Tur ölçümü

Başlatan emre.karadirek, 02 Mart 2018, 00:23:49

emre.karadirek

Merhaba arkadaşlar. Dakikada yaklaşık 30 devirle dönen bir 30 cm çapında bir kasnağın hem ileri hemde geri yönde kaç tur attığını proxmitiy sensörler ile görmek istiyorum. Ve şöyle bir durum var,kasnak 30 tur sağa dönünce dursun. Yada sola 25 tur dönünce dursun gibi set edebileceğim bir devre gerekli. Pic ile mi yapmalıyım. Ve kod yazılımı ile ilgili yardımcı olabilirmisiniz.

Melih1802

PLC ile yapmayı düşünürmüsün.

emre.karadirek

Plc de olabilir. Elimde gemo plc mevcut

Melih1802

GEMO ile niyetlenirsen çok daha pratik olur.

sfiber

kasnağa bir metal kaynatıp endüktif bir sensörle countera okutacaksın. Hiç plc yada microkontrolcüye gerek yok.Piyasada changeover kontaklı sayıcılar var. Autonics markasının counterları bu şekildedir. Kasnağı çeviren güc sayıcının kontaklarının üzerinden geçebilecek aralıktaysa çok daha kolay olur. Aksi taktirde kasnağı kontrol ettiğin bir kontrolcü veya kontaktör varsa bu sefer start/stop sinyalini sayıcı üzerinden geçirirsin. 5-10 dklık işi var.

emre.karadirek

Aynı kasnağın terse dönmesini nasıl kontrol edicez hocam. Sadece tek yönde dönse tur sayıcı sistemleriyle olur elbette.

sfiber

hocam o zaman sisteminizi daha detaylı anlatmanız lazım.Örnek veriyorum 10 tur sola ardından 15 tur sağa mı dönüyor. Ne yapıyor bu makina.

sadogan

Motorların devrini sayan enkoderler ile olur.
A ve B uclarında ki faz farkından dönüş yönü bulunuyor.

emre.karadirek

Hocam şöyle durumu anlatayım. Anlatmak istediğim makina vinç uygulaması. Tambur üzerine dolanmış olan halatın hangi seviyede kapatmak istediğini görmek ve o şekilde sistemi kapatmak için düşünüyorum. Bunu yapabilen mekanik siwitchler mevcut piyasada. Fakat ben bunun optik sensör ile sağlayabileceğim elektronik bir ortamda oluşturmak istiyorum.

Melih1802

Optik sensörle biraz daha zor olur, encoder kullanmak daha sağlam iş olacak.
Encoder ve encoder counter kullanırsan basitçe çözersin.

Sozuak

Ortam kirli, mekanizma büyükse mekanik switch kullanın optik yerine gerisini yine elektronik ile halledin derim. Kirli ortamlarda optik yerine kapalı çalışan reed kontaklı yada hall sensörlü endüstriyel  tip sensör de daha uzun ömürlü ve sağlıklı olur.

emre.karadirek

Optik sensör dedim ama yanlış telaffuz ettim sanırım. Proxmitiy sensör ile düşündüm. 1-2 cm den karşısına gelecek metal ile sayımı yapabilir. Kirli ortamlarda proxmitiy sensörler sorunsuz bir şekilde çalışıyor aslında.