Encoder ve Lineer Sensörler

Başlatan cipher, 11 Aralık 2005, 04:46:25

cipher

Arkadaşlar ben bir üniversitede öğrenciyim ve encoder ve lineer sensörler hakkında bir ödev aldım. Siz bu sensörler ile ilgili türkçe kaynak var mı. Örneğin hangi sensörler encoder veya lineer.Çalışma prensipleri gibi. Ben arttım ama genellikle ing. sonuçlar çıktı türkçe bulsamda tatmin edici yazılar yok yardım ederseniz çok mutlu oluruum. lşimdiden soalun

cipher

ya bu encoder ve lineer in tanımalrı ne oluyor tam oalrak.

cipher

Encoder ve Lineer sensör ne işe yarar ?
Encoder ve Lineer sensör hangi büyüklükte çalışır ?
Encoder ve Lineer sensör işaret dönüşümünü nasıl yapar ?
Encoder ve Lineer sensörün çeşitleri ?
Encoder ve Lineer sensör başlıca uygulama alanları?
Encoder ve Lineer sensör örnek uygulama devresi ?

tam olarak bunlar lazım arkadaşlar.

Macera

Google da gray code diye aratırırsan bir çok sonuç elde edersin.
Bu enkoderler genelde A B diye iki çikişları vardır.Bu çıkışlar birbirine 90 derece kayık halde ve lojik seviyesindedir.Bu pulslar sayıldığı takdirde ne kadar tur dönüldüğü ortaya çıkar.Rotary yada dönen enkoderler tur başına 6 pulsdan (piyasada bulunabilirlik açısından) 5000 pulsa kadar vardır.Lineer cetveller 0.001 mm hassasiyetinde rahatça bulunur.Genelde bu enkoderlerin içinde birbirine az kaçık şekilde iki adet fotodiod vardır.En basit enkoder bilgisayarların faresinde (toplu olanlar) mevcutdur.Eğer elinde eski bir fare varsa onun içini sök bir incele!
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

ramcho57

Alfa Elektronik Bu Sensörlerin ithalatını ve imalatını yapar. www.alfasanayi.com web sitesinden detay bulabilirsiniz. Ayrica www.ateksensor.com adresi de yardımcı olabilir.
 İyi çalışmalar.