Bir yoldan gündüz geçen araç sayısını toplamak hakkında

Başlatan yarenler42, 04 Ekim 2017, 17:51:43

yarenler42

bir yoldan gündüz geçen araç sayısını toplamak istiyorum 8-17 saatleri arasında geçerli olacak. Bu devre enerjiyi panelden alacak. ayrıca gece devre çalışmayacağı için 30 gün sonunda kaç araç geçtiğini hesaplayacağım. her gün toplamı eeproma yazacak ve ertesi gün o toplam üzerine ekleyecek şekilde eepromdan okuyup yine kaldığı yerden devam edecek. eeprom olarak 24c02 yi düşünüyordum ama nasıl bağlantı yapabilirim ve programını nasıl yazabilirim. sağolun var olun.. BU ARAŞTIRMA TÜRKİYE İÇİNDİR. BEN YAPACAĞIM. BENDEN SONRAKİLER DE BU YOL ÜZERİNE GİDİP BİZİ GEÇECEKTİR.

cetin1990

Kamera sistemi yazılımlarında böyle özellikler oluyor. Yoksa da araç sayma modülü eklenir. Yazılımın adı macroscop. Rus malı.

Panelden kasıt güneş paneli olsa gerek. Bir kaç akü kamera ve pc de eklenerek bu iş yapılabilir.

Karayollarında  bazı noktalarda 2 adet şerit ve yol kenarında bir kutu oluyor. Bu da araçları sayıyor. Belki bu tarz çözüm işinizi görür.

yarenler42

Çetin kardeş cevap için teşekkürler.benim 2 metre aralığında yolun sağında 2 tane lazer. Yolun solunda da herbir lazer için ayrı ayrı  karartılmış bir kutu için de bakan ler göz bağlayıp pic ile sayacağım. Her iki lazer önü kesildiği anda pic bir araba olduğunu varsayacak. Sayac artacak. Her gun saydığını eeproom kayıt yapacak. ertesi gün kayıtı alıp üzerine ilave edecek. Burda amaç eepromu kullanmak ve güneş paneli ile belirli sürede enerji kaynağından faydalanmak. Yoksa sadece akü ve pic ile sürekli enerji halinde bu yapılır. Teşekkürler.

cetin1990

Önce, algılama yaptığında yanıp sönen LED ayarlayalım. Yani her araç geçtiğinde LED yanıp sönsün.

Diğer taraftan masabaşında veya proteus ile butona basıldığında eepromdaki sayıyı okuyan ve artıran sonra yeniden kayıt yapan program yazalım.

Bunun biraz öncesinde butona basıldığında LED yakabilen program yapalım. Debounce vs.ayarlayalım...

İş bitti sayılır. Lazerli devre çıkışını buraya bağlayacağız. Tabi LCD olması gerek. Sayıları görmemiz için.

En iyisi önce lcdye bazı yazılar yazabilen PICli devre yapıp çalıştıralım.  Sonra buton ekleyelim. Ekranda buton basma sayısı görünsün. Sonra eeprom ekleyelim. Eepromdaki sayıyı okusun ve göstersin...

Bütün hepsi hazır olduğunda parçaları birleştirmesi sadece 1 gün alır. Saha testleri daha uzun sürecektir. Eeprom hafızası dolduğunda mesaj çıksın.

cetin1990

LCD genelde kapalı olur butona basıldığında göstersin.

yarenler42

eeprom olarak hangisi kullanılmalı ve eeprom için kesintisiz enerji bağlantısı nasıl olmalı. bu konuda bilginiz varmı çetin kardeş benim sıkıntı sadece burada.

yas

Yol tek yön mü? Çift yönse geleni gideni beraber mi sayacak yoksa geleni ayrı gideni ayrımı sayacak?
Eğer çalışma saatleri çok önemli ise devreye saat konulması da kaçınılmaz (yazılımsal yada rtc), ancak sabah olunca saymaya başlasın akşam olunca dursun derseniz güneş panelini aynı zamanda sensör olarak kullanabilirsiniz. Bence harici eproma gerek yok kullanılacak kontrolcünün dahili epromu bu iş için yeterli olacaktır.

sadogan

Alıntı yapılan: yarenler42 - 05 Ekim 2017, 09:48:14
eeprom olarak hangisi kullanılmalı ve eeprom için kesintisiz enerji bağlantısı nasıl olmalı. bu konuda bilginiz varmı çetin kardeş benim sıkıntı sadece burada.
Kullandığınız pic hangisi , çoğunlukla pic lerin içerisinde eeprom var.

kudretuzuner

Merhaba,
Elektronik bariyerden başka bir şey geçer de sistemi tetikler ise hesaplama hatası olmaz mı?

Amatör

muhendisbey

Bu sistemlerden haberdarım. 2 çeşidi mevcut. Bunlardan birincisi yol altına döşenen sensörler vasıtasıyla algılamak. Burada kullanılan sensörler bataryalı ve kablosuz iletişime sahip olup 5-10 yıl ömürleri var. Bir diğeri ise kamera ile görüntü işleme.

Görüntü işleme en doğru yöntem. Sensörlü yapıda şerit ortasında giden bir otomobili ya algılamama ya da çift algılama sorunu olabiliyor.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yarenler42

bu proje için olması gereken kurallardan birincisi eeprom kullanmak, ikincisi elektrik enerjisinin doğal kaynaklardan temin etmek.
sensör olarak yolun bir tarafında 2 metre aralığında karartılmış bir kutu içerisine yerleştirilmiş ldr sensör, yolun diğer tarafında da yine 2 metre aralığında yerleştirilmiş iki adet lazer ile bu kutu üzerindeki delikten ldr yi görecek şekilde yerleştirilecek.
bu iki ldr de aynı anda kesildiğinde bunu araç olarak yorumlayıp sayac sayacak. 2 metre mesafe olmasının neden bir araç olması muhtemeldir şeklinde yorumlama maksadındadır. diğer türlü 16f877a dahili eeprom ve pil kullanarak yapmak mümkün.
benim takıldığım kısım eeprom olarak hangi çeşidini nasıl kullanmalı ve bilgiyi hafızasında nasıl tutmalıyım.

aforizma

Ben akıllı trafik kavşakları üzerine çalışan bir firmada görmüştüm. Onlar @muhendisbey 'in de dediği gibi kablosuz manyetik sensörlerle yapıyorlar. Ömürleri ile ilgili çok fikrim yok açıkcası. Ancak oldukça pahalı sensörler olduklarını biliyorum.

cagtas

Yukarıda bir arkadaş bahsetmiş zaten en mantıklı yöntem görüntü işleme qt qreator opencv c++ yazdığım araç sayma programı, video görüntüsü;

https://www.youtube.com/watch?v=NruDaiwZwiA