

Eugene

Bir plastik filmin üzerine alüminyum folyo yapıştırıp devrenin üst kısmına ters U şeklinde montajlayın.

foseydon

Boşuna uğraşma, sadece ADC kısmını izole etmenin tek başına pek bir faydası olmaz. Zaten sana sorun yaratacak seviyede yayılım olursa, devrenin diğer kısımlarında sorun çıkartır. Yapabiliyorsun tüm devreyi metal kutuya koy, yoksa hiç uğraşma.

dumansiz

Filtre olarak 10uf 10k değerlerini seçmişsin. Okuduğun analog değer, milisaniye veya saniyeler mertebesinde değişen bir değer değil galiba.
Eğer kafes yaparsan, kafesi toprağa iletmen önerilir(Tabi toprak bağlantısı varsa). Buradaki topraktan kasıt DC GND(-) değil "EARTH".
"DC GND" ye bağlamak tehlikeli olabilir. Üzerinde gerilim olan bir iletken kafese dokunduğunda devren zarar görebilir. Veya insan temasından(statik elektrikten) bile zarar görebilir.

yas

adetli ve çok şekilli değilse plaketin bakır tarafları iç yüzey olacak şekilde lehimlenerekte yapılabilir.

yas

sayangku

Alıntı yapılan: dumansiz - 19 Eylül 2017, 16:20:20
Filtre olarak 10uf 10k değerlerini seçmişsin. Okuduğun analog değer, milisaniye veya saniyeler mertebesinde değişen bir değer değil galiba.

Eğer kafes yaparsan, kafesi toprağa iletmen önerilir(Tabi toprak bağlantısı varsa). Buradaki topraktan kasıt DC GND(-) değil "EARTH".
"DC GND" ye bağlamak tehlikeli olabilir. Üzerinde gerilim olan bir iletken kafese dokunduğunda devren zarar görebilir. Veya insan temasından(statik elektrikten) bile zarar görebilir.
hocam aslında kullandıgım sensor bu https://www.direnc.net/ems-100-fluxgate-magnetometer-sensor
parazitten etkileyo  biraz deneme yanılma ile bu filtre buldum bana biraz açarmısınız
sistem hızlı olması gerek aslında ben mejbur yavaslattım bunun orta yolunu bulabilirmiyiz ?
şuanda çalıyor istedim gibi ama daha hızlı olsa fena olmaz 
u arada 16 bitlik adc kullanıyorum
bunun 32167.0 cozunurlugu orta yolunun bulabildim
kısacası   adc * 5/32167.0 işlemi yapıyorum 
iki sensor var elimde 2.50 volt manyetik alan yok demek altı ve ustu manyetik alan var demek tabi
bunun şiddelerini felan hesap ediyorum şukadar şukadar diye sistem ufak bir sacmalasa hata oranı buyuyor ben bu orani en aza indirmeye calısıyorum

sayangku

Alıntı yapılan: sayangku - 19 Eylül 2017, 16:35:01
hocam aslında kullandıgım sensor bu https://www.direnc.net/ems-100-fluxgate-magnetometer-sensor
parazitten etkileyo  biraz deneme yanılma ile bu filtre buldum bana biraz açarmısınız
sistem hızlı olması gerek aslında ben mejbur yavaslattım bunun orta yolunu bulabilirmiyiz ?
şuanda çalıyor istedim gibi ama daha hızlı olsa fena olmaz   bu arada 16 bitlik adc kullanıyorum
bunun 32167.0 cozunurlugu orta yolunun bulabildim