POWERBANK ŞARJ-DEŞARJ DURUM TAKİBİ

Başlatan polleme, 23 Ekim 2018, 21:50:34

polleme

Bir projemde Anker veya Aukey 10.000mAh kapasiteli powerbank kullanıyorum. Bu powerbank, bir Wireless AP besleyecek. Powerbank QUALCOMM 3.0 destekli olduğundan bir AVR işlemcili devre ile 12V çıkış alıyorum ve AP'yi 12V ile besliyorum. Powerbank üzerinde 4 LED'lik bir gösterge var ve buradan şarj durumunu görebiliyorum ama bu sistemleri kapalı bir alana koyacağım ve oraya sürekli bakma şansımız olmayacak. Bulunduğum yere bir LED gösterge koyup bu şarj-deşarj durumunu takip etmek, boşalmaya yakın alıp şarj etmek istiyorum. Voltaj seviyesi veya başka bir yol ile bunu takip etmek şansım var mıdır? Çözüm olarak ne önerirsiniz?

mehmet

ESP8266 ile, pil gerilimini takip edip
wi-fi üzerinden istediğiniz yere
yollayabilirsiniz...
Eğer yer varsa AP içerisine bile konabilir...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

polleme

Alıntı yapılan: mehmet - 23 Ekim 2018, 21:59:21ESP8266 ile, pil gerilimini takip edip
wi-fi üzerinden istediğiniz yere
yollayabilirsiniz...
Eğer yer varsa AP içerisine bile konabilir...

Anlamak istediğim de bu zaten, bir powerbank çıkış voltajı deşarj seviyesine göre değişir mi? 5V veya 12V çıkış varsa bir pil veya LiPo'dan farklı olarak bitene kadar bunu sabit verir diye düşünüyordum. 5V veya 12V veren bir powerbank çıkış voltajı eğer değişiyorsa hangi aralıkta değişir, bilgi verebilir misiniz?

mehmet

5V/12V çıkışını değil, pil gerilimini
takip etmelisiniz.

Çıkış gerilimi ilgili devresi ile sabit
tutulmaya çalışılır. Ancak pil gücü
bitince kesilir. Ölçümü piller üzerinden
almalısınız.

https://www.tswq.ps/wp-content/uploads/2018/01/115158852-1.jpg

Bu tip cihazlarda genellikle piller paralel
bağlanır. 5x2200mA 3.7V gibi.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

polleme

Pil gerilimini takip edebilmek için powerbank kutusunu açmam gerekiyor. Bu, kutunun parçalanması ve garantinin bitmesi anlamına geliyor. Bunu yapabilmek için açılabilen kutuya sahip bir powerbank almam gerekir, QUALCOMM desteği de gerektiği için zor.

kasif

4 tane led in geldiği yere 4 tane birbirinden çok iyi izole edilmiş LDR koyabilirsin. Basit bir devre ile bunları ölçebilirsin. Biraz tuhaf ama powerbank a zarar vermeden yapılabilecek tek çözüm sanırım bu.

Eğer sadece bitmeye yakın haber versin diyorsan sadece sonuncu led e LDR koyabilirsin.

LDR leri takip edip durumu ister kendinize e-posta, ister basit bir websitesi şeklinde takip edelirsiniz.

Sozuak

2.led e bir fotodiyot koyup sonunce tek led yandigini tespit  edebilirsiniz.

ipek

mesafe kısa olduğu için fototransistör gereksiz diye bir makale okumuştom,3mm led'leri foto diyot olarak kullanıyorlardı...

Sozuak

Yani ne koyarsanız artık. LDR yavaş kalır diye söyledim. 3-5 tane için ise bu olay maliyeti zaten para tutmaz.  Işığı iyice yalıtmanız lazım hatalı çalışmaya karşın.

polleme

Bu LDR olabilir, bir bakayım. Tabii powerbank deşarj sırasında o LED'leri sürekli yanık bırakıyorsa. En kötü LED'leri sürekli yanan bir powerbank seçebilirim.

Sozuak

Bendeki Sony 10k mA. Açınca seviyeyi gösterip sönüyor sadece devrede olduğuna dair ışık yanıyor. Kılavuzundan  pil kritik ise nasıl belirtiyor onu görmek lazım. Güç ışığını yakıp söndürüyor da olabilir örneğin.