LCD EKRAN KÜTÜPHANESİ NASIL YAPACAĞIM?

Başlatan refikos, 29 Nisan 2018, 13:34:02

refikos

arkadaşlar şimdi ben sadece stm32f4 ile lecd ekrana yazı yazdırmak istiyorum şimdi ben keil'de lcd ekran kütüphanesi hazır ve onu mu ekliceğim yoksa kendimmi bu kütüphaneyi oluşturacağım ,ne yapmam lazım ?

devrecii

Eğer kütüphane daha önce stm32f4 kullanılmış çalıştırılmış ise bağlantıları yaptıkdan sonra keil de .c ve .h dosyalarını projeye ekleyip fonksiyonu çalıştırcaaksınız ama kütüphane stm32f4 e göre mi hazırlanmış.

stm32f e göre  hazırlanmamış ise.

Kütüphane direk olmaz çünkü bağlantı noktalarını ayarlaman lazım i2c mi spi mi bu modulleri çalıştırman ilgili bağlantıları yapmış olman lazım.

Daha sonra ekranın direktifleri ne ise küpühaneden bakıp kendin yazman lazım , kütüphane sana ekranın nasıl çalışacağı hakkında yol gösterir o kadar.

izturk

Keil de lcd kütüphanesi hazır yok.

Forumda @Cemre. hocamızın paylaştığı Hal ile çalışan lcd kütüphensi vardı. Forumda bulamadım ama linki burada
https://maviled.wordpress.com/2016/08/23/lcd-kutuphanesi-stm32-hal-lib/

eğer hal kullanmıyorsan buradaki komutları değiştirerek çalıştırabilirsin.

refikos

Hocam şimdi doğrumu anlıyorum, keilde hazir lcd keypad motor sürme gibi hazır kütüphaneleri yok bunların ama interface gibi sadece .h dosyalari var ve ben ona uygun mu yapacağım?

izturk

Hocam ben de keil ile yeni yeni haşır neşir olmaya başladım. Dilim döndüğünce izah etmeye çalışıyım. Keil müdavimleri düzeltsinler.

Keil de işlemcimizi seçip te projemizi oluşturduğumuzda sadece işlemcimizin periphrellerinin tanımlı olduğu header dosyası geliyor.Ben daha önce ccs ile pic yazıyordum. lcd dosyası hazırdı driver klasöründe. Direk include edip pinleri seçip kullanıyorduk. Burada lcd kütüphanesini internetten bulup eklemeli veya kendimiz yazmalıyız.ondan sonra aynı şekilde projeye include edip kullanıyoruz.

hal kütüphanesi işlemcimizin peripherallerini direk register kullanmaya gerek kalmadan hazır fonksiyonlar içeren kütüphe. Hal kütüphanesi st tarafından yayınlanıyor ve tüm işlemcilerle uyumlu. böylece işlemci değiştirsek bile yazdığımız kodlar farklı işlemcilerde çalışabiliyor.

cube mx yine st nin kolay proje oluşturmamızı sağlayan ve işlemcinin ayarlarını yapabileceğimiz bir arayüz. burada işlemcinin pinlerini clock ayarlarını kullanacağımız çevre birimlerini kolaylıkla ayarlıyoruz ve proje hazır olarak açılıyor. böylece direk kodlarımızı yazmaya başlıyoruz. cube mx de hal kütüphanesini kullanıyor.

Şimdi gelelim sizin projenize. lcd kullanmak istiyorsanız kullanmak istediğiniz lcd nin kontrolör entegresine göre bir kütüphane yazmamız gerekiyor. ama bu bizim gibi profosyonel olmayanlar için zor olabiliyor. bunun için benim size linkini verdiğim gibi hazır bir kütüphane buluyoruz. Zaten çoğu kütüphenin başında nasıl kullanılacağı yazar. önce o açıklamaları okuyoruz. sonra bu kütüphaneyi projemize ekleyip açıklamalara göre kulanıyoruz.

refikos

Alıntı yapılan: izturk - 01 Mayıs 2018, 23:04:49Hocam ben de keil ile yeni yeni haşır neşir olmaya başladım. Dilim döndüğünce izah etmeye çalışıyım. Keil müdavimleri düzeltsinler.

Keil de işlemcimizi seçip te projemizi oluşturduğumuzda sadece işlemcimizin periphrellerinin tanımlı olduğu header dosyası geliyor.Ben daha önce ccs ile pic yazıyordum. lcd dosyası hazırdı driver klasöründe. Direk include edip pinleri seçip kullanıyorduk. Burada lcd kütüphanesini internetten bulup eklemeli veya kendimiz yazmalıyız.ondan sonra aynı şekilde projeye include edip kullanıyoruz.

hal kütüphanesi işlemcimizin peripherallerini direk register kullanmaya gerek kalmadan hazır fonksiyonlar içeren kütüphe. Hal kütüphanesi st tarafından yayınlanıyor ve tüm işlemcilerle uyumlu. böylece işlemci değiştirsek bile yazdığımız kodlar farklı işlemcilerde çalışabiliyor.

cube mx yine st nin kolay proje oluşturmamızı sağlayan ve işlemcinin ayarlarını yapabileceğimiz bir arayüz. burada işlemcinin pinlerini clock ayarlarını kullanacağımız çevre birimlerini kolaylıkla ayarlıyoruz ve proje hazır olarak açılıyor. böylece direk kodlarımızı yazmaya başlıyoruz. cube mx de hal kütüphanesini kullanıyor.

Şimdi gelelim sizin projenize. lcd kullanmak istiyorsanız kullanmak istediğiniz lcd nin kontrolör entegresine göre bir kütüphane yazmamız gerekiyor. ama bu bizim gibi profosyonel olmayanlar için zor olabiliyor. bunun için benim size linkini verdiğim gibi hazır bir kütüphane buluyoruz. Zaten çoğu kütüphenin başında nasıl kullanılacağı yazar. önce o açıklamaları okuyoruz. sonra bu kütüphaneyi projemize ekleyip açıklamalara göre kulanıyoruz.

hocam çok teşekkürler ,bende çok yeniyim stm32f4 ve keil ile,umarım özümseyerek anlayarak ilerlemeye devam ederiz ,birde son sorum şu olacak pwm sinyalinin osiloskop dışında görebilir miyiz ,veya  ne yaparak potu çevirdiğimizde duty cycle'in değiştiğini görebiliriz ?

baran123

Çıkışa LED bağla parlıklığı görürsün.
Yada 6-7$ bir logic analyzer al bütün haberleşme protokollerini ve logic sinyalleri güzelce örnekleyip çözümleyebilirsin.

Logic Anlayzer