seriden ulaşılan I/O kartı

Başlatan salim ALTIN, 17 Aralık 2005, 10:33:54

salim ALTIN

Merhaba.
Modbus veya kendi protokolüyle RS-485 ten kumanda edebileceğimiz 16 input ve 16 output giriş çıkış kartına ihtiyacımız var. 19.200 haberleşme hızı yeterli.
Bu tip imalat yapan veya yurt dışından gelen ürünleri kullanan arkadaşlar varmı. ?
Fiyat önemli. Gelecek yıl ihtiyaç miktarlı olabilir.
Bu tarz kartları kullanan arkadaşlar deneyimlerini , tecrübelerini aktarırlarsa memnun olurum. Yeni uygulama olduğu için bu tavsiyelere ihtiyacım var.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Petek

Sadece 4 çıkışlısını yaptım (öyle istendiği için). Bunlardan 5 tane yaptım, dördü kullanılıyor. Her biri aynı rs485 hattı üzerinde, kendilerine ait adresleri var. PCden 9600 bps te bilgi gönderiliyor. Protokolü kendimiz tanımladık. Daha doğrusu işin bazı yerlerini istanbulda bir firma yapmış, bana protokol böyle olacak dendi, ben de ona göre devreyi geliştirdim. Bir yıldan fazladır kullanılıyor. Aslında her bir modülün yanında bir de remote display istenmişti onları da yaptım ve kritik komut (bantı durdurma işi) hem io modülü, hem display tarafından yerine getiriliyor. Aynı protokolle aynı rs485 busı üzerinde 8 cihaz çalışıyor.

16 giriş, 16 çıkış hepsi dijital olacaksa sorun yok. maliyet düşük olsun isterseniz benim yaptığım gibi 16f628 kullanın, çıkışları 74hc595 ile girişleri de  (unuttum) latched paralel in, serial out bir shift registerle elde edebilirsiniz. 16f628 fazlasıyla yeterli bu iş için. Adres için 16 değişik adres girebilecek şekilde dip switch yerleştirmiştim. İsterseniz bunu 256 adres girebilecek şekle de getirebilirsiniz. Eğer 16F876 veya 877 kullanmak isterseniz tasarım daha da kolaylaşır, shift registerleri SPI ile rahatlıkla sürebilirsiniz. Sadece çıkış yada giriş için SR kullanmak yeterli olur.

Benim kullandığım protokol yapısında hata kontrolü checsum ile yapılmıştı.  Dolayısıyle çözmek yada kodlamak kolay oluyordu. CRC8 veya 16 kullanmak isterseniz CCS nin örnek programlarında hazır rutinler var.

Kolay gelsin.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

Salih

Advantech firmasının Adam-4000 serisi cihazları var. Analog veya dijital giriş çıkış yapabiliyorsunuz. Fiyatlarda emsallerine göre iyi sayılır. Ben kullandım gayet güzel çalışıyor.
Türkiyeda satan firmalarda var. Örneğin
www.lima.com.tr

salim ALTIN

merhaba.
ben bir tane buldum. 310 dolar 16 in - 16 out. buradaki fiyat nasıl sizce. aslında işe göre fazla gibi...
piyasada yapıpta satan yok  galiba. İhtiyaçduyduğumuz her şeyi yapmaya kalkıyoruz sonra o da olmuyor...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

dundarh

Arkadaşım ben bitan eyaptım RS485 rs232 usb ve ethetnet port üzerinden Modbus RTU/ASCII protokolü üzerinden haberleşebilme özelliğine sahip. 8DI giriş, 8DO çıkış.

Edit : Arkadaşlar forumda ticari (ürün pazarlamak) amaçlı yazılar yazmak yasaktır. Lütfen daha dikkatli olalım. Ziya.

mckmk03

dundarh
yaptığın karttan biraz bahsedermisin.Ben özellikle ethernet kısmı ile ilgileniyorum.

asm_Coder

Salim Hocam

PLC ler ile Pc uzerinden istedigin gibi haberlestirme yapabilirsin

Nais Fatek S7 200 plc lerini cok rahat acik protokol ile PC uzrinden kontrol edebilirsin. Program olarak yardimci olurum

HSC ANALOG gibi modulleride rahatlikla yanina takip kullanabilirsin
y=f(x);