PicBasicte LCD pin konfigürasyonları

Başlatan Teğmen, 27 Eylül 2017, 11:22:57

Teğmen

Merhaba,
PICBASICte hangi komutlarla yapılıyor onu bilmiyorum.

Mesela
Rw ucunu Pin_A0
data4 ucunu Pin_B4
data5 ucunu Pin_C6 gibi bağlamak istiyorum yapmam gereken nedir?

"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

mg1980

DEFINE LCD_ DREG    PORTB
DEFINE LCD_DBIT      4
DEFINE LCD_RSREG   PORTB
DEFINE LCD_RSBIT    2
DEFINE LCD_RWREG  PORTB
DEFINE LCD_RWBIT   1
DEFINE LCD_EREG     PORTB
DEFINE LCD_EBIT      3
DEFINE LCD_BITS      4
DEFINE LCD_LINES    2

ipek

normal koşullarda 4'lü Data Nible'sini elleyemezsin hepsi aynı sırada olma şartı var,diğer RS,RW,E esnek bunlarda sınırlama yok.
http://s8.dosya.tc/server5/lso5f1/pic_basic_flex_pin_lcd.rar.html   bu include dosyasını hiç denemedim fakat tüm sınırları kaldırdığı ifade ediliyor..

Teğmen

@mg1980
Bu söylediğin B portuna bağlaman gerektiği dikkat ettiysen değişik portlara bağlamaktan bahsettim.
@ipek

Bir kişi cevabı söyledi  paylaşayım;
LCD_DB4 Var PORTD.4  ' LCD data bit 4
LCD_DB5 Var PORTD.5  ' LCD data bit 5
LCD_DB6 Var PORTD.6  ' LCD data bit 6
LCD_DB7 Var PORTD.7  ' LCD data bit 7
LCD_RS  Var PORTE.0  ' LCD register select ucu
LCD_E   Var PORTE.1  ' LCD enable ucu
LCD_RW  Var PORTE.2  ' LCD read/write ucu
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

mg1980

Evet bir cevap var. Uygulamada genellikle RW ucu pine bağlanmadan doğrudan GND'ye bağlanıyor. Siz de cevaba dikkat ettiğinizde DATA bitlerinin hepsinin aynı portta olduğunu göreceksiniz.Data pinlerinin karışık olarak değişik portlara bağlanabildiğine dair örnek var mıdır bilemiyorum.  Başka portta olan RS ile E ucu.

yas

Alıntı yapılan: ipek - 27 Eylül 2017, 11:38:56
normal koşullarda 4'lü Data Nible'sini elleyemezsin hepsi aynı sırada olma şartı var,diğer RS,RW,E esnek bunlarda sınırlama yok.
http://s8.dosya.tc/server5/lso5f1/pic_basic_flex_pin_lcd.rar.html   bu include dosyasını hiç denemedim fakat tüm sınırları kaldırdığı ifade ediliyor..

Bilgi olsun diye söylemek istiyorum proton derleyiciye bu özellik geldi istediğiniz gibi  bağlanabiliyor.

alikeskinkilic

bitlerin yerlerini farklı portlara atayarak pice gereksiz fazladan komut yazmazmıyız örneğin bank değiştirmek gibi?
Hep meraktan