Otomatik program kurulum paketi olusturma

Başlatan bunalmis, 28 Kasım 2005, 05:05:36

z

Delphide install paketini nasil olusturuyorduk?

Yani vererecegimiz exe calistirinca klasorleri vs acip icine programi vs yerlestiren gorsel olarak da goze hos gelen kurulum programinin nasil olusturuldugunu soruyorum.

Ogrenmek istedigim bir konu ise;

Diyelimki uzantisi xyz olan bir dosya tipi kullaniyoruz. Yazdigimiz program xyz uzantili dosyalari isleyebiliyor.

xyz uzantili dosyalara ozel bir ikon atamak istiyorum. Windows bu dosyalari gordugunde otomatik olarak benim tanimladigim ikonla gostermeli.

xyz uzantili bir dosya cift tiklanirsa da windows benim programimi kullanarak bu dosyalari acsin istiyorum.

Ancak bu tanitim isini folder option da file type menuden elle yapmak istemiyorum. Delphi install paketi hazirlayan program, bu isleri de kendi otomatik yapiyor mu?

Yapmiyorsa bu isi nasil yaptiririm?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

birumher

Install shield programını kullanabilirsin.
Birkan.Herguner

cozturk

Install shield   ile  1Mb programın CDyi hakkıyla dolduracak şekilde 600MB civarına yükselir.

Bu install hazırlayan otomatik prog.lar  gerçekte hikaye. tüm olacakları elle bildiriyorsun. Kısayolu burayat  registrye şunuat. programfiles klasörünü al oraya tümünü kopyala. sadec current user için kur....

ancak autoplaymediastudio işi bayağı kolaylaştırmış tavsiye ederim.  linki bu sitede vardı

Ben şöyle yapıyorum: autoplaymediastudio  ile haırladığım gösterişli bir şablon var. tüm kurulum işlemlerimi bu yapıyor.

bunun içinde abc.reg diye registry dosyam var onun içine ne yazarsam registrye o gidiyor. hatta diğer birçok işi de yaptırabilirsiniz. ben kolayına kaçtım bu yüzden  kısayolları ve dosya kpyalama işlemlerini yapan başka bir exe var. autoplaymediastudio  bunu çalıştırıyor. registryi de import ediyor.

XNHCX

ajlaalias

sayın bunalmis delphide 7 sürümü dahil install olarak extra bir programı hazırladığın programın bir parçası olarak görmek istiyorsan yapman gereken WinAPI ayarlarına girmek..Bunla ilgili kaynak nette vardır..
Bu sayede göze görünür birkaç program sizin programın bir parçası olur.
Mevcut dosyanın Linkini WinAPI de işliyorsun ve onuda kendine dahil ediyor.Ama program çok yavaşlıyor..

2. soruna gelince Delphi install paketi değişik isimdeki dosya uzantıları ile ilgili kayıtları kendi içindeymiş gibi yapıyor.Ben WinAPI kullanarak yaptım bunu..
......