hassas mikrafon pre anfi

Başlatan birisi_r, 03 Aralık 2005, 18:57:26

birisi_r

Merhaba arkadaşlar ; benim acil olarak bir adet miktrofon pre anfi devresine ihtiyacım var.. atmega ile dgital steteskop devresi yapmıştım ancak wm034dbh tipi bir mikrofon bulamadığım için bir pre anfi ile denemeye çalıştım çünki mikrofonla belli kuvvetteki sesleri algılayabilmeme rağmen kalp atışlarını bilgisayar ekranında alamıyorum... aşağıdaki linkde yaptığım devrenin bütün bilgileri var mikrofon ile opamp arasına yerleştirebileceğim bi anfi öneririzseniz çok memnun olurum şimdiden çok teşşekkürler... (bu arada bu wm 034dbh mikrofondan elinde olan yada satılan yeri bilen varsa ücretini hesabına havale çekerek satın alabilirim )

[web]http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee476/FinalProjects/s2004/bcr5/[/web]

birisi_r

pardon bişi daha başka bi modell alsam bu microfonun özelliklerine göre uyarlamak mümkün olurmu ?

OG

Mikrofon problem değil, piyasada çokca bulunan bir emc kapsul mikrofon kullanabilirsiniz. Doğru çalışma noktasını da şekil3 deki pot ile ayarlayabilirsiniz. Mikrofon + 1,5v arasına bağlanan dirençde düşen gerilim ile mikrofon üzerinde düşen gerilim eşit olduğu nokta en iyi çalışma noktasıdır. Vr=Vm

Bulacağın mikrofon belki 1,5V gerilim ile değilde 3-4V gerilim ile daha doğru çalışacaktır.

Mikrofonun daha önemli özelliği ise akustik tevcihi. Omnidirectional olması en uygun akustik kazancı verecektir.

Preamplifikatörden önce LMC7111 deki 500K luk direnci düşürmeyi denerseniz kazancı yükseltmiş olursunuz. Yine de gerekiyorsa aynı kattan 1 adet daha bağlarsınız, ancak bu taktirde kazanç çok yüksek olabilir. Bu sefer 500K yı büyültmeniz gerekebilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.