Röle Devreye Alırken Gnd ve Voltaj Seçimi

Başlatan Teğmen, 01 Kasım 2017, 11:47:19

Teğmen

Merhaba
Aşağıda şeklini verdiğim devreye enerjiyi verme işlemini başlatmak için röle kullanacağım.
*Röleyi 1 numaralı kırmızı ile belirttiğim yere mi bağlamalıyım yoksa 2 numaralı mavi ile belirttiğim yere mi bağlamalıyım ?

Burda esas sorum şu;
                                 Güç kaynağının faz (+ pozitif)kısmı devreye sürekli bağlıyken röleyi aktif ederek gnd ile bağlantısını kurmak mı gerekir ?
                                 Güç kaynağının nötr (- negatif)kısmı devreye sürekli bağlıyken röleyi aktif ederek Power ile bağlantısını kurmak mı gerekir?

"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

mg1980

Teğmen

@mg1980 eklemeyi unutmuşum hemen ekliyorum kusura bakmayın
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

sadogan

Bataryanın + ucunu devreden ayır. Bataryanın + sını üsteki açık olan uca , devrenın + sını altaki + uca bağlarsanız role çekince devreye enerji gider.

Teğmen

Devreye enerjiyi vermek sorun değil benim sorularım farklıydı.
Alıntı yapılan: Teğmen - 01 Kasım 2017, 11:47:19

Burda esas sorum şu;
                                 Güç kaynağının faz (+ pozitif)kısmı devreye sürekli bağlıyken röleyi aktif ederek gnd ile bağlantısını kurmak mı gerekir ?
                                 Güç kaynağının nötr (- negatif)kısmı devreye sürekli bağlıyken röleyi aktif ederek Power ile bağlantısını kurmak mı gerekir?

Devreye zararı veya faydası var mı bağlantıların bunu soruyorum.

asma

Merhaba
Aslında fark olmadığını siz de biliyorsunuz.
Çizimde 2 nolu mavi çizgi şase ile yük arasında olmalıydı.  ;)  Fark , şase sembolünün nerede olduğuyla alakalı.
Siz yükü anahtarlamak istiyorsunuz ama bataryayı anahtarlıyorsunuz. Sanırım nüans deniyor buna.
Gelelim sorunuza , eğer yarı iletken ile anahtarlama yapacak olsaydınız source ya da sink olarak adlandırılan yöntemleri konuşuyor olurduk. Devreye akım basan ya da akım çeken olarak Türkçeleştirebiliriz.
Yarı iletkende tercih sebepleri diğer devreler ve kullanılacak eleman seçimi ile değişir.
Mesela oto elektriğinde şase sabit yükler vardır , akım basmanız gerekir. +12V verirsiniz ya da vermezsiniz.
Düşük voltajlı kontrol devresiyle daha yüksek beslemeye sahip yüke kumanda edecekseniz akım çeken eleman daha pratiktir. npn transistör gibi.
Endüstriyel uygulamalarda da N kanal veya P kanal gibi ifadeler kullanılıyor.

Sonuç olarak tek başına kaynak , yük ve anahtar için sıralama sizin bakışaçınızı gösterir. (ben + hatta bağlarım)

Kolay gelsin.

JOKERAS

Her ikisini birden ayırmakta fayda vardır.Neden?
Sink yada Source Mod olarak tek bir yönde kullanırsanız,devrenizin başka bir yerden gelen giden
sinyal hatları varsa etkilenecektir.

Gnd sabit olduğunu +'yı Role ile verdiğinizi düşünün.
Devreniz bir sensörden veya her hangi bir devreden sinyal alıyorsa
Sinyal hatlarının Geri dönüşleri Devreniz,dolayısı ile İşlemci üzerinden Gnd'ye akmak isteyecek.

Aynı durum tam tersi olduğunda da olur.
Artı Sabit Gnd'yi Role ile beslediğinizi varsayarsak bu sefer de sinyal hatlarının geri dönüşleri
+'ya akmak isteyecek.

Eğerki böyle bir durum sözkonusu ise Sinyal hatlarını Opto ile yalıtmanızı öneririm.
Veya Devre beslemenizi Artı ve Eksi hatlarının her ikisini birden Role ile ayırıp
Devrenizi Yerel hale getirmelisiniz.

Yerel hale sokulmuş devre GND'sini yüksek Ohm değerlerine sahip Direnç ve düşük değerli Kapasite ile
Global hale getirin.Bu sayede olması muhtemel Statik Elektrikleri daha doğmadan öldürmüş olursunuz.
Katilleeeer:)

Cemre.

Alıntı yapılan: JOKERAS - 01 Kasım 2017, 12:39:48
....
Yerel hale sokulmuş devre GND'sini yüksek Ohm değerlerine sahip Direnç ve düşük değerli Kapasite ile
Global hale getirin.Bu sayede olması muhtemel Statik Elektrikleri daha doğmadan öldürmüş olursunuz.
Katilleeeer:)

Biraz açabilir misiniz?

Klein

Bir role bağlantısını bu kadar karmaşıklaştırmaya gerek yok.  Çoğunlukla hangi ucu anahtarladığınızın bir önemi yok. Genellikle farklı devreler arasında GND ortaklandığı için, + ucu anahtarlamak yerinde olacaktır.

JOKERAS

Açalım...

Bir devre ne olursa olsun mutlaka Global ile ilintili olmalı.
Yerel Çalışan tüm sistemler için Statik Elektrik riski her zaman vardır.
Halbuki yerel devre, yüksek değerli bir Direnç ile Global'e bağlı olsaydı Statik Elektrik olması
muhtemel durumlarda Statik Elektrik her halukarda Toprağa Global'e akar Risk oluşturmazdı.

Arabalar,uçaklar,Cep tel,Lap Top vs Yerel sistemlerdir.
Bu yerel sistemler üzerinde her halukarda Statik Elektrik birikmesi kaçınılmaz bir durum.
Bu biriken Statik Elektrik bir şekilde boşaltılmalı.

Cep Tel, Lap Top vs El aletleri üzerinde birikmiş,birikmesi muhtelemel olan Statik,
ilgili cihazın Adaptörü takıldığında anında Nötralize olur.
Adaptörlerin içinde bu yapıları görebilirsiniz.

Özellikle kışın ve özellikle Arabaya binerken Statik Elektirklenme herkes tarafından bilinir.
Bunun sebebi budur.Hala varmı başka bir önlem alındımı bilmiyorum.
Özellikle Gaz,Petrol vs gibi  yanıcı madde taşıyan kamyonlarda Statik zinciri denen bir Zincir Kamyondan
sarkar sürekli yola temas ederdi.
Uçaklardaki olması muhtemel bu sorunu nasıl çözüyorlar bilmiyorum.
Her halde yere inince Topraklıyorlardır.

JOKERAS

Klein,
Bence çok önemli.
Mesela basit bir işlemci ile bunu test edebiliriz.
İşlemcinin + veya -  her hangi bir beslemesini kesip,sinyal verdiğimiz veya aldığımız
her hangi bir pinine bir devre veya sensör üzerinden geri dönüş verdiğimizde
işlemci eksik olan - veya + beslemesini o hat üzerinden tamamlamaya çalışacaktır.

Klein

Çoğunlukla önemsizdir Diye özellikle belirtmemin sebebi de o. Çoğunlukla önemsiz. Bazen özel durumlarda önem kazanabilir. Çoğunlukla ortak GND kullanıldığı için + ucu anahtarlamak uygundur.  Özel bir durum varsa belirtir , ona göre tekrar yorumlarız. Bu kadar veri ile  ancak genel geçer kurallar hakkında yazabilirim.

Teğmen

@Klein herşeyi tam mantığıyla öğrenerek çizmek önemlidir.Burada önemsiz bile olsa her yerde önemliymiş gibi çizmenin bir zararı olmasa gerek.
Ki öğrenildikçe gerekli yerlerde de böylece düzgün çizim yapılmış olur.
Alıntı yapılan: Klein - 01 Kasım 2017, 13:31:49
Çoğunlukla önemsizdir Diye özellikle belirtmemin sebebi de o. Çoğunlukla önemsiz. Bazen özel durumlarda önem kazanabilir. Çoğunlukla ortak GND kullanıldığı için + ucu anahtarlamak uygundur.  Özel bir durum varsa belirtir , ona göre tekrar yorumlarız. Bu kadar veri ile  ancak genel geçer kurallar hakkında yazabilirim.
Bu kadar veri ile bu kadar yazabilirim demişsiniz.Haklısınız ama yazan kişileri karmaşıklaştırmaya gerek yok böyle bir konuyu diye etkilemezseniz sevinirim.

Teğmen

@JOKERAS usta bu yerel global olayını anlayamadık biraz örneklendirerek daha anlatır mısın ? Yereli globale getirmek filan nasıl oluyor

JOKERAS

Teğmen usta,bir devre Tahayyül et:)
Devreye bir beslemeyi bağlamışsanız bu Global olmuştur.Yani
besleme üzerinden Smsp veya Trafolu bir besleme fark etmez.
İçini açıp baktığımızda 1 direnç ve bir kondansatör ile Seconder Primer arasına koyulduğunu görürüz.

Şimdi benim size önerdiğim İlgili Kartın her iki beslemesini birden Role ile Ayırın söylemime geri dönersek
İlgili Kartımızın Global bağlantısını kesmiş oluruz.
Bu risk oluştrurur.Çünkü Kartımız artık bağımzsızlığını ilan etmiş her türlü tehlikeye Açık hale gelmiştir.
(Biliyorsunuz bu aralar  bağımsızlık sevdasına kapılan çerezler var a ayrı mesele:)

Bu bağımsız hale gelmiş Kart üzerinde olması muhtemel etkiler,özellikle Statik Elektrik bir şekilde Global'e yani Toprağa akıtmak icab Ediyor.
Ama biz her iki beslemeyi Role ile ayırdık.Burada türeyecek olan Statik Nasıl boşalacak?
Onun içinde Genelde Kart Gnd'sini Yüksek değerli bir Direnç ve Şoku emecek bir kapasite ile
Toprağa ,yani Globale aktarcak bir düzen kurarsak, bağımsızlığını ilan etmiş Kartımız bu sayede
yine dolaylı şekilde Globale Bağlı kalmış olacak.

Her iki besleme hattını Role ile ayırmasak buna gerek olmazdı.
Ama kartımızda besleme hatlarından sadece birini Role ile ayırırsak bu seferde
Kart üzerinden sağa sola giden gelen sinyal hatlarının geri dönüşleri bir şekilde kart üzerindeki
devreden eksik olan Artı veya Eksi beslemesini tamamlamaya çalışacaktır.
Onun içinde Opto kullanmak bu işi çözer.
Daha nasıl Anlatayım efendim:) [size=78%]   [/size]