AC Gerilim ile Çift Yönlü DC Motor Kontrolü

Başlatan quarko, 20 Aralık 2018, 13:34:31

quarko

Servoregülatörler de kullanılan varyakları dc motor ile hareket sağlanarak gerilim kontrolü yapılıyor. Kolaylık olsun diye herhangi bir doğrultma yapmadan varyaktan alınan küçük bir ac gerilimin pozitif alternansı ile dc motoru bir yönde, negatif alternansı ile de diğer yönde kontrol ediliyor. Zero cross lu bir opto ile sürülen bir adet triyak ve 2 adet diyot vasıtası ile yapılıyor. Fakat burada yön kontrolü tam olarak nasıl çalışıyor bilemiyorum. Bu konuda fikri olan var mı acaba. İki adet tristörle ac gerilim tek alternans olarak dc motora verilse tamam ama sanki bu şekilde sürülmesinde farklı bir espri var.

"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

z

Triaci pozitif alternanslarda tetiklersen bir yone geciren diyod olur. Yok sadece negatif alternanslarda tetiklersen bu kez de ters yone geciren diyod olur.

Tamsemayi verseydin onun uzerinden konusurduk.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

quarko

Elimde tam şema yok hocam. Ama aynı bu işi yapan bir cihazın bağlantı şeması şu şekilde.

Tristörü pozitif alternanslarda tetiklersek bir yönde, negatif alternanslarda tetiklersek diğer yönde kontrol edilebileceğini biliyorum. Yalnız devre üzerinde sıfır geçiş kısmı yok. Gerilimler okunuyor sadece adc ile. Acaba yazılımsal olarak mı sıfır geçiş tespiti yapılıyor. Bu cihazlar öyle ucuz ve maliyetten kaçınılmış cihazlar ki, kullanılan mcu, 2K Flash, 128 Byte Ram e sahip 8bit PIC. Sıfır geçiş tespiti yazılımsal olarak yapılıyorsa nasıl sığdırmışlar bu mcu ya, anlamak mümkün değil doğrusu... 
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

MB_77

Voltajı 20k ile 100k arası bir dirençle doğrudan bir pine girin ve bu pin için değişiklik kesmesi kurun. Bi kaç Word hafıza ve en az malzeme ile sıfır geçiş tespiti yapmış olursunuz

z

Diyodlarla falan devre kurmamistir.

MCU sifir gecisini ve polariteyi takip ediyordur. ona gore arti alternanslarda ya da eksi alternanslarda triaci tetikleyip yarim dalga dogrultucu gibi calistiriyordur.

En ucuzu boyle olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

quarko

Alıntı yapılan: z - 21 Aralık 2018, 11:51:31Diyodlarla falan devre kurmamistir.

MCU sifir gecisini ve polariteyi takip ediyordur. ona gore arti alternanslarda ya da eksi alternanslarda triaci tetikleyip yarim dalga dogrultucu gibi calistiriyordur.

En ucuzu boyle olur.

Muhtemelen böyle oluyor hocam. Sıfır geçiş için ekstra bir devre yok. ADC den örnek alırken polariteyi takip ediyor, +/- veya -/+ geçişlerinde sıfır geçiş olarak kabul edip ona göre triyak tetikleniyor.

M.Salim GÜLLÜCE

çok basit bir şekilde 2 opto-Triyak 2 diyot bir Triyak ile mümkün olur.
Sıfır geçiş takibi de gerekmez.