PWM Akım ölçümü

Başlatan baran123, 22 Mayıs 2018, 23:37:23

baran123

PWM ile sürülen bir selenoid'in akımını ölçmem gerekiyor fakat burada kafamı karıştıran bir kaç nokta var.

Normalde buradaki akım bir şönt direnci üzerinden akıtılan akım ile doğru orantılı olarak artan şönt direncinin gerilimi ölçmek diye basitçe düşünebiliyoruz.
İşin içine PWM girdiğinde ise akım = tepe değeri x duty değil midir ?
Tabi birde endüktif yük olunca iş bayağı kafa karıştırıcı olmaya başlıyor.

Araçlarda kullanılan bu selenoidi kontrol edebilmek için akım bilgisini en iyi nasıl örneklerim ?
Elimde şuan selenoid yok bunun için motorla deneme yapıyorum en kısa zamanda selenoid ile deneme yapacağım.

Basitçe şöyle bir şey düşündüm.

Mucit23

RMS Hesabı yapsan doğru ölçüm yapmış olmazmısın?

baran123

PWM için RMS Vrms = Vpeak * ( kök(Ton / T) )

O zaman kare dalga için RMS hesabı

Vrms = Vpeak * (Kök(2) / 2)

Kaynak : https://masteringelectronicsdesign.com/how-to-derive-the-rms-value-of-pulse-and-square-waveforms/

Doğru mudur hocam bu konuda bilgim zayıf maalesef.

Yuunus

kok 2 sinus icin gecerli tam kare icin gerek yokki. aslinda kok 2 orani da sinusun kare karsligini bulmak icin bir oran diyebiliriz. lakin tam kare degilse olcu aletleri bunu olcemeyebilir cunki olcu aleti spec.lerinde AC icin sinus sarti vardi gibi bir ibare hatirliyorum yillar oncesinden bir arastirin isterseniz.

quarko

RMS hesabının formülü değişmez. Tüm sinyaller için sabittir. Adı üzerinde sinyalin, bir periyot boyunca karesinin integralinin ortalamasının kökü. :)  Root Mean Square. Kare dalga için bu integral hesabı ile bir formül türetebilirsiniz. Fakat sinyaliniz tam kare olmayacağından elde edeceğiniz formülden yaklaşık bir ölçüm yapmış olursunuz. Yeterli miktarda yüksek frekansta örnek alıp, digital rms hesabı yapacaksınız. Sinyal ne olursa olsun, doğru örnekleme frekansını sağlarsanız, sonuç tatmin edici doğrulukta olacaktır.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

baran123

O halde ben bir periyot için örnek alıp RMS hesabımı yağacağım ?
Bu işi 32 Kanal ADC için yapacağım.
Performans açısından bir gecikme olur mu sorusu kafamı kurcalıyor.

devrecii

ADC ile ölçdüğünüz bütün değerleri toplayın kaç tane ölçdüyseniz bu sayıya bölün neden illa rms istiyorsunuz.

Frekans değişmiyor ise bir  filterde olabilir aslında direk adcden alırsınız.

Sozuak

Hızlı diyotla doğrultup düşük değerli bir kapasite ve paralel dirençle dc elde etseniz bunu da trimpotla kalibre edecek şekilde adc ye girseniz o doğruluk size yetmez mi?

devrecii

Böyle motor yada selenoid kontrolü olmaz pwm den etkilenir ve enerjinin çoğu boşa gider d1 diyotu ile ısı enerjisi oluşur boşa gider.

Şimdi öyle devre verecem ki ne rms  ne başka şeye gerek kalacak ne sönt direnç nede opamp enerji kaybı da olmayacak
direk adc gelen değerden bulabileceksin. 
12V besleme voltajı  sabit değilse ikinci bir adc ile besleme voltajını da ölçmellisin formuldeki adc sabite o değeri vermelisn 12v sabit değişmiyor ise gerek yok.

baran123

Giriş gerilimi ve frekans sabit.
Duty değişecek.
Peki verdiğiniz örneği toparlarsak şu şekilde mi olacak ?

Ayrıca bahsettiğiniz yöntemin mantığı tam olarak nedir hocam?

devrecii

Motoru koymayı unutmuşsun  ;D

Devre çalışma prensibi bildiğimiz buck converter pwm duty değerine göre motorun ucunda sabit temiz bir volaj küçülmüş yada tam herneyse oluşuyor

1000uf (artırablirsin) kondansatör ucundaki voltaj(motora giden akım ) adc ye çıkartma işlemi yaparak veriyoruz.

baran123

Ben motoru test amaçlı koymuştum normalde olmayacak ama :)

devrecii

Böyle

Selenoid değil mi ? Ne bağlayavcasın?

esensoy

Bu devre ile pwm i küçültseniz bile 1000uF dan dolayı selenoid geç cevap verecek,
Böyle akım okuma da ilk kez görüyorum,

Devre mosfet üzerine düşen gerilimi 40k ve 10k ile bölerek okuyor, yani şönt direnç mosfetin iç direnci, sıcaklıkla değişecek,
Diyotu şotki ile değiştirmek mantıklı, fakat diğer değişikliği ben önermiyorum,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

devrecii

Arkdaş frekansı çok düşük vermiş pwm frekansını eğer 10khz ye çıkarırsa 1000uf 10uf ye düşer.

Hemde 1000uf nedir ki