Sesle Kamera Kontrol

Başlatan kafkas06, 20 Kasım 2005, 22:07:50

kafkas06

Arkadaşlar yuvarlak bir masa ortasında bir kamera ve 6 microfon olduğunu düşünelim.Sesin seviyesine göre kamera otomatik olarak  konuşmacıya dönecek  nasıl yapabiliriz.Düşüncelerinizi bekliyorum.

mhk

Sevgili Kafkas06... Türkiyede olduğumuz için kamera her an sapıtabilir. Çünkü çoklu konuşmayı seven bir milletiz :) Şaka tabiki. Aslında denemediğimiz bir proje , lakin teoride zor gibi görünmüyor. 6 adet preanfi çıkışını , lojik seveyeye dönüştürebilirsen ( Bu 6 adet opamp ve ardından doğrultma ve sinyali tutma, bir kondansatör ile olabilir.) bu sinyalleri basit bir yazılımla mikroişlemciye girebilirsin. Ondan sonrası karar mekanizması ve kontrol. Umarım yaparsın ve çalışır.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

otm

merhaba
Video konferans cihazı var bu işi yapan.üzerinde bir kamera var ve ses yoğunluğu ne taraftaysa oraya dönüyor otomatik olarak.devresini bir ara incelemiştim.kontrol ünitesine bağlı 20 adet mikrofon vardı ve hepside kameranın maksimum dönüş açıları içindeydi.Bu mikrofonların tamamı bir ses işlemcisine gidiyordu.Sanırım ses şiddetine göre yön seçip dönebiliyor

kafkas06

Evet bir şekilde yapmam gerekiyor....Sayın otom2002 eğer devre elinizde ise mailime göndebilirmisiniz.Fikir vermesi açısından...
   İlk aklıma gelen opamplı karşılaştırıcı yardımıyla sinyalleri seçmek ve daha sonra pic yardımıyla motoru sürmek.
   Teşekkür eder saygılar sunarım.

ethem08@gmail.com

stlg

Sevgili kafkas06
Arkadasım sevgili mhk nın dedigi gibi once mikrofon cıkıslarını preanfi
ile yukselt sonra bu sinyali dc gerilime donustur ve bir karsılastırma katında seviye yuksekligini kontrol et bu karsılastırıcı katı ayarlı olsun sonra bu karsılastırıcının cıkısı ile optokuplorleri sur optoların cıkısınıda pice gir pic bu 6 girişi sırası ile kontrol etsin girişlerden birisi aktif ise kamerayı dondurmeye baslasın tabi kameranın konum bilgisi icin 6 adet algılayıcıya ihtiyacın var hall effect sensor kullanabilirsin kamerayada bir mıknatıs yerlestir olsun bitsin kamera bu mikrofona ait konuma gelince o konuma ait sensor vasıtasıyla dursun ve boylece işlem devam etsin kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

passwordc

PictureTel firmasının ürettiği bir cihazı görmüştüm. Kamera kendisi konuşan kişiye yöneliyor. Kameranın altındaki kaidede üç adet mikrafon mevcut. Bunların yerleşimi ise; ilki kameranın hemen altında, diğer ikisi ilk mikrafonun 20cm kadar sağında ve solunda. Muhtemelen sesin mikrafonlara ulaşma zamanına göre yön seçimini yapıyor. Aynı kulaklarımız ve beynimiz gibi. Firmanın linkini aşağıda veriyorum.

http://www2.vuports.com/index.htm