Surround için acil yardım

Başlatan 17ergun, 28 Kasım 2005, 11:04:08

17ergun

arkadaşlar

adaptörden aldığım 12 volt ile surround devresini besleyeceğim
bunun için hem +12 volt hemde -12 volt a ihtiyacım var
sorunumu nasıl çözeblirim

bana yardımcı olursanız sevinirim

saygılarımla

stlg

Sevgili 17ergun
Arkadasım eger adaptor kullanıyorsan dısarıya bir devre yapmak yerine adaptorun icini acıp onu simetrik hale getirmen daha kolay olur eger trafo
simetrik ise yan ucları arasına bir kopru bagla koprunun + ucu ile trafonun
orta noktasına ki bu uca 0 noktası diyecegiz polariteye dikkat ederek bir kondansator bagla atıyorum 1000 uF /25v ve koprunun - ucu ile 0 ucu arasınada bir kondansator daha bagla 1000 uF /25 v dısarıya bir adet + uc
bir adet 0 ucu bir adette - uc cık işte sana simetrik besleme eger regule istiyorsan + yoluna 7812 - yolunada bir adet 7912 bagla boylece reguleli bir devren olmuş olur ama diyorsan ben illa 12v cıkısı simetrik yapacagım
ozaman internette arama yapmalısın ben bu tur 741 ile yapılan devreler gormustum kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

birumher

Burada   basit bir şema var işini görebilir. Ama çift kaynak gerekiyor. Tek kaynaktan çevirmek için OpAmp lı bir devreye ihtiyacın var. Bence hiç kendini yorma 2x12 V luk bir trafoyla hallet gitsin. 7815 ve 7915 yerine 7812 ve 7912 kullanacaksın... Bu arada ilk baştaki kondansatörleri 2200 uF tutmanda yarar var. Ayrıca 1 A den fazla akım çekeceksen başka çözümler düşünmek lazım...
Birkan.Herguner