Aynı hattan hem pnp hem npn sensör okumak

Başlatan izturk, 17 Aralık 2018, 14:36:27

izturk

Merhaba arkadaşlar

Kartımda 24v la çalışan sensör girişi var. Ancak bu girişe bazı yerlerde pnp bazı yerlerde npn sensör bağlanıyor.
Ben bunu mikroişlemcinin aynı bacağından veya farklı iki bacağından okumak istiyorum. Ama karta girişi tek yerden olmalı, yani pnp için farklı giriş npn için farklı giriş koyamıyorum.

Alanım da oldukça dar. basit birkaç direnç diyot veya iki optoyla falan bu girişi okuma imkanımız var mı? Fikirlerinizi bekliyorum.

Herkese İyi Çalışmalar.

yas

Kullandığımız kapasitif sensörleri bazen npn bazen pnp olarak piyasada ne denk gelirse alıyoruz. PLC DI girişine bağladığımızda giriş tetiklenme seviyesine göre ters ise 1kohm luk bir dirençle duruma göre pullup yada pulldown yapıyorum. Tabi tetiklenme ters işaretli olduğundan girişi programda tersliyorum.

~ENES~

Köprü header ve transistorle yapabilirsin. Eğer pnp bağlanacaksa köprü takılı olur transistor üzerinden tetikleyerek işlemciye girersin. Eğer npn olacaksa köprüyü kaldırır direk pice girersin.Veya buna benzer yollarda izleyebilirsin.

izturk

~ENES~

Transistörlerin pull up ve pull down dirençlerini unutmuşsunuz. Herhangi bir sorun olmaz ama 2 pin kullanmış oluyorsunuz sanırım?

z

On-Off bilgisi mi okuyorsun?

Eger oyle ise iki adet 4K7 direnc ile gerilim bolucu yap ve bunu +5 Gnd arasina bagla.
Orta uctan da MCU nun ADC girisine gir.

Normalde 2.5v olan ADC girisi, NPN takarsan 0 - 2.5 araliginda ziplar. PNP takarsan 2.5 - 5v araliginda ziplar.

Yazilimda da NPN - PNP durumu icin hic degisiklik yapmazsin. Yazilim kolayca sensorun hangi tip oldugunu anlar zaten.

2.5v civari voltaj okursan sensor OFF demektir. 0 yada 5v civarinda voltaj okudugunda sensor ON olmus demektir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

a.zorba

Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

izturk

Alıntı yapılan: z - 17 Aralık 2018, 16:04:18On-Off bilgisi mi okuyorsun?

Eger oyle ise iki adet 4K7 direnc ile gerilim bolucu yap ve bunu +5 Gnd arasina bagla.
Orta uctan da MCU nun ADC girisine gir.

Normalde 2.5v olan ADC girisi, NPN takarsan 0 - 2.5 araliginda ziplar. PNP takarsan 2.5 - 5v araliginda ziplar.

Yazilimda da NPN - PNP durumu icin hic degisiklik yapmazsin. Yazilim kolayca sensorun hangi tip oldugunu anlar zaten.

2.5v civari voltaj okursan sensor OFF demektir. 0 yada 5v civarinda voltaj okudugunda sensor ON olmus demektir.

@z hocam sensörüm 24v böyle bir gerilim bölücü yapmalıyım galiba.

@a.zorba hocam pc814 ile yapmaya çalıştım ilk başta. Ama içinden çıkamadım açıkçası. 2 adet pc817 yi npn de biri pnp de biri tetiklenecek şekilde bağlayamadım bi türlü.

Ersin

24v demişsin , bu endüstriel bir cihaz olacaksa girişlerde mutlaka opto kullan .

izturk

Hocam aslında tam olarak sensör de değil switch tarzı 24v veya gnd ye bağlanan bi sinyal gelecek. ben genel olsun diye pnp npn yapısında dedim.

Ama haklısınız analogta bana da sıkıntı yaşarım gibi geliyor. Asansörde de bayaa bi parazit oluyor. Yukarda paylaştığım transistörlü devreye ne dersiniz?

z

24v kismini atlamisim.

Evet cizdigin gerilim bolucu olur.

----------------

Digital devrelerde I/O pinini okuyup ahada 1 oldu hurra seklinde yazilim yapilmaz. Boyle yaparsaniz pin, switch 1 konumuna gecti de mi 1 oldu yoksa sans eseri okuma yaptiginiz anda switch 0 di da  igne pals geldi de o yuzden 1 okudunuz celiskisi olur.

Ayni durum analog bilgi okumada da gecerli.

ilyas KAYA

Ben bu şekilde kullanıyorum gayet hızlı ve sorunsuz yıllardır endüstriyel makinelerde çalışıyor.

Opto nun direncini çizmeyi unutmusum onun direncini ekleyin mutlaka

z

Optoya ne gerek var o zaman.

Secilen transistorun Hfe degerinden dolayi 1K direnc ile oynamak gerekebilir.

izturk

Yukardaki iki devrede de biz girişe 0v verince bu transistörler nasıl iletime geçiyor?

z

Bu tip devrelere DTL lojik deniyor.

Giris sifir iken 4K7 kollektor direnci diyoddan dolayi asagi cekiliyor ve islemcine 0.7v gidiyor.

5 den 0.7 ye dustu ise NPN cikisli sensor aktif oldu demek.

Yok PNP cikisli sensor bagladi isen Sensor aktif olunca 24v transistoru iletime sokuyor gene 4K7 asagiya cekiliyor.

Sonucta yazilimda hic bir degisiklik yapmana gerek kalmiyor.