PCB ye klemens montajı

Başlatan ÜC, 26 Eylül 2017, 16:16:54

ÜC

Pcb ye monte edilen klemense antigron kablo takıldığında kablonun oynamasıyle boşluk oluşabiliyor , kullandığım kablo 0.75 veya 1mm. Bunu engellemek için klemensi iyice sıkmak gerekiyor , buda klemens ayağının lehimden kurtulup gevşemesine sebep olabiliyor. Bu durum için pratik bir çözümü olan arkadaş varmı ?

boreas

Klemensi kenarlardan pcb.ye yapıştırmayı denediniz mi ?

ÜC

Hayır denemedim , japon+karbonat çözüm olabilir belki , deneyelim..

Tagli

Kablo pabucu kullanmak işe yarar mı acaba?
Gökçe Tağlıoğlu

kimlenbu

aynı derdi yaşıyorum, delikleri biraz büyük tutup geçmeli klemens kullanabilirsin :

https://www.direnc.net/2li-takim-klemens-180c

boreas

Bu arada kullandığınız soket vida direk mi sıkıyor yoksa arada tabla ( pad tam adını bilmiyorum) olan çeşitlerden mi ?

ÜC

Devreden 6 amper geçebiliyor geçmeli klemens eğer azda olsa boşluk yapacak olursa sorun yaratır diye kaygılanıyorum

Kablo papucu en sağlam yöntem olacak ama onunda montajı ağır olur çünki kablo bağlantıları yanda değil ortada ,alttan papucun vidasını takmak için kartı kutudan çıkarma gerekecek. Bu papuçların yarım ay şeklinde olanları var bariyer klemens kullanıp kabloyada yarımaylı papuç taksam ,  bariyer klemenslerin vidası daha büyük sanırım fazla kasmadan sıkılırsa gevşeme yapmayabilir. SMPS güç kaynaklarının bağlantısı benzeri.

Klasik düz klemens kullanıyorum çözüm bulana kadar

EGE

Ben bariyer klemens kullanıyorum diğer klemensler de  sorun olur.

kudretuzuner

Merhaba,
Soketin PCB'ye lehimlendiği yerde delik içi kaplama var mı? Eğer delik içi kaplama varsa soketin zamanla oynaması pek olası değil,seri üretim yapmıyorsanız ve elle lehimliyorsanız pin bacaklarını PCB'ye taktıktan sonra hafifçe eğmeniz de faydalı olacaktır.Havya sıcaklığı da önemlidir.Pinlerin lehimi sıkıca tutabilmesi için yeteri kadar ısıtılmış ve temizlenmiş olmalıdır.
Amatör

ÜC

Henüz üzerinde çalıştığım bitmemiş kartım Kudret hocam delikiçi yok.Bariyer klemens sağlamlık ve kablo montajı kolaylığı nedeniyle yakın duruyor , bunu denemek istiyorum.

Cevap yazarak zaman ayıran arkadaşlara teşekkür ederim.

erkan614

Ben göndrdiğiniz klemensi 6 A için kullanmazdım
Bir boy büyüğü daha iyi olur
Çok damarlı kablo bağlantısında kabloyüzüğü mutlaka kullanırım
Vida yerine kaliteli yaylı klemensler hep tercihimdir

ÜC

Yaylı klemensler iyi ama çabuk bozuluyorlar dediğiniz gibi kalitelisini kullanmak lazım. 

Önerileriniz için teşekkürler Erkan hocam.

ibocakir

Alıntı yapılan: Tagli - 26 Eylül 2017, 17:31:00
Kablo pabucu kullanmak işe yarar mı acaba?

Pabuç değil de yüzük mü demek istediniz hocam ?

yas

Alıntı yapılan: umitco - 27 Eylül 2017, 00:34:29
  Yaylı klemensler iyi ama çabuk bozuluyorlar dediğiniz gibi kalitelisini kullanmak lazım. 

Önerileriniz için teşekkürler Erkan hocam.

Wago marka kullanın tavsiye ederim

ilyas KAYA

Siz 0 no klamens kullaniyorsunuz. Sıfır numara pek ideal değil. 1 numara nispeten iyi olmak ile birlikte 2 li değil 3 lu kullanın. O  sorunu ortadan kaldırırsiniz. Tasarım bitmedi ise bariyer klamens tercih edin.