Step Motor Fren Ünitesi Tasarımı

Başlatan CengizN, 04 Kasım 2017, 20:47:47

CengizN

Merhaba,

Step motor ile küçük ölçekli bir vinç üzerinde çalışıyorum, Motorum enerji verildiğinde ortalama 2.5 kg yükü kaldırabilmektedir.

Sorumum şudur; Enerji kesildiğinde 2,5 kg veya 500 gr ağırlındaki nesneyi enerji olmadığından aşağı bırakması. Kasnak sistemi kullanıyorum. Nasıl bir çözüm üretebiliriz. Daha önce böyle bir tecrübe edinen varsa şimdiden teşekkürler.

engerex

Uçları kısadevre ettiğinizde ilgili yükü tutabiliyor mu?

sezgin05

Bunun için 2 alternatifiniz var. 1.si  kayış kasnak olayından vazgeçip kısa adımlı sonsuz vida ile aktarım yaparsınız. 2. ise resimdeki gibi frenli bir step motor kullanırsınız. Bu Motor dahilinde manyetik bir balata var.Enerji yokken balata mili sıkar ve harekete izin vermez.

CengizN

Kullandığım sistemde kayış yok, kasnak motor miline direkt bağlı...

Sonsuz dişli kullanmam durumunda tork yükselirken hız aşırı düşüyor. Tork 10 kat artarken hız 10 kat düşüyor. Bu durumda işimi görmüyor.

Manyetik frenli sitem motor maliyeti açısından  pek sıcak bakmıyorum.

Dolayısı ile kasnağı mekanik bir sistem ile frenlemek istiyorum bu yönde bir fikre ihtiyacım var.

superconductor

Motor uçlarını kısa devre etmek statik frenleme yapmaz çünkü back emf sadece mil dönerken üretilecektir. Aşağı düşmeyi yavaşlatır ama durduramaz. Yerinde olsam redüktörlü dc motor kullanırdım. Sonsuz vidalı redüktör işini görecektir.

CengizN

Aliexpress'ten 5/1 redüktörlü nema 17 sipariş ettim, gezegen dişli sistemine sahip. Matkaplar'da kullanılan redüktör sistemi. Lakin hız düştüğü gibi, tork arttı. Sistemde enerji var iken bir problemim yok. Ama enerjiyi kesiğimizde ağırlık aşağı doğru iniyor.   Redüktörün içini açıp inceledim. 3 adet gezegen dişli var içinde, sonrasında matkap redüktörünü inceledim, içinde 6 adet gezegen dişli var. Benim siparişle getirdiğim sistem enerji kesilince yine aşağı bırakıyor.

Sonsuz dişli sistemi ile biraaz araştırma yaptım bu işimi görüyor, motor mili dönmediği sürece kaçırm yapmıyor, ama çok yavaş kalıyor. Hız aşırı düşüyor, bu durumda hız kaybını nasıl önleriz.

elektronik

sonsuz dişli kullanacaksanız step motor yerine  dc motor kullanabilirsiniz, hız sorununu halletmiş olursunuz.
kaç adım döndüğü bilgisini motor milinden manyetik sensör ile sayarak bulabilirisniz.

Cemre.

Alıntı yapılan: CengizN - 06 Kasım 2017, 19:01:49
Aliexpress'ten 5/1 redüktörlü nema 17 sipariş ettim, gezegen dişli sistemine sahip. Matkaplar'da kullanılan redüktör sistemi. Lakin hız düştüğü gibi, tork arttı. Sistemde enerji var iken bir problemim yok. Ama enerjiyi kesiğimizde ağırlık aşağı doğru iniyor.   Redüktörün içini açıp inceledim. 3 adet gezegen dişli var içinde, sonrasında matkap redüktörünü inceledim, içinde 6 adet gezegen dişli var. Benim siparişle getirdiğim sistem enerji kesilince yine aşağı bırakıyor.

Sonsuz dişli sistemi ile biraaz araştırma yaptım bu işimi görüyor, motor mili dönmediği sürece kaçırm yapmıyor, ama çok yavaş kalıyor. Hız aşırı düşüyor, bu durumda hız kaybını nasıl önleriz.

Anahtar kelime Oto Blokaj.
Verimleri çok düşüktür. Motor seçimi yaparken dikkate almanız gerekir...

aliveli

mustafacan

planet dişli yada tırtıl worm dişli kullan. dertlerin son bulsun
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

fide

Merhaba. Şöyle bir sistem önerebilirim.
Motor milindeki yada kasnaktaki dişlilerden müsait birinin aynı diş yapısına sahip bir dişliyi metal bir çubuk yada lamaya  dönmeyecek şekilde sabitle. Lamanın diğer tarafını da tek vida ide mekanizmanın gövdrsine tuttur. Lamanın ortasından bir deliğe yay bağla ve sabitlediğin dişliyi durdurmak istediğin dişliye bastır. Şimdilik stop mekanizman sürekli olarak durduruyor. Yayın aksi yönüne bir elektromıknatır yerleştir. Direnc.net, robotistan vb mağazalarda var. Motorun konumunu deüiştireceğin zaman önce elektromıknatısı çektir. Yerdeğiştirme bittiğinde bırak kilitlesin.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

fide

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com