İnverter arızası hakkında

Başlatan overlok, 21 Aralık 2017, 21:01:29

overlok

Selamlar, annemlerin eski Toshiba lcd tv'si bozulmuştu birkaç sene önce. Ses var görüntü yoktu. Tamirciye gösterdiklerinde inverter arıza denmişti. Aklımda geldi söktüm. Bu kartın genel olarak arıza veya en çok arıza nedeni var mıdır? Neresine bakmak gerekir?
Yapılacak birşeyse uğraşayım dedim. Nette zorda olsa buldum yenisini aslında ama deneyeyim istedim.
Kartın modeli
Darfon 48.V1448.001 /F

Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

mehmet

İnverter olduğundan emin miyiz? Beslemeyi
kontrol ettiniz mi?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

overlok

Bilmiyorum tamirci inverterden demişti. Ses vardı tv de. Görüntü gelmiyordu.

overlok

Karta gelen beslemeden bahsettiniz galiba. Jeton yeni düştü.

Sozuak

Çıkış trafolarının primer ve sekonderlerini kısa devre ve açık devre ile birlikte omaj değişimleri olmasına olasılığını elimine etmek için  karşılaştırmalı test edin. Sonra anahtarlama transistörlerine bakın. Ana pwm sürücünün çıkışını ve pinlerindeki voltajları verikağıdına göre ölçüp bakın. Smd tip atmış bir sigorta varmı ona bakın. Voltaj verince  bir süre sonra enerjiyi kesip ısınan farklı bir eleman var mı kontrol edin.

JOKERAS

Bahsi geçen İnvertör berbat bir İnvertördür.
Arıza yapmayanı yok desek abartmış olmayız.

Genelde Trafolardan biri veya bir kaçı birden bozulur.
Bazende Trafolar bozulurken Dual Fetler'de bozulabiliyor.

Besleme Gerilimi 24V, Girişte bir Sigorta var,eklediğiniz resimden görülüyor.
O sigortayı kontrol edin.Eğer Sigorta atmışsa Dual Fetler'den biri  veya bir kaçı bozuktur.
Ama dediğim gibi genelde Trafolar bozulur.Trafoları şu şekilde kontrol edeceksiniz.

Tüm Trafoların Seconderlerinin Ohm'larını ölçün. Yanlış hatırlamıyorsam 0.920 Ohm civarı bir değer göstermeli.
Bu değer Trafoya göre değişebilir.Önemli değil.Eşitlik kontrolü yapacaksınız.
Trafo seconlerleri 3 aşağı 5 yukarı yaklaşık değer göstermeli.
Arızalı olan Trafo Seconder değeri ya çok büyük bir değer, ya açık devre, ya kısa devre şeklinde olur.

İnvertörü Boşta çalıştıramazsınız Anında korumaya geçecektir.
Ayrıca Panel Floresantların da hata varsa,Emisyonu düşmüş veya Katod Atlaması falan yapıyorsa Çalışan
bir İnvertör Kartı bile olsa korumaya geçecektir.

Kartı tamir etmek Ustalık,Tecrübe ve yeterli malzeme gerektirir.
Çalıştırılmış bir Kartı Boşta çalıştırdığınızda Trafolardan bir veya bir kaçının tekrar arıza yapmasına
sebep olabilirsiniz.

Kart tamirinden ziyade İkinci el Kart almanızı öneririm.
Çoğu Tamirci de bunları tamir etmez veya edemez.Sağlam kart ile değiştirir.

Sdttn

Led dönüşüm kiti varsa bu model için onu uygulayabilirsiniz.

ahmet_zxc

kaliteli bir şerit led i ekran etrafına döndürün gerisi yalan. bunu tamire uğraşma bence.

JOKERAS

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 22 Aralık 2017, 14:46:47
kaliteli bir şerit led i ekran etrafına döndürün gerisi yalan. bunu tamire uğraşma bence.

Yapma ahmet_zxc .

Bu kadar basitmi yani?Bir gün denk gelirseniz dediğinizi bir deneyin bakalım.
Sonra sonucu buradan yazarsınız:)

ahmet_zxc

yani hayatımı bu işi yaparak geçirmiyor olsam da,
bunu 4-5 defa yaptım ve süper olmasa da tatmin edici sonuçlar aldım.

hayat felsefem; biliyorsan konuş faydalansınlar, bilmiyorsan öğren dir.

kuru sıkı değil tecrübe ile söyledim bunu.

JOKERAS

ahmet_xzc , sizin Şerit Led dediğiniz ürünlerin Lümeni ortada.Çok düşük.
Ledlerin max Akımları 20-30Ma gibi.
Ayrıca ledlerin aralıkları çok fazla.

Dediğiniz şekilde Difuzer etrafına Şerit Led Donderek bunu yapabiliyorsanız Bravo demekten başka bir şey kalmıyor.

Halbuki şöyle yapsanız daha mantıklı olurdu.
Panel içindeki Difuzer Lazerlemesi Edge(Kenar) Tip için yapılmış bir Difuzer değil.
Dolayısı ile Kenardan gelecek ışık Panele yayılmayacak.Işık sadece Panelin kenarlarında kalacak.

Panel içinde yaklaşık olarak 14-16 Floresant yerine Şerit Led döşeyip yapsaydınız daha iyi olurdu.
Bazı Tamirci arkadaşlar işi bu şekilde hallediyorlar.
Çok Akım çektiği için ısınıyor ve bir zaman sonra Cihazın Beslemesi bozulmuş olarak geri gelebiliyor.

ahmet_zxc

burda birçok etken var

ekran ebadı en önemlisi. kullanacağın led ürün önemli, ekranın tek tarafına mı, 2 tarafına mı, 4 tarafına mı led döşeyebileceğin önemli. vs vs.
birde ben şerit led diyeyim, siz sert pcb üzerinde çok sık dizilmiş hatta 2 sıra dizilmiş 1w lık ledleri algılayın..

sonuç itibariyle bu sistem benim icadım değil, dünyada milyon tane adamın yapıp başarılı olduğu bir sistemi arkadaşa alternatif öneride bulundum.

overlok

Trafoların orta uçlarını ölçtüm, 0 değeri gösteriyor. multimetrenin buzzer kontrolü ile ölçtüğümde ise ötüyor. Kenar uçlarını karşılıklı ölçtüğümde 0.930 değerini, çarpraz ölçtüğümde 1.8, yanyana olarak ölçtüğümde 0 değerini görüyorum. Sigortalar sağlam.

ilyas KAYA

Arızası genelde trafolardan çıkıyor ancak trafo sağlam ise osilatör katını kontrol edin. Frekanslar çıkıyor mu bakmanız lazım.

Ben olsam 70 tl ye satın alır direk takardım :)

http://www.tvyedekparcalar.com/inverter?product_id=489

(Site ile uzak yakın alakam yoktur)
V144-001 Vestel kullanıyormuş. Model numarasını ararsanız 70-120 TL arasında fiyatlara ulaşabilirsiniz.

overlok

Alıntı yapılan: cezeri - 23 Aralık 2017, 15:16:35
Arızası genelde trafolardan çıkıyor ancak trafo sağlam ise osilatör katını kontrol edin. Frekanslar çıkıyor mu bakmanız lazım.

Ben olsam 70 tl ye satın alır direk takardım :)

http://www.tvyedekparcalar.com/inverter?product_id=489

(Site ile uzak yakın alakam yoktur)
V144-001 Vestel kullanıyormuş. Model numarasını ararsanız 70-120 TL arasında fiyatlara ulaşabilirsiniz.
yok zaten yenisini alacam, alana kadar bakmak, öğrenmek istedim. Direkt inverter arızalı denilince merak ettim.