cny70

Başlatan x-tol, 14 Aralık 2005, 22:15:43

x-tol

merhaba
cny70 adlı sendörü ilk defa kullanacağım ama bir sorunla karşılaştım.datasheetlerdeki gibi yazılı tarafı bana doğru çeviriyorum boarda takıyorum üst tarafta kalan 2 pinin sağdakine + soldakine - veriyorum alt taraftaki sağ pine + vcc den gelen bir led bağlıyorum led in katodu sağ pine,sol pinide -'ye veriyorum
normalde doğru gibi güzüküyor ama çalışmıyor.yarın'a kadar bu işi halletmem lazım yoksa çözmem zorlaşır çünkü burada olmayacağım.
cevaplarınızı bekliyorum.

tnen

Sensordeki ledin ucuna uygun bir direnç bagla ve çıkısına ledin onune bir direnc bagla.

x-tol

led'in önüne bir ledmi bağayayayım yoksa dirençmi demek istediniz bu yöntemi denedim sanırım.ben yanlış bağlamaktan şüpheleneiyorum

x-tol

besleme +5 v
741 op-amp karşılaştırıcı olarak kullanıldı.
2 ve 3 nolu girişerin birine uygun direnç diğerine cny nin transistöründen gelen çıkış verildi sonuç ledlerle gözlendi ve doğru sanıldı
FAKAT
sağlam olması için ölçü aletiyle ölçüldü fakat beyaz 1.11 siya ise 5v olarak aldılandı.bu sonuca göre çıkış yanlış 0'a düşmesi gerekir.karşılaştırıcıda sorun olacağını sanmıyorum
http://www.antrak.org.tr/gazete/012003/aykut.htm
linkindeki devre aynen yapılmıştır,yalnız 20 k'lık pot yerine(çalışmadığı için)100k takıldı bu sonuçlar çıktı.0 v'a düşmesi için bayağı bir uğraş verdim ama olmadı bu pic bu istenmeyen gerilimi 1 olarak algılayacaktır.ve yanlış bir çalışma olacaktır.sorun neyden kaynaklanıyor olabilir

tnen

Opampın cıkısına baglı olan 680 ohmluk direnci 2k2 yap.

Opamp ile transistorun bazı arasındaki direnci degistir yani. Birde bu şekilde dene.

x-tol

op-amp'lar bildiğime göre karşılaştırıcı olarak çalıştırıldığımda ya 0 verir yada 1 veriri bizim devredede istenen bu ama herşeyi denememe rağmen 0.93 diğer opamplardada 1.50v'a düşüyor.0'a düşmesi gerekirken belkide benim op-amplar bozuktur çünkü normal olarak çalıştırdığımdada aynı sonuçlar çıkıyor.

z

741 yerıne LM358 dene
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

x-tol

evet arkadaşlar herhaklde sorun 741'de olmalı çizim programlarında kurdum 741 cny 70'in direnci 998ohm'un altına düştüğünde 0'a düşmesi gerekiyor.fakat benimkinde düşmüyordu.inşallah sorun bu elemandadır.daha fazla uğraştırmaz

x-tol

çok uğraştım ama çözdüm gibi.çıkardım op-amp bağlantılarını dirk cny'nin transistöründe karşılaştırma işlemini yaptım bunun için kollektöre vcc'den gelen 47k'lık bir resistor bağladım.çıkışı direk bunun üzerinden aldımbu dirençle 0.20v'a düştü buda yeterli olu sanırım bu gerilimide 0 olarak algılar,olmazsa artık 1m ohm'luk dirence kadar çıkarız.abi bu kadar kişi baştan düşünseydik keşke!

x-tol

bir sorun çıktı iki cny70 patladı.başkada olmadığı için hemen yen almam gerek.istanbulda oturuyorum bildiğimi göre bir yazıcıoğlunun karşısındaki intel elektronikte var burasının yarın yani pazar günü açık olup olmadığını bilen varmı?bu devreyi hemen bitirmem lazım

x-tol

merhaba
bir sorunla daha karşılaştım 3 tane cny70i paralel bir şekilde bir güç kaynağına bağladığım zaman cny çıkışları yanlış oluyor..herhalde üçü için bir değil 3 ayrı güç kaynağı gerekiyor buda kullanacağım yer için imkansız gibi.tek bir tane bağladığımda orun yok ama 2 tane bile olmuyor çıkışlar yanlış oluyor bağlantı hatası diye birşey yok.eski bilgilerimden hatılıyorumda bu tür elemanlar için ayrı güç kaynağı gerektiğini biliyorum

x-tol

kafayı yemek üzereyken aklıma neden gerilimin düştüğü geldi .cnylerin emiterini şaseye kollaektörünüde bir dirençle +'ya bağlıyoruz ve c ucunda çıkış almaya çalışıyoruz birkaç tane bağladığımızda giriş gerilimleri düşüyor.neden
cevap:
cny siyahı görünce c e arasını 0 ohm yapar uda + dan gelen inyali - ye götürür buda bir kaç tane aynı bağlantıda + ve -'nin kısa gibi yapar.ya emitere bir direnç yada emiteri şaseye vermeden çıkış almak bunu deneyeceğim ve sonucu yazarım.

x-tol

şimdi çözdüm.cyi + dirence e yi ise - ye c den çıkış al bu kadarmış