spi mesafe hakkında

Başlatan görkem, 02 Kasım 2017, 12:13:36

görkem

Arkadaşlar Merhaba,

Spi ile haberleşen bir kart tasarlıyorum. Spi datasını kablo ile  taşımam gerekiyor.Kablo mesafesi yaklaşık 30 cm parazitten etkilenmemek için nasıl bir kablo kullanmalıyım.

İyi Çalışmalar.

foseydon

Alıntı yapılan: görkem - 02 Kasım 2017, 12:13:36
Arkadaşlar Merhaba,

Spi ile haberleşen bir kart tasarlıyorum. Spi datasını kablo ile  taşımam gerekiyor.Kablo mesafesi yaklaşık 30 cm parazitten etkilenmemek için nasıl bir kablo kullanmalıyım.

İyi Çalışmalar.

Hocam SPİ sinyal seviyesi çok düşük. Gürültüden etkilenme olasılığın fazla. Blendajli bir kablo kullanman lazım. Ama etkisi nasıl olur bilemiyorum. Ben hiç kablo ile SPİ taşındığıni duymadım. Adı üstünde (serial periferal interface) PCB üstünde işlemciye çevre birimleri ile iletişim kurmak için tasarlanmış bir protokol. 30cm sorun olmaz muhtemelen(gürültüyü yalitacak bir kablo ile).

makdeniz

Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

OptimusPrime

islemciye dogrudan bagli bir pini veya pinleri kartin disina cikartmak islemciyi riske atar. illaki olmasi gerekiyorsa @makdeniz guzel bir link vermis. daha basit birsey ararsan hattin empedansini dusuk tutup haberlesme hizini azaltmak ise yarayacaktir. hattin basinda ve sonunda kapatma direcleri olmasi ve onlara paralel kapasiteler olmasi gerekir. I2C icin boyle bir tasarim yapmistim. kablo uzunlugu 3 metre idi :)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||