Step motor surucu icin guc kati

Başlatan Zoroaster, 23 Eylül 2017, 03:02:18

Zoroaster

Clock girisi, chopper devreleri olan hazir ciplerle degil de yeteneklerini kendimin belirleyecegi step motor surucusunu yapmak icin guc kati arayisi icindeyim.

Duzenegin 2 Adet Full bridge cikisi olup giris sinyallerinin 3.3v lojik seviyesi ile uyumlu olmasi gerekiyor.

Besleme voltajinin en azindan 28v ve akimin en azindan surekli 1.5A ve duzenegin gene en azindan 20Khz anahtarlama yapabilmesi gerekiyor.

Bu isi 8 adet mos, 4 adet IR21xx ile yapabilirim. Ya da 1 adet L298 ya da 2 adet L6203 ya da 1 adet L6205 kullanabilirim.

Motor akimlarini kontrol altinda tutacak shopper duzeneginin olmamasi varsa da devre disi birakilabilmesi gerekiyor.

Su ana kadar buldugum en ekonomik cozum L298.

L298 kullanilirsa ilave olarak 8 adet hizli diyod kullanmak gerekiyor. Bu' diyod fiyati ve ilave PCB alani olarak fiyata yansiyacaktir.

Neyse gunumuz sartlarinda bu arayisimin en ucuz cozumu nedir? Hic arastiran varmi?

A4988, DRV8825 gibi hazir step motor surucu cipler bu basliga cevap olarak verilmemeli. Cunku bu ciplerin yetenekleri belli. Benim isimi gormuyorlar.

Aradigim en ucuz sistem aynen asagidaki gibi bir sey.

Maliyet elbetteki alim miktari ile degiskenlik gosterir aradigim cevap 1 tane yapma uzerine desem sacma olacak her neyse bu konuya daha onceden kafa yoranlar varsa
ne var ne yok dinlemek isterim.

Seytan deliginden kacti.

ipek

hocam takipteyim...
DRV8825 ile microstepper yaptım attığı mikro adımları görünce hayran kaldım,fakat büyük bir dezavantajını yakaladım kesit ile falan alakalı değil ,motoro giden kabloları uzattığınız an mikro adımlarda kaçırmalar başlıyor.bir sürü site gezdim kimi seri kimi paralel diyot atmış,nicesini denedim, çareyi çıkışına iki adet L298 modül ekledim köpek gibi çalıştı,
Arge Mühendislerine lafım yok ama bu tip bug'ları mutlaka düzeltmeleri gerekir,
ikinci hata ise fault çıkışı, Stall detection gibi değil ama motoru pense ile kitliyorum bazen çıkış veriyor bazen vermiyor,ben bu modülü 12TL'ye aldım acaba IC'ler patatesmi ?...

Zoroaster

Bahsettiginiz suruculer fiyatlari goz onune alindiginda gayet guzel calisiyorlar.
Fault cikisi asiri isinma gibi durumlar icindir. Stall dedection gibi ozelligi yoktur.
Seytan deliginden kacti.