indüksiyon Isıtıcı Şok Bobini Aşırı Isınma ve Çözüm Önerileri

Başlatan mustihkymz, 26 Nisan 2018, 21:58:48

mustihkymz

İyi günler picproje ailesi. Hobi olarak ve güç elektroniğinde kendimi geliştirmek adına yarım köprü inverter ile bir indüksiyon ısıtıcı yaptım. Malzemeyi ısıtıyor ısıtmasına ancak uygulama bobinine seri attığım şok bobini düşük akım çekilmesine rağmen yanıyor kül oluyor, eriyor. Soğutucu fanı bile tınlamıyor. Çalışma frekansım 50kHz. 0.4A gibi bir değerde kül oldu şok bobini. Bobin sarı nüve üzerine 20 sarım oluşmakta ve tel kalınlığı 1mm'dir. Tamam sonuçta nüve bu ısınacak ancak bu kül oluyor. Bobin ucuna attığım lehimi bile eritiyor. Isınma telden dolayı değil nüveden dolayı olduğunu düşünüyorum. Aklıma 3 çözüm önerisi geldi;

1) Nüveyi değiştirmek ve aynı henry değerini sağlayacak şekilde sarımı yapmak. Benim nüve sarı nüveden oluşuyor ve manyetik geçirgenliği 8'imiş.

2) Aynı nüveden iki tane kullanıp yine aynı henry değerini verecek şekilde sarım yapmak

3) iki tane sarı nüveden bobin sarıp bunları seri bağlamak. Toplamları yine aynı henry değerini verecek şekilde.

Madde 1'de nüve seçecek olsam manyetik geçirgenliği daha yüksek mi seçmeliyim. Yoksa daha mı düşük. Şimdiden yardımlarınız için teşekür ederim. Umarım tüm önerileri bu başlıkta toplarız ve bu konuda başı ağrıyanlara derman olur.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: mustihkymz - 26 Nisan 2018, 21:58:48İyi günler picproje ailesi. Hobi olarak ve güç elektroniğinde kendimi geliştirmek adına yarım köprü inverter ile bir indüksiyon ısıtıcı yaptım. Malzemeyi ısıtıyor ısıtmasına ancak uygulama bobinine seri attığım şok bobini düşük akım çekilmesine rağmen yanıyor kül oluyor, eriyor. Soğutucu fanı bile tınlamıyor. Çalışma frekansım 50kHz. 0.4A gibi bir değerde kül oldu şok bobini. Bobin sarı nüve üzerine 20 sarım oluşmakta ve tel kalınlığı 1mm'dir. Tamam sonuçta nüve bu ısınacak ancak bu kül oluyor. Bobin ucuna attığım lehimi bile eritiyor. Isınma telden dolayı değil nüveden dolayı olduğunu düşünüyorum. Aklıma 3 çözüm önerisi geldi;

1) Nüveyi değiştirmek ve aynı henry değerini sağlayacak şekilde sarımı yapmak. Benim nüve sarı nüveden oluşuyor ve manyetik geçirgenliği 8'imiş.

2) Aynı nüveden iki tane kullanıp yine aynı henry değerini verecek şekilde sarım yapmak

3) iki tane sarı nüveden bobin sarıp bunları seri bağlamak. Toplamları yine aynı henry değerini verecek şekilde.

Madde 1'de nüve seçecek olsam manyetik geçirgenliği daha yüksek mi seçmeliyim. Yoksa daha mı düşük. Şimdiden yardımlarınız için teşekür ederim. Umarım tüm önerileri bu başlıkta toplarız ve bu konuda başı ağrıyanlara derman olur.
1-Nüvesiz kullanmayı dene
2-su ile soğutmayı dene

devrecii

Sarı nüve demir tozudur ve iletkendir yani induksiyon bobinin içine demir atmış gibi olmuşsun,

Sarı nüve tek yönde manyetik induklenir eğer alternatif akıma sokarsan, induksiyon ısıtıcı olmayabilir herhangi sistemde nüve yanar , smps de saç trafo kullanılmamamsının nedeni bu. 

Ferrit nüve kullanmalısın yada şu şekilde bir dene

Rezonans var mı , devrede pll gibi bi sistem mi var yoksa direk osilatör mü var ir2153 ile mi yaptın,
frekansı iyi ayarladın mı?

Eğer 300v giriş varsa bu şekilde bağlaman daha an enerji kaybı olur

mustihkymz

Alıntı yapılan: iboibo - 27 Nisan 2018, 12:14:52Sarı nüve demir tozudur ve iletkendir yani induksiyon bobinin içine demir atmış gibi olmuşsun,

Sarı nüve tek yönde manyetik induklenir eğer alternatif akıma sokarsan, induksiyon ısıtıcı olmayabilir herhangi sistemde nüve yanar , smps de saç trafo kullanılmamamsının nedeni bu. 

Ferrit nüve kullanmalısın yada şu şekilde bir dene

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Rezonans var mı , devrede pll gibi bi sistem mi var yoksa direk osilatör mü var ir2153 ile mi yaptın,
frekansı iyi ayarladın mı?

Evet hocam rezonansı iyi ayarladım hesap kitabımı yaptım. Yani siz diyorsunuz ki sarı nüveler sinüs gibi dalga alınca yanıyor. Herlde bundan dolayı. Cunku benim çıkışım hem + hemde - alternansta calisiyor. Peki ferit nüve derken koyu gri nüvelerden mi bahsediyorsunuz. Elimde beyaz nüvelerdende var onlari denesem olur mu ?

devrecii

Tevizyondan şuradan buradan bulduğun ferrit tarafoyu kırıp etrafına sarabilirsin illa uc uca gemesi şart değil
çubuk şeklinde de olablir mesela çekiçle kır tüp lehim borusuna doldur oldu sana çubuk ferrit.

Mehmet Salim GÜLLÜCE dediği gibi nüvesiz de olur   ama çok sarman lazım

Ne kadar çok sarsan o kadar az güç tüketir makina.

Bu şekilde bağlarsan güç kaybı daha az olur ve mosfetlere daha az yük biner.

mustihkymz

Hocam bilgilerinizi benimle paylaştıgın için çok teşekur ederim. Dediginizi yaptim. Çubuk şeklinde sardim hesaplarıma uygun henry degerini elde ettim. Devrede denedim. Hersey yolunda. Bobinde ısınma var tabi ama elini degince kacirmayacağın şekilde bir sıcaklık fana gerek duyulmayan bir sıcaklık hatta :). Ama tabi yarı eltkenler icin bir fan ekledim. Güç elektroniği cok supriz dolu ya. Cogu şeyi denerken ogreniyosun. Hatta bazı şeyleri yaktığında yada patlattıgında :).

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: mustihkymz - 28 Nisan 2018, 11:04:20Hocam bilgilerinizi benimle paylaştıgın için çok teşekur ederim. Dediginizi yaptim. Çubuk şeklinde sardim hesaplarıma uygun henry degerini elde ettim. Devrede denedim. Hersey yolunda. Bobinde ısınma var tabi ama elini degince kacirmayacağın şekilde bir sıcaklık fana gerek duyulmayan bir sıcaklık hatta :). Ama tabi yarı eltkenler icin bir fan ekledim. Güç elektroniği cok supriz dolu ya. Cogu şeyi denerken ogreniyosun. Hatta bazı şeyleri yaktığında yada patlattıgında :).
Mükemmelsin :)