Paralel Mosfet Sürme Şartları

Başlatan Mucit23, 25 Eylül 2017, 23:26:51

Mucit23

Selamlar

24v luk 500w kadar güce sahip bir motorun hızını kontrol edeceğim. Yon kontrolü olmayacak bu yüzden flyback olarak dogrudan motora pwm uygulamayı düşünüyorum.

Tek mosfet kullanmak yerine 2 veya 3 adet paralel mosfet kullanmayı düşündüm.

Örnegin TLP 250 gibi bir mosfet sürücü ile 16khz gibi bir anahtarlama frekansında mosfetleri doğrudan paralel bağlamak uygun olurmu? 

Mosfetleri paralel bağlama şartları nelerdir?

Okan AKÇA

baran123

Paralel bağlanan mosfetlerin gate için çektiği akımlar mosfet sayısı ile çarpılacak.
Atıyorum gate şarj akımı anlık olarak 500mA olsun.
3 Mosfet için 1.5A yapar. (Anı model mosfetler için)
Sizin sürücünüz bu akımları sağlayabilmeli.
Tabi paralel bağlanan Mosfetler sayesinde toplam Rds 3'e bölünecek :)

Erol YILMAZ

Tlp250 izolasyon icin mi lazim ? Fet ler icin yavas bi cip diye aklimda kalmis...

OptimusPrime

MOSFET ler isindikca motor akımını orantili olarak paylasacaktir. Extra bir devreye gerek yok yani. Fakat MOSFET lerin paralellenmesi ile gate kapasitesi katlanmaya başlar. Dolayisi ile ya bu kapasiteyi surebilecek güçlü bir sürücü kullanmak lazım yada her MOSFET in kendine ait sürücüsü olmasi lazim.

Bu arada flyback bağlantıdan kastin nedir anlayamadım?
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

kimlenbu

hazır bir çözüm lazımsa aliexpreste 24V 60A'lik sürücü kartları var (2 bölgeli çalışma) fiyatı 10 küsur dolar. ben 500w 24V'luk motorları bununla sürdüm. Hız kontrolü için de pot bağlantısını dijital dirençle değiştirip hızlanma, yavaşlama, maksimum sürat limiti gibi ayarları işlemci ile ekledim.

Mucit23

Yüksek bir gerilim ile çalışmıyorum. 24V DC batarya voltajı var. Mosfet sürmek için ilk başta TLP250 geldi aklıma ama daha uygun bir çözüm var ise uygulayabilirim. Yalıtımdan ziyade 3.3V seviyesindeki PWM sinyalini Mosfete düzgün bir şekilde uygulamak için gerekir diye düşündüm. Aynı işlem birkaç transistörlede yapılabilir. PWM frekansı muhtemelen 10-16KHZ arası olur. Deneyip göreceğim. Belkide daha düşük değerlerde tutarım.

@OptimusPrime Hocam FlyBack sürme tekniği diye aklımda kalmış. Ne alaka bilmiyorum. Motorun bir ucunu sabit olarak +VCC ye bağlayıp diğer ucunu GND ye doğru anahtarlama işlemi. Herhalde Flyback trafolarıda bu şekilde sürülüyorda o yüzden böyle deniliyor.

IRFP064N 60V VDS gerilimine sahip. 24V çalışma gerilimi için bu mosfet uygun olurmu? Güvenlik amaçlı VDS yi yüksek tutmak gerekirmi onu merak ediyorum. Motor üzerinde Ters diyot olacak ama olurda anlık olarak VDS 60 voltu aşarsa mosfet delinir diye korkuyorum.

Okan AKÇA

Tlp 350 ile 5 adet ırz 44n uygulamam vardır. Ancak paralel yerine daha güçlü mosfet baglamak daha sağlıklı olur