Pic yazıcı kontrolü ccs

Başlatan vardal57, 22 Aralık 2017, 15:54:56

vardal57

Arkadaşlar merhaba pic ile termal yazıcı (bixolon) kontrolü yapmaya calışıyorum öncelikle nerden başlamalıyım
Seri haberleşme konusunda bilgim var fputc komutu ile baund hızınıda ayarlayarak göndermeye calışıyorum ama yazıcıda TIK yok
http://www.bixolon.com/upload/download/manual_label_slcs_english_rev_1_27.pdf
Yazıcının pdf dosyası burada 12 sayfada birşeyler anlatıyor ama kafam pek basmadı acıkcası

tunayk

Öncelikle fiziksel bağlantıdan emin olmalısınız.  Yani sizin Tx ten çıkan data cihazın Rx pinine ulaşıyor mu, Cihazın Tx'inden çıkan data sizin Rx'e ulaşıyor mu? Seri port ayarları (Baud, Parity, StopBit) cihazın kabul ettiği şekilde mi? Fizksel taraf tam olarak doğru ise öncelikle cihazın durumunu sorgulayan komutu gönderiniz ve cevap almaya çalışın. Dökümanın 75. sayfasında "^cu" komutu anlatılmış. Komut bilgisi başlarda tarif edilmiş; her komut dizisinden sonra 0x13 ve 0x10 sayılarını göndermeniz gerekiyor.  Demiş ki bunu gönderirsen, cihaz cevap olarak 1byte veri gönderir. Öncelikle bunu almaya çalışın. Gerisi kolay zaten.

Eğer PC programlama bilginiz varsa öncelikle PC den çalışın derim. İşlemler daha hızlı yapılabilir. Her deneme için pic programlama ile uğraşmazsınız.

vardal57

Açıkcası donanımsal açıdan herhangi bir sorun yok o kısım doğru Rx/Tx bağlantısı O kod satırını nasıl printf ile göndereceğim  ve bırde şuna netlık getıremedım DSR diye bir uç var bu uç aç/kapat ucumu yanı bılgı geldı sıfıra çek bilgi göndericeksin +5 e çek

elektronik

putc(29); //yazıcı tanıt
putc(33); // yazı fontu
putc(9); // yazı boyutu
putc(10);//boşluk
putc(13);//enter
putc(10);//boşluk
putc(13);//enter
printf("\r********************");
putc(10);//boşluk
putc(13);//enter
putc(10);//boşluk
putc(13);//enter
printf("%02d-%02d-20%02d / %02d:%02d:%02d",gun,ay,yil,saat,dakika,saniye);
putc(10);//boşluk
putc(13);//enter
putc(10);//boşluk
putc(13);//enter
printf("\rDENEME YAZISI");
putc(10);//boşluk
putc(13);//enter
putc(10);//boşluk
putc(13);//enter

eskiden kullandığım bir termal yazıcı için yazdığım kod örneği. sizin yazıcı ile komutları farklı olabilir ama mantık aynıdır.

vardal57

Ne marka yazıcı kullanıyorsunuz acaba ben şu an adafruit printer kullanıyorum ve bu kodlar olmuyor onda yazılar silik ve ayarsız çıkıyor