Belirli aralıkta akımı ayarlanabilen sabit akım kaynağı tasarımı

Başlatan fide, 17 Kasım 2017, 15:23:20

ertuğrul54

senin istediğin olay master kontrol  slave de  ledleri sürsün  slave ler  akımı okusun ona göre max ve min değererine göre versin  ama şöyle bir sıkıntın var bağlanacak olan ledlerin akımını nasıl ve bilinecek  şöyle yapabilirsin  slavede lcd ekran olur akım belirlenir sonra çalıştırılır aklıma başka gelmedi şimdilik

fide

Devrem sabit akım kaynağı şeklinde çalışıyor. Tp54560 ve opamp ile feedback voltajını istediğim oranda yükseltip sabit akım elde ediyorum. Oranı dijital pot ile değiştirince istediğim sabit akımı elde ediyorum. Burda sıkıntı yok.
Dijital pot dışında burası kendi başına çalışıyor. Burda dijital potun minimuma indiği yerde seri direnç ekleyip maksimum akımı, opamp feedback oranı belirlemek için koyduğum direnc ile de minimum akımı belirliyorum.
Pot minimumda iken akım maksimum  pot maksimumda iken akım minimum oluyor.
2 adet direnç min ve max akımı kontrol ediyor.
Tabi max ve minimum akımlar aydınlatma ürünlerine göre değişiyor. 12li seri led kullanıyorum. Bu yüzden voltaj pek değişmiyor  Değişse de sabit akım bunu ayarlıyor.
İstediğim ise şunu yapmak. Tek bir sürücü devre ile bütün led gruplarını sürmek. Yani A grubu ürüne bu devreyi takıcam ve bilgisayardan bu ürüne FD.ILS.DL.R01 gibi id yazdığım zaman DL ibaresinden bu ürünün 500-2000mah arasında, FD.ILS.SL.R01 gibi bir id yazdığımda SL ibaresinden 800-3000mah aradında dimm yapılacağını otomatik algılasın ve ayarları otomatik yapsın istiyorum. Gerekli güçte smps takınca tek devre ile bütün akıllı aydınlatma gruplarına sürücü elde etmiş olurum. Burda dimm yanında direnç ile ayarladığım alt ve üst akım sınırlarını  ayarlayabilmem lazım. Takıldığım nokta burası.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ertuğrul54

her yerde bilgisayar olmayabilir  uzun metrajlarda haberleşme sorunu  yaşamaman için master slave ilişkisini kurman daha mantıklı illaki bilgisayar dersen yine  master slave haberleşmesini 485 üzerinden  master bilgisayar haberleşmesini yakın mesafe 232 işini görür  elimde laptop ile dolaşırım dersen master slave ilişkisi kurmana gerek kalmayabilir   yok peşimden bilgisayar taşıyamam dersen bluetooth ve cep telefonu ile de yapabilirsin datay'ı gönder  o datay'a göre min max değerleri  devreye girsin   

fide

@Ertuğrul 54 master slave, bilgisayar olayına nasıl takıldınız anlamadım.
Ortada mesafe, uzaklık vb bişey yok. Gsm modül yada rf modülle haberleşen direkkafası yada herhangi bi ürünün içindeki devreden bahsediyorum. Laptop bilg yok ortada. Sadece netten veri çekip uygulayacak.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com