A4 boyutlu scanner cihazindan soktugum CCD sensor.

Başlatan Zoroaster, 14 Nisan 2018, 08:12:15

Zoroaster

Hangi marka model scanner cihazindan soktugumu hatirlayamadigim 235 mm uzunlugunda line scanner sensoru kullanmak istiyorum.

Ancak dokuman arastirabilecegim tek kod sensorun ustundeki
AA20B 719F yazisi.

Eskiden minik CCD sensor uzerine taranilan satir merceklerle optik olarak dusurulurdu. Elimdeki sensore mercekle goruntu dusurulmuyor. Dogrudan goruntunin ilgilenilen satiri 1/1 sensore dusuyor. Yani A4 un 210mm lik genisligine ait goruntu dogrudan sensoru etkiliyor.

Bahsettigim tarzda uzun sensorlerden herhangi birisine ait dokuman bilen varmi?

Seytan deliginden kacti.

ipek

hocam onlara CCD değilde Image Sensor deniyor galiba hemen hemen tüm Fax makinalarında vardı arı peteği gibi altıgen Cell'lerden oluşanıda var,  https://www.tavco.net/wide-format-plotter-scanner-blog/bid/107329/compare-ccd-vs-cis-scanner-technologies

http://www.onsemi.com/pub/Collateral/NOM03A6-AY17G-D.PDF

Zoroaster

Scanner cihazlarindaki sensorlerde CCD - CIS gibi bir ayrim oldugunu bilmiyordum. Her iki link de gercekten cok makbule gecti tesekkurler.

Yillardir bu adamlar neden CCD mantigiyda tum pixelleri ayni anda sample alip daha sonra analog veriyi shift diyorlar diye kiziyordum. Cunku bu yapida analog verileri shift ederken elini cabuk tutmak zorunsin. Aksi halde kapasitorlerde sarj olarak tutulmus analog veriler hizla azalip veri bozulmasina neden oluyor. Haliyle cok yuksek hizda ADC ve shift clock gereksinimi duyuyor.

Halbuki once istedigin pixeli secinceye kadar clock yollayip daha sonra sample al mantigi ile diledigin kadar yavas hizda pixelleri okumak mumkun. Bu mantiga uygun sensor oldugunda en yavas islemci ile bile line okumak mumkun.

Henuz dokumani detayli incelemedim ama 2. sayfada 2. sekildeki blogu gorunce sensorun kabaca hayal ettigim mantikla calistigi hissine kapildim.

@ipek

Bu sensoru step motorda mikro adimlarindaki dogrusal bozulmayi olcmek icin kullanacagim.
Bu olcum icin en uygun sensorun scannerlardan sokme sensorler olduguna kanaat getirdim. Cok cok yuksek cozunurlukte sinyal veren shaft encoderlar bile bu sensorden elde edecegim veri yogunluguna cikamiyor.
Seytan deliginden kacti.

Sozuak

CIS sensor yani Contact Image sensor. Görebilmek için taranan dökümana temas etmesi gerekir. Yani cama tam değmeyen dökümanı yada nesneyi tespit edemez. O nedenle CIS ile istediğiniz sonucu alabileceğinizi açıkçası sanmıyorum.CCD li tarayıcılarla 3B nesneleri dahi tararken CIS olanlar berbat sonuç verir.

Zoroaster

Peki ya sensore karsidan laser isigi yollanirsa?
Seytan deliginden kacti.

ipek

hocam pek aradım ama bulamadım,bir hergele 1200dpi'lık mouse sensorunun usb'ye yolladığı data'ları ayıklamış,kumaşın üstündeki mikro farklılıkları cvs dosyası haline dönüştürüyordu,ve bu paraya bu sensor diyordu,ne yazıkki sayfa kapanmış..

Sozuak

Amaç desen algılamak mı yoksa tek nokta mı? En kötü ihtimalle CIS sensörlü çalışan bir tarayıcıya tarama esnasında  lazer tutup algılayıp algılayamadığı kontrol edilebilir. Sonuçta görünür ışık olduğundan algılaması lazım ama ne derece olur onu bilemem hiç deneme yapmadım o konuda.
Bir de ucuz yollu temin adına  basit webcamlerden çıkan ccd leri de kullanabilirsiniz. Ben de de bir sürü eski webcam var. Çoğu çalışır ama parçası lazım olur diye tutuyorum açıkçası.

vedo35

Tarayicili printerlarda CIS/ image sensor olarak geçiyor. Bir sürü ink jet printer soktugum için biliyorum. Rohm, On seminin ürün kataloğunda nasıl çalıştığı anlatılıyordu elinizdeki isim Rohm un bir ürünü(Büyük ihtimal) Elimde bu ürünlerle ilgili bir sürü datasheet ler mevcut. Elinizdeki kaç pinli? Söylerseniz o pin çıkışlarına uygun isimler verebilirim. Yanlız gnd, 3.3v, RGB uçlarına bakıp datasheet leri ile kıyaslandığında. Uc çıkışları bazen farklılık gösteriyor. Çalışma frekansı 5mhz diye aklımda kalmış. Rohm un  Şu isimlerini araştırabilirsiniz:
IA6008-CA11A, IA6008-FE10A, IA3008-CB20A...liste uzun. Bu isimler yetmez ise pin uç sayısını söyleyin yeterli.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Zoroaster

Elimdeki malzemenin ledlerinin bir kismi yaniyor bir kismi yanmiyordu (tum ledler seri bagli ve ancak 20v da 1K seri direnc ile isildatabildim. (Yesil renkli)).  Sensorun diger uclarini buldum (Ledler dahil toplam 7 pin) fakat analog cikisi her clock ile exponansiyel formda ziplamasina ragmen sadece sensorun en bas kismi isiga tepki veriyordu. Biraz ugrastan sonra sensorun ustunu kapladiklari jeli ufalayip sensoru kullanilmaz hale getirdim.

Datasini bulabilecegim bir sensor satin alsam iyi olacak. Fakat Farnell ve Digikey'de goremedim.
Elimde arizali fax ve bir tarayici daha var. Onlari da sokup bir de onlarla deneme yapacagim.

Seytan deliginden kacti.

vedo35

Rgb led 9 volt ile çalışıyor:). Ben bir tanesini gece lambası olarak yapmıştım :)
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Zoroaster

Alıntı yapılan: vedo35 - 14 Nisan 2018, 22:12:10Tarayicili printerlarda CIS/ image sensor olarak geçiyor. Bir sürü ink jet printer soktugum için biliyorum. Rohm, On seminin ürün kataloğunda nasıl çalıştığı anlatılıyordu elinizdeki isim Rohm un bir ürünü(Büyük ihtimal) Elimde bu ürünlerle ilgili bir sürü datasheet ler mevcut. Elinizdeki kaç pinli? Söylerseniz o pin çıkışlarına uygun isimler verebilirim. Yanlız gnd, 3.3v, RGB uçlarına bakıp datasheet leri ile kıyaslandığında. Uc çıkışları bazen farklılık gösteriyor. Çalışma frekansı 5mhz diye aklımda kalmış. Rohm un  Şu isimlerini araştırabilirsiniz:
IA6008-CA11A, IA6008-FE10A, IA3008-CB20A...liste uzun. Bu isimler yetmez ise pin uç sayısını söyleyin yeterli.

Aslında aliexpressde aşağıdaki sensörlerden sizde dokümanı olanlar varmı?

Vdd, Vss, Clk, Start ve analog out olmak üzere ledler hariç 5 pini olan bir sensör tercihimdir.

https://www.aliexpress.com/w/wholesale-cis-sensor.html
Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

@vedo35

Bir sensor onerini bekliyorum. Ya da icindeki sensorun datalari bilinen ucuz bir tarayici.
Seytan deliginden kacti.

vedo35

Alıntı yapılan: Zoroaster - 01 Mayıs 2018, 15:58:55@vedo35

Bir sensor onerini bekliyorum. Ya da icindeki sensorun datalari bilinen ucuz bir tarayici.
Kusura bakmayin gec gordum. Aliexpresten verdiginiz link bir defa tamamen CIS sensorunun uyumlu printer modelleri ile ilgili bilgileri var. O printer modellerinin servis manuellerinden denk gelirde ismi ve kabaca pinoutlari varsa belki birseyler yaparsiniz. Ancak bunu bulmaniz biraz zor yada samsung/epson/canon/ hp yetkili servislerinde calisan muhendis, tekniker bir arkadasiniz varsa size verebilirse ne ala.
Ancak size daha mantikli zaman kaybetmeyeceginiz hizli dokuman bulabileceginiz ipuclarini onerebilirim. Eski model Canon/Epson/ Brother printerlerin servis dokumanlarinin bazilarini indirip bakabilirsiniz. Ozellikle Brotherin ve Epsonun eski model all-in-one inkjet printer servis manuellerinin bazilarinin semasi ile birlikte verilmis. Baska oneri olarak Googledan CIS sensor datasheet, Scanner image sensor datasheet yada scanner image head sensor datasheet diye aratirsaniz bir suru pdf dokuman ve datasheetler bulacaksiniz. Eski Grey scala fax/printer/ scannerlarin image sensorlerinin pin outlari bile 5 pin degil. Bende en dusuk datasheetler 7 pin ve ustu. Elime bugune dek belki yuzden falza degisik marka ve model inkjet printer modellerinin image sensorleri gecti.  Eskileri dediginiz gibi ayna uzerinden mercege oradan sensore gonderiliyordu. Isik kaynagi olarak 2, 3 yada 5mm floresant lamba yada led bari kullaniliyordu. Bu modern olanlarin sensor dizisi cip olarak plaket uzerine basili ve isik kaynagi olarak led ve plexiglass ile sensorun uzerine yansitiliyor. Ben incelemek icin cok parcaladim oradan biliyorum. Elimde bunlardan cok var bazilarinin uzerinde sadece urun  kodu var ama sensorun kod adi yazmaz. Haa bu durumda biraz fazla vaktinizi alacak ama ilk once kac pinli cis sensorunuz varsa ona gore datasheetlere bakin. Ornegin elinizde  diyelim 14 pinli cis sensoru var. Datasheet web sayfalarindan cis sensorlerin tum datasheetlerine tek tek bakacaksiniz karsiniza cikan tum datasheetleri indirin ve kayit ederken dosya ismi sonuna kac pinli ise pin sayisi pin yazin mesela  xxxxx 10 pin, xxxx 14 pin gibi... Bu size bir sonraki arastirmanizda elinizdeki cis sensorun pin sayisina gore hemen o dosyalari cagiracaksiniz ve buda size zaman kazandiracaktir.  Yada sizin pin sayiniza uygun tum datasheetleri inceleyin. Incelerken mutlaka GND, Vdd ve RGB led pin leri ile uyumlu olanlarina  uygun olan datasheetleri kayit edin. Bunlari onermemin sebebi su cunku standart bir calisma prosedurleri var. Japon printerlar genelede Rohm ve ON seminin urunlerini kullanir birde birkac defa su anda marka ve modelini hatirlayamadigim birkac modelde taywanli bir firmanin urununu kullaniyorlardi ama o firma kesinlikle datasheetini paylasmiyor. HP Amis marka kullanir. Japon cis sensorleri 5mhz kullanmis, ama Amis kac mhz kullanmis onu hatirlamiyorum. Markasi ne olursa olsun CIS sensorlerin calisma rutinleri asagi yukari aynidir. Yanliz C++ derleyici icin kutuphane dosyalarina denk gelmedim. Belki derin bir arastirma yapilirsa bulunacagindan eminim. Bunun icin imagelerle ilgilenen cesitli programlayici form sayfalarina sorabilirsiniz. Boyle birkac forum konularini japon ve cinli sayfalardan gormustum. Ingilizce yazildigi icin oradan biliyorum. Benim kendime ait, kendi islerimden dolayi abartmayayim ama bayagi buyuk bir printer servis manuel tabani olusturdum yanliz son 3-4 yildir printer servis manuallerini takip etmiyorum. Tek tek indirmesi uzun zaman aldigi icin cis sensorlerininde biraz datasheetlerini indirip ayri bir klasorde pin numaralarini yazarak kayit etmistim. Elimde bulunan servis manuel arsivi cok buyuk olmasa idi size uygun semasi ile birlikte olan bir all-in-one inkjet printer servis manualini onerirdim. Ancak mazur gorurseniz tek tek hepsine bakmak coook uzun zaman alir.  Baskaaaaa.... Simdilik aklima bunlar geldi ve size uzun ve detayli bir cevap yazmaya calistim. Baska sorulariniz olursa sorabilirsiniz. Hayirli geceler.