Pwm ile voltaj ve akımı kontrolü nasıl oluyor?

Başlatan felix_eray, 24 Kasım 2017, 16:40:17

felix_eray

Merhaba arkadaşlar.

Bir süredir aklımı kurcalıyor. Bu sistemi yapmayı değil de nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyorum.

Bir güç girişimiz var. 30 volt 10 amper. Sistemi kurdum, mosfetler falan 150k pwm ve %50 duty ile anahtarladım. İdealde çalışıyoruz.
Bu durumda 15 volt elde etmem gerek. Peki akımın durumu ne olacak? Bunu nasıl hesaplarız?

Birde ben bu akımı 15volt, 3 amperde sabitlemek istiyorum, bu durumda pwm şekli ne olmalı?
Frekans ve duty oranı nasıl bulunacak? Sabit bir oran mı oluyor, anlık sürekli frekans ve duty değişimi mi oluyor? Yoksa sadece duty değişimi ile amper sabitlemesi mi oluyor?

foseydon

Çıkış akımını yük belirler. Maximum verebileceğim çıkış akımını tasarımın belirler. Zaten bunu baştan belirleyip tasarımı ve devre elemanlarını ona göre seçmen gerekir.

15v a sabitleyebilirsin ama 3A e sabitleyemezsin. Yük yoksa nasıl 3A çıkış verebilirsin? Maksimum çıkış akımım 3A olsun diyebilirsin.

Duty frekansı sabit olur, sen oranı ile oynayarak çıkışı degistirirsin. Bunu nasıl yaparım dersen, kontrol teorisine bakman lazım. Çıkış akım ve voltaj örneklerini alıp Pİ kontrol uygularsak duty degerini belirlersin.

felix_eray

Hocam anlatamadım galiba.

Devreyi voltaj ve akımı ayarlanabilen bir devre olarak düşünelim. Smps devreyi kurduğumu varsayalım. 150khz ile anahtarlıyorum, girişinde 30V ve 10A güç kaynağı var. Çıkışında da yük mevcut, yeterince alabiliyor fakat ben bu yüke 15 volt ve 3 amper akıtmak istiyorum. Şimdi sadece pwm duty oranıyla oynayıp, anlık duty değişimleri ile istediğim voltaj ve akım değerini ayarlayabilecekmiyim yoksa frekansla da oynama yapmam gerekli mi?

Olayın temeli nedir, voltajı ayarlarken akım nasıl sabit kalıyor veya akımı ayarlarken voltaj nasıl sabit kalıyor?

Cemre.

Alıntı yapılan: felix_eray - 24 Kasım 2017, 21:43:58
Olayın temeli nedir, voltajı ayarlarken akım nasıl sabit kalıyor veya akımı ayarlarken voltaj nasıl sabit kalıyor?

Kalıyor mu?

yesilu

r=v/i nin kıymetini bilmek lazım. Benim de aklıma şu soru geldi bunu okuyunca: akımı oynatılırken gerilimini sabit tutabilecek, gerilimi oynatılırken akımını sabit tutabilecek bir yük yapılabilir mi günümüz teknolojisiyle

felix_eray

Multimetre ile ölçtüğümde kalıyor görünüyor ::) ::)

mistek

@yesilu
Elektronik Yük adıyla aratırsanız örnekler çıkar. Yapılabilir tabiki. Değişken yük. Mosfeti lineer bölgede çalıştırarak yapılıyor çoğunlukla.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

asma

Alıntı yapılan: felix_eray - 24 Kasım 2017, 22:09:56
Multimetre ile ölçtüğümde kalıyor görünüyor ::) ::)
15/3=5 bu oranı koruduğunuz sürece sabit kalır.
İster pwm ile isterseniz de lineer bölgede kontrol uygulayın , değişen birşey olmaz.
Voltaj regülatörü her zaman 15V sabit verebilir , akım regülatarü ise her zaman 3A vermek ister.
Yük ise bu işin nasıl olacağına karar verir.
1 ohm kullanırsanız yük üzerinde 3Volt görürsünüz , 3A sınırlama devreniz düzgün çalışır.
3ohm da 9V ve 3A olur , 5 ohm da 15V ve 3A olur,
10 ohm da 15V ve 1,5A olur , akım sınırlayıcı isteğe cevap veremez.
Bu şartlarda 0 - 5 ohm da akım sabit kalır.
Eğer besleme voltajı 30V olursa 10 ohm a kadar esneklik çıkar.
Bu işi pwm ile yaparsanız , 3 ohm için sabit on/off oranı ile sabit voltaj ve sabit akım hayali osilaskop ekranında görülebilir. Geri beslemede alçak geçirgen filtreyi abartıp , yük üzerindeki akım ve gerilimi farklı yöntemlerle ölçerek işte 30V ve 3A , üstelik 3 ohm direnç kullanıyorum demek mümkün.
Ama gerçekte olmaz.
Kolay gelsin.

foseydon

Yukarıda bir arkadaşın dediği gibi ohm kanunu hayat kurtarır. Senin yükün 5ohm değilse sen çıkış voltaj ve akımını 15V 3A sabitleyemezsin. Akım senin kontrolünde değil. Çıkışta yük yoksa ( R =0ohm ) nasıl 3A vereceksin derken kastettiğimiz buydu.

Sen voltaja göre kontrol yaparsın veya akıma göre kontrol yaparsın birini istediğin noktaya getirirsin diğeri ne olması gerekiyorsa o olur. Örneğin voltajı 15V a sabitlemek için çıkış voltaj örneğini alırsın, istediğin seviyede değilse pwm duty sini artırsın. Bu bir kontrol döngüsudur, istediğin noktaya gelene kadar bunu uygularsin. Çıkış 15V olduğu zaman cikistaki yük değerine göre belirli bir akım çekilir. Yük yoksa çıkış akımı 0 olur, yük 10ohm ise 1.5A, yük 20ohm ise 750mA vs. Umarım anlaşılır olmuştur.

Duty oranini degistirirsin, frekans ile oynamazsin.

Cemre.

Alıntı yapılan: foseydon - 25 Kasım 2017, 10:22:41
...Çıkışta yük yoksa ( R =0ohm )...

Çıkışta yük yoksa R = sonsuz Ohm, çıkış kısa devre ise R = ~0 Ohm daha doğru olurdu sanki :)

felix_eray

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Olayı yanlış anlamışım demek ki  ;D ;D

foseydon

Alıntı yapılan: Cemre. - 25 Kasım 2017, 11:00:46
Çıkışta yük yoksa R = sonsuz Ohm, çıkış kısa devre ise R = ~0 Ohm daha doğru olurdu sanki :)

Doğru diyorsunuz benim hatam.