Devredeki ıslık sesi

Başlatan ÜC, 29 Eylül 2017, 00:55:33

ÜC

6.8 Khz ve 24 Khz olarak 2 seçeneğim var frekans seçimi için. 6.8 ile çalıştığımda dutynin değiştiği bazı anlarda devreden ıslık sesi geliyor sesin nereden geldiğinide kestiremiyorum , bunu 24 Mhz de yapmıyor.
     Devrede LM2576 , TLP250 , IRF540N ,  işlemci var. 24 Mhz ile çalışmak istemiyorum çünki birçok ayarımı 6.8 Khz e göre yaptım tekrar düzeltmek zaman alacak. Acaba 2576 nın bobininden olabilirmi ? çözümü varmı arkadaşlar.

OG

smps yapılarda ses genelde bobinlerden gelir. Sıcak silikonu deneyebilirsiniz
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

HexfeT

Biraz tuhaf gelebilir ama bu tip durumlarda sesin hangi elemandan geldiğini tespit etmek için bir yöntem önereyim. Bir miktar akvaryum hava hortumu ya da benzer bir hortum alıyoruz. Bir ucunu kulağımıza dayıyoruz. Diğer ucunu elemanlara dokundurarak sorumluyu buluyoruz. Sadece bobinler değil, seramik kapasitörler de ses yapabiliyor.

askb

muhendisbey

Anahtarlama elemanı da ses yapabiliyor sanki. Detaylı bakmadım ama çok yakından dinlediğimde bu elemanlardan ses geliyor gibi geliyor bana.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Zoroaster

Eleman degisimi ile sorun gecmeyebilir. Anahtarlamali calisan regulatorun kararsizlik problemi olabilir.

Seytan deliginden kacti.

sezgin05

6.8Khz insan kulağının duyabileceği aralıkta olduğundan dolayı duyarsınız. Yani 24Khz dede o ses var ama siz duymuyor olabilirsiniz.

mihri

GSM/GPRS bir modülle yaptığım tasarımda modül anlık 1A civarı akım çektiğinde telefonu TV'ye yaklaştırınca çıkan sesin benzeri karttan geliyordu. Farkettimki beslemede paralel 10uF 805 seramik SMD kondansatörler ses çıkarıyor. Tantal kullanınca ses kayboldu.
"Eppur si muove!"

ÜC

Suçluyu buldum itiraf etti ama çok can yaktım ona gelene kadar. Devreyi besleyen smps leptop adaptörün resimde kare içindeki elemanı (%99). Ses o kadar çınlayarak çıkıyorki hangisnden geldiğini anlamak çok zor. Hexfet arkadaşın taktiği işe yaradı sağolsun. Bu elemandan 2 tane var karşılıklı soğutucuya bağlı ondanda geliyor aynı zamanda. Metal kasa smps adaptördede yaptı sesi ,  üstelik daha belirgin. Sezgin arkadaşın söylediği gibi olabilir ama devrede üç adet pwm kanalı var diğer ikisinde yapmıyor
  Bu elemanı silkonla kaplayayım diye düşündüm ama soğutmasına bir etken olurmu bilemedim çünki zaman zaman full çekiliyor akım adaptörden.
   Tüm aksiliklerde hep beni buluyor arkadaş , bitiremedim şu projeyi gitti , bitse kurban kesecem siteye adağım olsun.

esensoy

"Tüm aksiliklerde hep beni buluyor arkadaş , bitiremedim şu projeyi gitti"
İşte anahtar düşünce,
Burada bırakırsan "herkesten biri" olursun, azim eder devam eder sorunları çözersen projen mutlaka çalışacaktır ve "üreten kişi" sınıfına geçeceksin,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

ÜC

Zaten acemiyim birde birçok sorun üst üste gelince birkaç kere niyetlendim bırakmaya ama harcadığım zamanı çöpemi atacağım diyerek yeniden koyuldum işe dahası "her zorlukta işi bırakanın işi olmaz" felsefesi yürütüyor beni.
    Ama isterdimki şansım yaver gitsede 3 ayda biteceğine 2 ayda bitsede başka işime koşsam.

ÜC

Alıntı yapılan: esensoy - 30 Eylül 2017, 11:13:32
"Tüm aksiliklerde hep beni buluyor arkadaş , bitiremedim şu projeyi gitti"
İşte anahtar düşünce,
Burada bırakırsan "herkesten biri" olursun, azim eder devam eder sorunları çözersen projen mutlaka çalışacaktır ve "üreten kişi" sınıfına geçeceksin,

Zaten acemiyim birde birçok sorun üst üste gelince birkaç kere niyetlendim bırakmaya ama harcadığım zamanı çöpemi atacağım diyerek yeniden koyuldum işe dahası "her zorlukta işi bırakanın işi olmaz" düşüncesi yürütüyor beni.
    Ama isterdimki şansım yaver gitsede 3 ayda biteceğine 2 ayda bitse başka işime koşsam.

esensoy

Bir iş şansa kaldıysa olmaz,
mutlaka her kritik nokta için B ve C planları oluşturulmalıdır,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

ÜC

Bir insanın yaşamadığı şanssızlıklar o insan için bir şansdır aslında. Ama şanssızlığı yaşamadığı için şansın değerini anlayamayabilir , makul karşılarım. Şansınız olmasada tecrübe,bilgi , zeka gibi kavramlara sahipseniz başarıya ulaşabilirsiniz ama şansınız yok ise bahse geçen kavramlar olsa bile zorlanırsınız.
    Şansın olmaması=şansızlık değildir. Konuyu uzatacak biraz ama örnek vermek istiyorum. Her 15 dakikada gelen otobüsü beklemek için otobüs durağına geldiniz üç saniye sonra otobüs geldi bu şansdır , 10.dakikada geldi bu şanssızlık değildir. 15.dakikada otobüs durağına 10mt kala arıza yaptı bu şanssızlıktır , 2.gelen yaklaşırken kaza yaptı bunun adınıda siz koyun artık.

Şanssızlığa karşı plan işlemez..

Bu arada bir metinde bir kelimeyi en fazla kullanan kişi olacaktım birkaç şans daha yazsam.