7805 - High Voltage

Başlatan barisertekin, 11 Nisan 2018, 11:49:26

barisertekin

Merhaba,

Datasheet'ten gördüğüme göre 7805 en fazla 35 Volt'u 5 Volt'a düşürüyor.
Benim 120 voltu 5 volt'a düşürmem gerekiyor.
Bunun için uygun voltaj regülatörü var mıdır? Nasıl yapabilirim?

Teşekkürler.

kimlenbu

yesilu

Telefon şarj aleti. O gerilimi direk düşürecek ic yoktur sanırım.

makine_terbiyecisi

Maliyet konusunu hesaplamadım ama bence:
-  120VDC değeri önce 120VAC voltaja çevir.
-  Sonra trafo(10:1) üzerinden 12VAC yap. (Vp/Vs = 10)
-  Sonra köprü diyotlar üzerinden 12VDC elde et.
-  Son olarak 7805 entegresi ile 5V değerine düşür.

Yapılmaması gerekenler:
*  Kalkıp vay efendim 4 tane 7805 entegresini seri bağlayayım da her birinin üstüne düşen gerilim 120VDC/4 = 30VDC olacak. Sonra en sondaki 7805 entegresinden istediğim 5V gerilimi elde ederim diyebilirsin. Ama sakın deneme entegreler yanıp kül olur. Kendine zarar verebilirsin.

iyi çalışmalar.
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

Melih1802

110Volt girişi olan bir bir şarj cihazı al. Cihazın A.C kısmını uygun bir şekilde sök, elindeki 120Volt d.c ile besle. Ne demek istediğim anlaşılmıştır umarım.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Melih1802 - 11 Nisan 2018, 13:43:11110Volt girişi olan bir bir şarj cihazı al. Cihazın A.C kısmını uygun bir şekilde sök, elindeki 120Volt d.c ile besle. Ne demek istediğim anlaşılmıştır umarım.
Piyasadaki şarj cihazları 110 220 AC DC çalışabiliyor zaten. birşey sökmeye gerek yok pirize takar gibi takıp kullansın

M.Salim GÜLLÜCE

Samsung standart Şarj

barisertekin

120 Volt DC'yi 5 Volt DC'ye çevirmem gerekiyor. O yüzden şarj cihazı işe yaramıyor. Benim de aklıma gelmişti :)

@melih ve @makine_terbiyecisi önerilerinizi inceleyeceğim.

bulut_01

Alıntı yapılan: barisertekin - 11 Nisan 2018, 14:30:55120 Volt DC'yi 5 Volt DC'ye çevirmem gerekiyor. O yüzden şarj cihazı işe yaramıyor. Benim de aklıma gelmişti :)

@melih ve @makine_terbiyecisi önerilerinizi inceleyeceğim.
neden işe yaramıyor? kaç amper çıkıs lazım size
YENİLMEZ..

barisertekin

Şarj cihazları AC'yi DC'ye çeviriyor. Bana DC-DC çevirici lazım. Yanlış mı düşünüyorum?
Fazla bir amper ihtiyacım yok.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: barisertekin - 11 Nisan 2018, 14:54:57Şarj cihazları AC'yi DC'ye çeviriyor. Bana DC-DC çevirici lazım. Yanlış mı düşünüyorum?
Yanlış düşünüyorsun.
AC yi DC ye çeviren devre ya tek diyot yada köprü diyottur.
kısa bir zaman diliminde zaten DC demektir AC dediğimiz şey.
DC de çalışmaması diye birşey yok.
Sadece tek diyotla doğrultma yapmışsa + - giriş yönüne dikkat edilir.

Düzeltme: Eğer transformatörlü sistem kullanmıyorsa demek gerekir.
Switch mode power devreleri için geçerlidir mönceki söylediğim.

barisertekin

Anladım. En kısa zamanda deneyeceğim. Teşekkürler.

eeburakdemir

Merhaba,
Meanwell tipi kapalı kasalı 72-144VDC giriş çıkışı da 12V olan güç kaynakları mevcut. Güç kaynağı yapma işi, kendi adıma konuşuyorum, meşakkatli bir iş. O yüzden hep hazır tercih ettim.
Asla pes etme...

Melih1802

Alıntı yapılan: barisertekin - 11 Nisan 2018, 14:54:57Şarj cihazları AC'yi DC'ye çeviriyor. Bana DC-DC çevirici lazım. Yanlış mı düşünüyorum?
A.C girişindeki kondansatör ilk enerjilenmede kısa devre eğrisi göstereceği için D.C kaynağını zorlayabilir. Buna dikkat et.

ilyas KAYA

Smps ler zaten dc çalışıyor sonuçta içinde köprü diyot ile doğrultup kondansatör lere giriyor.

Akim ne olacak ne çalışacak?
Calistiracaginiz komponentleri söylerseniz belki başka yollar söyleriz.