Kontrollü Doğrultucu Devreler

Başlatan Teğmen, 09 Ekim 2017, 14:09:24

Teğmen

Merhaba Arkadaşlar
220V AC gerilimi doğrultmak istiyoruz.
Sorum şu olacak ; 2 tip doğrultucu sistem var
1.Kontrolsüz Doğrultma;
2.Kontrollü Doğrultma;

Kontrollü doğrultmanın kullanım alanları nelerdir.?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Erol YILMAZ

Enerji, gerilim akım kontrolü...

Teğmen

@Allegro
tamam da hangi alan dedim mesela ups mi mesela smps mi ...?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Erol YILMAZ

Akü şarj,
Isıtıcı kontrolü vs...

OptimusPrime

Senin merak ettiğin şey ups de kullanılıp kullanilmadigi. Kullanılıyor dc barayi oluşturmak için
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Teğmen

@OptimusPrime
Aklında iyi kalmış ups yapacağım ;)
Dc barayı oluştururken derken orayı açar mısın?

OptimusPrime

DC bara inverterin beslendiği yer oluyor. Yaklaşık 400VDC. Sinüs giriş gerilimini düşünürsen 311V tepe gerilimi olan sinüs bir isaretten 400V çıkamaz. Ama inverterin işini yapabilmesi için en az 311V gerilim lazım ki b u gerilim de kesintisiz olmalıdır. Yani kontrolsüz doğrultma yaparsan çıkış kapasitesi üzerindeki gerilimi sabit tutmak imkansizdir. Bu yüzden çıkış kapasitesini şebeke geriliminin her anında doldurabilecek bir yapıya ihtiyaç vardır bu nedenle bu kısımda boost converter kullanilir. Bu yapıya bazen PFC de eklenerek sistemin güç faktörü 1 e yaklastirilir.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Teğmen

@OptimusPrime
olay şu zaten doğrulttuktan sonra smps düşürücü ile düşürüp aküleri şarj edeceğim sonrasında tekrar dediğin gibi smps ile yükseltip eviriciye verecğim.
O yüzden dedim kontrolsüz yapsam olmuyor mu?

Teğmen

Ve birde

4 diyotla yapılan köprü tipi doğrultma devrelerinde eleman hesapları nasıldır.
Özellikle doğrultmanın sonuna konulan ripple etkisini yenmek için kullanılan kondansatörün değerleri nasıl hesaplanır?

Teğmen

Bir iki adet de offline ups inceledim.
Normal köprü diyot doğrultması yapılmış .
Smps ile çevireceğim için çıkışta inverterin istediği gerilimi tutabilirim diye düşünüyorum.
@OptimusPrime