Besleme çipi önerisi

Başlatan Mucit23, 29 Ocak 2019, 12:39:56

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 29 Ocak 2019, 16:01:05Sistemin Blok Yapısını çizmeye çalıştım. En optimal Besleme yapısını bulmaya çalışıyorum.
3.3V larda sıkıntı yok hocam. LM1117 uygun gibi. Sadece LM1117'nin girişinde 12V olması riskli olurmu bunu öğrenmek istedim. Datasheette Max 18V yazıyor.

Ben ilk başta Switch Mode Entegresinin En pinini kontrol ederek yaparım diye düşündüm ama sanırım buna gerek yok. Öyle olsa tek butonla ON-OFF nasıl yaparım tam çözemedim. Ama Mikroişlemci çalışsa ve ON-OFF butonuyla mikroişlemci dışındaki çevre donanımları kapatsam daha kolay olacak.

A kartındaki Mikroişlemcide sürekli çalışması gerekecek.

@Mehmet Salim GÜLLÜCE Abi TPS5410 uygun ama fiyatı çokda ucuz değil. MC34063'daha uygun gibi. Bol bulunuyor ve ucuz.

Sorun ilk başlarda Regüle entegreleri ON-OFF yapmaya uğraşmamdı ama buna gerek yok.

A kartında MC34063 ile 24V-12V dönüşümü yapıp 12V'u da LM1117 ile 3.3V a çevirip MCU yu beslemeyi düşünüyorum.
B kartında ise yine MC34063 ile 24Vdan 5V elde edip 5V'danda LM1117 ile 3.3V elde etmeyi düşünüyorum.

@z Abi dediğin bana hiç mantıklı gelmiyor. Hadi Zenerle 12V elde etsem bile 3.3V için yine regülatör kullanmam gerekecek. Zener üzerinden 12V elde edip bu gerilimi tekrar 3.3V'a dönüştürmekte bana verimsiz bir yöntemmiş gibi geliyor.

Açıkçası Z kardeşimizin dediği yapıyı daha evel kullandım. ters yönde zener 12 volt a seri (istenen akıma uygun) dirençten geçirip 1117 ile istediğin seviyeye indirgeyebilirsin. 1117 giriş ve çıkışlarını güzel kapasitörlerle desteklersen güzel çalışır.
Lakin zaten 12 volta düşürmen gereken bir devre varsa ondan da 1117 ye geçiş yapıp kullanman tabiiki daha makul.

Yok eğer 34063 ile 3.3 volt elde edersen de bir ferrit bead tan geçirip pi filtresi kullanırsan gene sorunsuz kullanabilirsin

z

Ben oyle bir yontemden hic soz etmedim, yanlis anlasildi.

24v ---- Direnc ---- Zener----Gnd

yapisi ile zener uclarindan 12v elde edip suruculeri besleyecek.

Step down ile de 24v dan 3v3 uretecek.

Bunu onerdim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com