Resim Arşivleme

Başlatan ByTEK, 28 Ocak 2018, 00:08:06

ByTEK

MErhaba,

Elimde 80 GB'lık resim arşivim var. Hepsi bir klasörde ama çok dağınık bir şekilde. BU resimleri düzene sokmam gerekiyor. Tek tek açıp bakmak çok zahmetli bir iş olacaktır. isimleri saçma sapan olduğu için ve bazıları farklı klasörlerde olduğu için arananı bulmak ayrı bir dert.

Böyle bir durumda arşivi nasıl düzenli hale sokabiliriz ?

ilk aklıma gelen bir program yazıp resimleri oluşturma tarihlerini baz alıp tarih tarih klasörleri oluşturup resimleri içerine taşımak.

Başka ne yapılabilir yada hazır uygulama var mı ?

ByTEK

Teşekkürler. Deneyeceğim.

Sozuak

Selamlar. Benzer bir dert te bende var. Yaklaşık 2000 yılından bu yana dijital olarak çekmeye başladığım resimlerin yanısıra bir de vga,720p, 1080p,1080p60 derken uhd videolar da katıldı. Boyut olarak o kadar çok yer kaplamaya başladı ki sadece  depolamak değil yedeklemek ve yedekleri eşitlemek te ayrı sorun.  Anadisk olarak ssd kullandığımdan haliyle hem ömür hem de depolama  sorunu oluşuyor zira windows aygıtlardan otomatik olarak resimleri transfer etse de ssd deki resimlerim klasörüne atıyor. Bu tip sorunlar nedeni ile belli bir yıla ait resimleri artık o yıla, o yılın klasöründeki özel bir zamana ait resim dizisini  adıyla örneğin Antalya-tatil-1-2017, Antalya-tatil-2-2017  şeklinde grupluyorum. Azsayıda resim olursa 2017-Ocak, 2017-Subat gibi grupluyorum. Ayların adına yıl eklememin sebebi ise örneğin belli bir yılın  aynı ayı ile başka bir yılın aynı ayı bir sebeple (örneğin o fotolarda bulunan başka ailelere de kopyasını verme durumu) olursa karışmasın diye.
İşin kötü yanı belli bir yıl bitince o yıla artık resim eklenmez diyorsunuz ama birinden  bir anda  zamanında beraber çektirip almayı hatta varlığını unuttuğunuz foto seti geldiğinde yedekler dahil yine iş karışıyor. Şimdilik şöyle bir projem var. Bir adet HP microserver edindim 4 yuvalı ve bir optik yuvalı. Optik yuvasına boot disk koydum. 4 adet disk yuvam var. Oralara 2+2 disk koydum. NAS gibi her yerden erişebileceğim şekilde hepsini oraya ekleyeceğim. Bir de bulursam  yazılabilir birkaç bluray disk edinip (128gb ye kadar destekli BDyazıcım da var) kopyalarını alacağım. Bluray yazıcıların garantisi bitti daha bir tane bluray alıp ta yazamadım bu arada.Nasıl bir ülkede yaşıyorsak büyük hiçbir tekno dükkanda perakende de yok, bulduğum zaman da  fahiş fiyat istiyorlar.

ByTEK

Bende kendi bulutum için wd mirror 3tb edindim. Şimdilik telefon ve pclerimi buraya wd sync ile bağladım.  Zaman bulunca kendi düzenleme yazılımımı yapıp kullanacağım. Önerilen programları henüz denemedim gerçi belki işimi istediğim gibi çözebilirlerde.

yılmaz_34

benimde resim arşivim var  ben klasör klasör  isim vererek saklıyorum mesela aile  fotoğrafları, okul fotoğrafları  işyeri  fotoğrafları  yiğenler  gibi  isim vererek  saklıyorum lazım oluncabuluyorum...
İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....