STM32F429i UART Recieve Problem

Başlatan Mucit23, 06 Ocak 2018, 22:49:43

Mucit23

Selamlar

Uart ile Haberleşen bir Sistem ile STM32F429I discovery Board üzerinden haberleşmek için uğraşıyorum. Elimde çok önceden almış olduğum bir Discovery board var. Onunla yazılım geliştirme işlemlerini vs yaptım. Herşey iyi bir şekilde çalışıyor o kart ile. Şimdi aynı yazılımı yeni aldığım STM32F429I disco Kartında deniyorum. Kart donanımdan gelen seri verileri almıyor. Fakat STM kitim Donanıma veri gönderiyor. Haberleşme tek taraflı olarak bozuluyor bir şekilde.

STM32F429'da Usart'i kullanıyorum(PA9 TX, PA10 RX)

Anlamadığım haberleştiğim donanım yerine USB to TTL Uart dönüştürücü kullanırsam eğer iki taraflı olarak haberleşebiliyorum.

Bu sorun sadece yeni STM32F429I kartlarında görülüyor.

Sorun ne olabilir fikri olan varmı?

Mucit23

Sorunun sebebi osiloskopta anlaşıldı.

Veri gönderen aygıtın TX pinine osiloskop ile baktım. STM32F429 hatta iken data sinyali aşağıdaki gibi oluyor.

Yani Sinyal Tam olarak GND potansiyeline inmediği için bu şekilde Bozuk olarak okunuyor. Bu sorun sadece yeni Aldığım STM32F429 Discovery'lerde oluyor. STM Hatta bağlı değilen sinyal son derece düzgün. Ve Aygıtımın gönderdiği verileri USB TTL dönüştürücü ile görebiliyorum.

GND ilgili sorun olabilir diye birkaç noktadan GND bağlantısı yapıyorum. Ama sorun devam ediyor  ???

Tahmin edebilecek olan varmı? Neden olur bu

Mucit23

@Bertan

Aynen ondanmış. RX pini aynı zamanda st-link'e gidiyormuş. Eski kartımda O jumper'lar bağlı değil. Fakat yeni kartların hepsinde o jumperlar bağlı. Sanırım Uart üzerinden program atmak için yapılmış.

Teşekkürler.

Analog

Bu soruna çözüm olarak ne yaptınız peki öğrenebilirmiyim ?

Mucit23

SB11 ve SB15 deki jumperları sökmüştüm yanlış hatırlamıyorsam.

mehmet

Nucleo 'da da vardı buna benzer
bir sorun. Birisi, boş pinlere
Rx ve Tx uçlarını alttan ince
tel ile taşımış.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr