Öğrenilmesi Gereken Entegreler

Başlatan Teğmen, 20 Aralık 2017, 18:18:59

Teğmen

Merhaba
Bu başlık altında yeni başlayanlar için elektronikte gerekli farklı özelliklerdeki entegrelerin isimlerini ve nerelerden öğrenilebileceği konusunda bilgi verilirse sevinirim.
Entegre anlatılmasın o şekilde olunca baştan sona anlatmak zor olur diye pek cevap da gelmiyor isim ve detaylı bilgisi varsa o entegrenin yönlendirme yeterli.

1.Entegreyi ben söyleyeyim SG 3525 Pwm Entegresi  / Döküman datasheet dışında detaylı paylaşacağım bu hafta içerisinde.

İyi Çalışmalar.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

ahmet_zxc

40xx ve 74xx serisi
sg3524
tl494
lm3914
lm317
555
741 358 vb opamplar

gibi

Teğmen

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 20 Aralık 2017, 18:59:53
40xx ve 74xx serisi
sg3524
tl494
lm3914
lm317
555
741 358 vb opamplar

gibi
Teşekkürler

Yok mu artıran :)
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

konusan

SN75176 (max487)
MC3406    Regülatör

polleme

"Öğrenilmesi gereken entegreler" kişiden kişiye değişir. Dijital devreler ile uğraşan kişiler lojik entegreleri, kodlama ile uğraşanlar PIC-AVR-ARM serilerini, analog elektronik ile uğraşanlar LMxxx serilerini, SMPS ile uğraşanlar da bu kategorideki entegreleri tercih edebilirler. O nedenle böyle genel bir liste hazırlamak pek fayda sağlamaz diye düşünüyorum. Entegre öğrenmek, bir yabancı dil öğrenirken kelime ezberlemeye benziyor. Çok kelime ezberlersiniz ama kullanmayınca kısa sürede unutulur ve o kelime kullanılmadan kelime haznenize girmez. Entegreyi datasheet veya dökümanlardan bakıp öğrendiğinizi düşünürsünüz ama gerçek öyle değildir. Bir kavramı iyi öğrenmenin yolu, onu derinlemesine analiz, test, dizayn, gerçekleştirme ve sorunları ile uğraşma silsilesi ile olur. Özellikle sorunlarla uğraşmadan kalıcı öğrenme olmaz.

Teğmen

Alıntı yapılan: polleme - 21 Aralık 2017, 12:46:31
"Öğrenilmesi gereken entegreler" kişiden kişiye değişir. Dijital devreler ile uğraşan kişiler lojik entegreleri, kodlama ile uğraşanlar PIC-AVR-ARM serilerini, analog elektronik ile uğraşanlar LMxxx serilerini, SMPS ile uğraşanlar da bu kategorideki entegreleri tercih edebilirler. O nedenle böyle genel bir liste hazırlamak pek fayda sağlamaz diye düşünüyorum. Entegre öğrenmek, bir yabancı dil öğrenirken kelime ezberlemeye benziyor. Çok kelime ezberlersiniz ama kullanmayınca kısa sürede unutulur ve o kelime kullanılmadan kelime haznenize girmez. Entegreyi datasheet veya dökümanlardan bakıp öğrendiğinizi düşünürsünüz ama gerçek öyle değildir. Bir kavramı iyi öğrenmenin yolu, onu derinlemesine analiz, test, dizayn, gerçekleştirme ve sorunları ile uğraşma silsilesi ile olur. Özellikle sorunlarla uğraşmadan kalıcı öğrenme olmaz.
@polleme usta dediğiniz gibi uğraşılmadan kalıcı olmaz ama temel bazı entegreler vardır diye düşünüyorum mesela bu PWM kontrol entegreleri,ADC/DAC çeviriciler , Regülatörler v.s Temel anlamda en çok kullanılanlarından bir ikisini inceleyip burda paylaşmak istiyorum o yüzden dedim.

konusan

Herkes kullandığı entegreleri kullanım alanlarına göre sınıflayarak yazarsa daha faydalı olur sanırım

polleme

Alıntı yapılan: Teğmen - 21 Aralık 2017, 13:47:26
@polleme usta dediğiniz gibi uğraşılmadan kalıcı olmaz ama temel bazı entegreler vardır diye düşünüyorum mesela bu PWM kontrol entegreleri,ADC/DAC çeviriciler , Regülatörler v.s Temel anlamda en çok kullanılanlarından bir ikisini inceleyip burda paylaşmak istiyorum o yüzden dedim.

Bana da usta demenize gerek yok. Ben usta değilim. Sadece adımı verin yeter.

fide

Pic16f88
Uln2803-2804
L293- L298
Pc817- tlp251
Ft232

Sayabilirim bende.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

cetin1990

Okan AKÇA