STM32 OTA Update Uygulaması

Başlatan Cemre., 29 Nisan 2018, 16:43:38

Cemre.

Herkese merhaba,

Telefon/Tablet üzerindeki mobil uygulamaya veri gönderebilen bir cihaz yapmayı düşünüyorum. Bu cihaz kendi üzerindeki sensörlerinden aldığı veriyi mobil uygulamaya gönderecek. Mobil uygulamada gerekli izleme işlemleri yapılabiliyor olacak. Buraya kadar haberleşme anlamında iki seçenek görüyorum. Birincisi cihaza WiFi modül ekleyip AP modunda çalıştırmak ve bağlanan cihazlara bu veriyi servis etmek. İkincisi ise bluetooth modül eklemek ve bluetooth üzerinden haberleşerek verileri servis etmek. Buraya kadarki kısımda hem bluetooth için hem de wifi için çip/modül ürün tavsiyesine ihtiyacım var.

Bundan sonraki kısım ise mobil uygulamanın internete bağlanıp yeni firmware sorgulaması ve bunu cihaza aktarabilmesi kısmı. Bunun için sanıyorum ki bluetooth ile uart üzerinden haberleşirken stm32'yi uart bootloader moduna alıp güncellemek mümkün olacak. WiFi ile bu iş nasıl yapılır konusunda pek fikrim yok açıkçası. Nereden başlamak lazım, bu tarz işler yapan bu konuda tavsiye verebilecek olanlardan yardım rica ediyorum.

Bence cihazlarda bu tarz feature'lar cihazın çağa ayak uydurabilmesi açısından çok önemli diye düşünüyorum. Umarım herkes için faydalı olabilecek bilgiler paylaşabiliriz.

İyi haftasonları dilerim.

erpay

Cihazın harici bir belleği olacak mı, mesela SPI flash bellek gibi bir şey ?

Cemre.

Alıntı yapılan: erpay - 29 Nisan 2018, 18:01:44Cihazın harici bir belleği olacak mı, mesela SPI flash bellek gibi bir şey ?
Evet, sensör verilerini uzun süre log tutmak gerektiğinde kullanılacak bir ekstra hafıza muhtemelen kullanılacak.

Cemre.

Merhaba,

MCU ile kullanılacak güvenilir Bluetooth Modül önerisine ihtiyacım var. (HCxx serisi değil...)

algorist

Başlangıç için iyi olabilir.
e-e-e

Cemre.

erpay

Flash bellek kullanacaksan şöyle bir şey yapabilirsin : Başlangıç adresinde bir program olur eğer yeni bir yazılım varsa bunu flash bellekten ana programın olduğu bölüme yazar. Sonra da  o kısma atlayarak ana programı başlatır.

sımışka

nordic, esp, cypress ürünlerine bakabilirsin.

fide

Eğer istediğin stm yada başka seri mcu programlamayı geliştirmekse stm32 + bluegiga ble111, 112 gibi serilerini önerebilirim. Wifi konusunda da w112 gibi modeli var. Ama iş donanım odaklı değil de program geliştirmek ise sana omega2+ tavsiye ederim. Raspberry zero wifi de olabilir ama omega2+ favorim. Hem üzerinde wifi var hem usb desteği hem de sd card. Python, nodjs, c, qt aklına ne gelirse program yazarsın. Python ile sqlite3 desteği de var. Program update içinse yeni dosyayı indir sonra kaydettiğin lokasyonu rc.local dosyasına kaydedip reboot edip versiyon güncelleme yaparsın. Wifi ap modunda da çalışıyor. Ethernet desteği de var.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Cemre.

Alıntı yapılan: fide - 02 Mayıs 2018, 00:55:15omega2+ favorim
Hocam bu ürün gerçekten çok uygun gözüküyor, farklı bir ufuk açtı açıkçası. Merak ettiğim şey ise bu ürünün ..S uzantılı yüzey montaj ve high volume production için olan versiyonunu daha önce kullandınız mı? Bu abilere ne kadar güvenebiliriz? Yarın biz bıraktık bu işi derler mi acaba?

fide

Omega2s 250 adetlik paketler halinde satıyorlarmış. Tek tek satışı yokmuş. Olsa 5 tane alıcam direk. Piyasada bulunuyor olmadı mouserdan getirtilir.
Resim ekledim ama çıkmadı. Omega2+ için pcb çizdim. Dizdim gayet güzel çalışıyor. İstersen 1 adet dizilmemiş pcb gönderebilirim. https://hizliresim.com/qGr18Q
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: Cemre. - 01 Mayıs 2018, 21:21:31Merhaba,

MCU ile kullanılacak güvenilir Bluetooth Modül önerisine ihtiyacım var. (HCxx serisi değil...)
Basit olsun istiyorsan HM-10 ya da HM-11, kaliteli olsun istiyorsan BLE112 ya da BLE113 önerebilirim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Cemre.

Alıntı yapılan: fide - 02 Mayıs 2018, 12:59:56Omega2s 250 adetlik paketler halinde satıyorlarmış. Tek tek satışı yokmuş. Olsa 5 tane alıcam direk. Piyasada bulunuyor olmadı mouserdan getirtilir.
Resim ekledim ama çıkmadı. Omega2+ için pcb çizdim. Dizdim gayet güzel çalışıyor. İstersen 1 adet dizilmemiş pcb gönderebilirim. https://hizliresim.com/qGr18Q

Hocam çok teşekkürler. Power consumption proje için hiç uygun değilmiş, işin o yüzünü unutup heyecanlanmıştım. Sanırım yoluma ESP32 serisi Wifi+BT+MCU ile devam edeceğim. Araştırmalarım sürüyor.

fide

Omega2+ yine de repertuarında bulunsun bence. Kolay gelsin.

tekosis

@XX_CİHAN_XX bu HM-10 modüllerin HC-05, HC-06 ya göre üstünlükleri varmı?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.