AMATÖRÜM LÜTFEN YARDIM

Başlatan 17ergun, 24 Kasım 2005, 13:54:56

17ergun

12 VOLT AKIMI HEM + (ARTI) HEMDE - (EKSİ) OLARAK ALABİLECEGİM BİR DEVRE
VARMI ?

VEYA 12 VOLTU HEM + (ARTI) OLARAK HEMDE - (EKSİ) OLARAK NASIL SAĞLAYABİLİRİM BANA KULLANILACAK ELEMANLARI VE MONTAJI İLE DEVRE ŞEMASI LAZIM

ACİL YARDIM

otm

simetrik kaynaklardanmı bahsediyorsun + 0 -  çıkış veren yani

elektro_67

GELECEK BENİMDİR (nikola tesla)

ajlaalias

Aşağıdaki devrede durumu açıklıyor.Uygulamada yapabilirsin..Şehir nominal voltajı  ile çalışan bir şarj devresi görüyorsun aşağıda.
Devre 120 mA akım verecek şekilde düzenlenmiştir. Bu durumda
C1 kondansatörü 6 mikrofarad civarında olmalıdır. Burada R1  
direnci 22 Ohm ve 2 W gücünde olmalıdır. C2 kondansatörü  
elektrolitiktir 100 mf 12 Vdur ve kutuplarına dikkat edilmelidir.
Çıkış ucu elektrolitik kondansatörün negatif ucu olur ve buradan  
pozitif çıkış alınır.

http://img356.imageshack.us/my.php?image=image39ic.gif
......

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "ajlaalias"Aşağıdaki devrede durumu açıklıyor.Uygulamada yapabilirsin..Şehir nominal voltajı  ile çalışan bir şarj devresi görüyorsun aşağıda.
Devre 120 mA akım verecek şekilde düzenlenmiştir. Bu durumda
C1 kondansatörü 6 mikrofarad civarında olmalıdır. Burada R1  
direnci 22 Ohm ve 2 W gücünde olmalıdır. C2 kondansatörü  
elektrolitiktir 100 mf 12 Vdur ve kutuplarına dikkat edilmelidir.
Çıkış ucu elektrolitik kondansatörün negatif ucu olur ve buradan  
pozitif çıkış alınır.

http://img356.imageshack.us/my.php?image=image39ic.gif

^ajlaalias arkadaşım 17ergun arkadaşım 12v istemiş ve sanırım otm2002 arkadaşımın dediği gibi simetrik istiyor verdiğin devre 198 volt ne alaka anlamadım zaten arkadaş amatörmüş birde yüksek voltajlarala uğraşmasın hayatını riske  atmasın neyse ergün kardeşim elekto 67 kardeşimin devresi senin işini hakiketen görür unutma amatörsen yüksek voltajlarla pek fazla oynama hadi kolay gelsin   teknikelektronikci
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

stlg

Sevgili 17ergun
Arkadasım sen 12v demişsin ama dc mi ac mi belli değil eger ac ise elektro_67 arkadasımızın verdigi devre yeterli yada simetrik 12v trafo ve bir kopru devresiyle bu işlemi yapabilirsin yok dc 12v girip simetrik besleme alacaksan bu işleri opamplarla yapan devreler var tabii çıkıs voltajınında ne oldugunu belirtmelisin kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

elektro_67

işte buda köprü diyotlu bu önceki verdiğimden daha ii çünkü daha fazla akım çekebilirsin üstünde yazan voltaja aldırma sen ne versen onu simetrik yapar hadi kolay gelsin

http://img511.imageshack.us/my.php?image=besleme4em.jpg

otm

elektro_67

Alıntı yapılan: "otm2002"(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

verdiğim devre doğruda arkadaşın nede kullancağını bilmediğimz için biz böle  şema vermedik budevreden en fazla 1.5 amper çekebilirsin

otm

Alıntı yapılan: "17ergun"12 VOLT AKIMI HEM + (ARTI) HEMDE - (EKSİ) OLARAK ALABİLECEGİM BİR DEVRE
VARMI ?

VEYA 12 VOLTU HEM + (ARTI) OLARAK HEMDE - (EKSİ) OLARAK NASIL SAĞLAYABİLİRİM BANA KULLANILACAK ELEMANLARI VE MONTAJI İLE DEVRE ŞEMASI LAZIM

ACİL YARDIM

valla arkadaşın yaptığı açıklama ve soru yukarda..bukadar açıklamaya bukadar cevap olur.
:D

teknisyen

arkadaşım ne istedigin nerde kullanacagın neyi besleyecegini yazsan daha kesin sonuç alırsın burada arkadaşlar işine yarayacak devreleri vermişler amatörsün bence  karaköye git ve hazırını al

kesmez

bence 17ergun arkadaşımız op-amp çıkışı gibi hem akım çeken hem akım veren fakat çıkışı devamlı 12 volt olan bir devreden bahsediyor..
eğer böyle ise bdx53 ile bdx54 ün beyz ve emiterlerini birleştir..
beyz leri voltaj takipcisi olarak bağlanmış opampın çıkışına kollektörleride ilgili beslemelere bağla..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

elektro_67

arkadaşlar biz kendi aramızda tartışıyoruz konu yu ama  konu sahibi ortada yok  :D  :D

otm

Alıntı yapılan: "elektro_67"arkadaşlar biz kendi aramızda tartışıyoruz konu yu ama  konu sahibi ortada yok  :D  :D

sorun değil.mutlaka bakıyordur ancak asıl önemli olan bilginin başkaları tarafındanda görülebilmesi ve paylaşılabilmesi.Sonuçta aynı şeyleri öğrenmek isteyen başka arkadaşlarada yardımcı olur.

17ergun

arkadaşlar 12 volt demiştim bunu bir adaptörün 12 volt çıkışından hem artı hemde eksi olarak nasıl alırım

tüm arkadaşları çabalarından dolayı kutlar şimdiden teşekkür ederim