Üreticilerin Tedarik Sorunu

Başlatan yldzelektronik, 24 Aralık 2017, 21:09:26

yldzelektronik

Merhaba.

Stm32l serisi mcu hiçbir yerde stok bulamıyorum. Diğer birçok üreticinin ürünlerini bulamamaya başladım.

Bir tanıdığım büyük tedarikçilerin bir kaç milyonluk siparişleri sebebiyle piyasaya ürün verilemiyor demişti.

Bu durumla ilgili bilgisi olan, benzer bir durum yaşayan varm- mı?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

quarko

Maalesef aynı durum bizde de var. Temin süreleri 40 haftayı bulabiliyor. Ama erkene çekebiliriz diyorlar, distribütör firmalar. Bizde acil durumlar için mecburen direk uzak doğu üzerinden çözüm arayışlarına geçiyoruz.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

sadogan

quarko

Alıntı yapılan: sadogan - 24 Aralık 2017, 23:36:18
Özdisanda 245 adet görünüyor

Özdisan fiyatta çok güzel çakıyor. (ST nin liste fiyatı 1.383$ dolar olarak görünüyor.)
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Erol YILMAZ

Fiyatlar yükselecek demekki yavaş yavaş...

OG

Özdisan'da daha da yükselecek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yldzelektronik

Etrafta st microelectronics satıldı diye söylentiler çıktı bir ara. Acaba bu durumun sebebi ne?Benzeri durum TI ve diğer bazı markalar için de geçerli idi.

Alıntı yapılan: quarko - 24 Aralık 2017, 21:18:19
Maalesef aynı durum bizde de var. Temin süreleri 40 haftayı bulabiliyor. Ama erkene çekebiliriz diyorlar, distribütör firmalar. Bizde acil durumlar için mecburen direk uzak doğu üzerinden çözüm arayışlarına geçiyoruz.

Hocam aliexpress mi kastınız?Uzak doğuda nerelerden alıyorsunuz?Onlarda bu sorun yok mu?Firma ismi paylaşır mısınız?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

ogy

Elektrikli araç üreticilerinin ST'nin üretim hatlarını 2018 boyunca kapadığı yönünde duyum aldım bende. Bazı firmalar mosfet vs de tedarik edemiyor. 30-40 haftalardan bahsediyorlar ve fiyatlarda ortalama %20 artış var.

Cemre.

Uzak doğudan IPM ürünlere yoğun talep olduğunu ve yine terminlerin 40 haftaları aştığını söyledi bir satış temsilcisi arkadaş.
İlginç...

mistek

ST işlemci bulmakta zorlanıyoruz. Problemli bir süreç. Arrowdan bir yetkili ile görüştüm. Talep fazlalılığından dolayı fabrika üretim kapasiteleri yeterli gelmiyormuş. Fabrikalar üretim kapasitesi arttırma yolunu da hemen tercih etmedikleri içinde dar boğaza girilmiş durumda.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

esensoy

ST ye niye takılıyorsunuz ki?
ARM değil mi bu?
Diğer marka ARM lara kolayca geçemiyor musunuz?
Piyasada ARM mı bitti? ST mi bitti?

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

quarko

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 25 Aralık 2017, 08:15:55
Hocam aliexpress mi kastınız?Uzak doğuda nerelerden alıyorsunuz?Onlarda bu sorun yok mu?Firma ismi paylaşır mısınız?

@yldzelektronik Aliexpress değil hocam. Direk uzak doğudan malzeme tedarik edebilen bir aracımız var. Onunla çalışıyoruz.

mistek

@esensoy hocam üretilmiş boş PCB'lere nasıl kolayca farklı bir işlemci takabiliriz ? Pin to pin uyumlu oluyorlar mı? Sorun burada başlıyor. Baştan ST seçmemek lazımdı. :)

Alıntı YapST ye niye takılıyorsunuz ki?[/size]ARM değil mi bu?Diğer marka ARM lara kolayca geçemiyor musunuz?Piyasada ARM mı bitti? ST mi bitti?
Alıntı Yap
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

esensoy

20 hafta 40 hafta beklemektense yeni pcb yaptırmak daha kolay değil mi?
Açıkçası şunu merak ediyorum,
Ben ARM ile çok çalışmadım, Microchip kullanıyorum, forum ileri gelenleri de ARM tavsiye ederken hem software hem de hardware tarafında kolayca işlemciler arasında geçilebildiğinden bahsediyorlar,
Şimdi bu durumda bulanabilen arm işlemciye göre pcb de küçük bir değişiklik yapıp yeni pcb bastırmak haricinde bir imkansızlık var mı?

Bu arada Microchip kullanıyor olsaydınız her seriden (8 16 32 bit) pin to pin işlemci bulabilirdiniz:)
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Erol YILMAZ

Muhteşem bir konuya değindiğinizi farkettim.

Komponentlerdeki sınırsızlık yerine kullanip memnun kaldigimiz komponentleri belirlemeli ve ulke capinda oncelikli komponentler database ini olusturmaliyiz...

100 elektronik ureticisi 1500 cesit komponent yerine 150 komponent kullanirsa tedarik konusunda avantaj saglayabiliriz. Ithalat yapan hangi malzemeyi getirecegini, uretici hangi malzemeye daha kolay ulaşabileceğini bilir.

Çok ihtiyaç oldugunda firmalar kendi arasinda bile sevkiyat yapabilir.

Aksi halde herkes yalnız ve surpriz fiyatlarla karsi karsiya kalacaktir...