Besleme çipi önerisi

Başlatan Mucit23, 29 Ocak 2019, 12:39:56

Mucit23

Selamlar

24V aküden 12V ve 3.3V besleme voltajları elde etmem gerekiyor. Daha önce tasarımını yapmış olduğum başka bir kartta LM2576>>7805>>LM1117-3.3 kullanarak yapmıştım. Aynı yapıyı kullanmak istiyorum ama LM2576 çevre donanımları ile birlikte çok pahalı gibi. Daha ucuz çözümler ne olabilir onu araştırıyorum.

12V ile Mosfet sürücüleri besliyorum. 16Khz frekans da 2 Adet H biridge mosfet sürücü besleniyor. Bu sürücüler için ne kadar akım çeker kestiremiyorum fakat 3A gibi bir gerilim regülatörü fazla diye düşünüyorum. Sürücüde ON-OFF girişi olması gerekiyor. Aklıma 78L05 gibi lineer bir regülatör kullanmak geldi. Onun fiyatı oldukça ucuz. Fakat bu entegrede de ON-OFF yok.

Bu konuda ne önerirsiniz?

Ayrıca LM1117 için giriş voltajının 12V olmasında bir sakınca var mı? Datasheet'de max 18V yazıyor ama sonrasıda mikroişlemci ve diğer lojik devreler besleneceği için arızalanması kart için ölümcül olur.

z

Fiyattan kacma. Bir elektronik cihazin guc kaynagi boktan ise o cihaz da boktan demektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Peki ona okey diyelim. Aradan 7805'i kaldırmayı düşünüyorum. Benim kartta 5V ile beslenen donanım yok. 12V ve 3.3V'a ihtiyacım var. 12V'dan LM1117 ile 3.3V'a düşmek güvenli olurmu?

z

Ben tercih etmez, trafolu bir devre kurardim. Fakat transformator ilave iscilik demek.

3.3v reguleli, 12v regulesiz bir yapi dusunursen guc kati da icinde olan flyback cipleri dusunebilirsin.

12v ile sadece moslari sureceksen ona regulator de yapmaya gerek yok. Direnc Zener yeterli. Sen sadece 3.3 volta odaklan.

M.Salim GÜLLÜCE

TPS5410
https://img.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/442302_8392135.pdf

Yok eğer uymaz dersen stoklarında olanlara bir göz at illaki sana uygun bişey vardır.
IC-DC/DC VOLTAJ REGÜLATÖRLERİ

Mucit23

24V Akü kaynağımız. Bu kaynaktan regüleli 12V ve 3.3V elde etmem lazım. 12V ile sadece 1 Adet röle ve 4 Adet mosfet sürücüyü besliyorum. Bu yüzden zenerli yapı olmaz.

130ma röle çekse (Power Röle) 20ma de diğer donanım toplam 150 ma ya çekilir ya çekilmez. Bana 12V hattında 300mA sağlayacak bir regülatör yeterli olur diye düşünüyorum.

3.3V ile sadece MCU ve çevre çipleri besliyorum. Onun LDO olması şart

z

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 29 Ocak 2019, 14:35:1324V Akü kaynağımız. Bu kaynaktan regüleli 12V ve 3.3V elde etmem lazım. 12V ile sadece 1 Adet röle ve 4 Adet mosfet sürücüyü besliyorum. Bu yüzden zenerli yapı olmaz.

130ma röle çekse (Power Röle) 20ma de diğer donanım toplam 150 ma ya çekilir ya çekilmez. Bana 12V hattında 300mA sağlayacak bir regülatör yeterli olur diye düşünüyorum.

3.3V ile sadece MCU ve çevre çipleri besliyorum. Onun LDO olması şart
ben acizane mc34063 kullanıyorum. 500 mA e kadar problem yok.
Ancak sen enable pin istediğinden sana uymaz gibi.
TPS5410 un uymayan tarfını anlamadım.

LDO zaten bol çeşit war.
1117 demişsin güzelde aslında.
Problem nolaki?

fahri-

Ben de 34063 kullanıyorum. 24V dan istedğin V u al. Daha ucuzu da yoktur sanırım.

RaMu

MC34063 çerez gibi bende kullanıyorum,
ayrıca 500mA den sonrası için bir transistör ilavesi ve
bobini istenen akıma uygun seçip yüksek akım alınabiliyor.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Mucit23

Sistemin Blok Yapısını çizmeye çalıştım. En optimal Besleme yapısını bulmaya çalışıyorum.

A Kartı Motor sürme işlemlerini yapıyor ve bazı önemli parametreleri B kartı üzerinden CANBUS ile alıyor. 24V akü gerilimi Her iki karta da gidiyor şuanda.

A ve B kartında birer mikroişlemci var. B kartındaki buton mikroişlemciye bağlı. Bu butonla sistemi aç kapa yapmaya çalışıyorum.

A kartında Regüleli olarak 12V ve 3.3V gerilimlere ihtiyacım var. B kartında ise 5V ve 3.3V gerilimlere ihtiyacım var.

3.3V larda sıkıntı yok hocam. LM1117 uygun gibi. Sadece LM1117'nin girişinde 12V olması riskli olurmu bunu öğrenmek istedim. Datasheette Max 18V yazıyor.

Ben ilk başta Switch Mode Entegresinin En pinini kontrol ederek yaparım diye düşündüm ama sanırım buna gerek yok. Öyle olsa tek butonla ON-OFF nasıl yaparım tam çözemedim. Ama Mikroişlemci çalışsa ve ON-OFF butonuyla mikroişlemci dışındaki çevre donanımları kapatsam daha kolay olacak.

A kartındaki Mikroişlemcide sürekli çalışması gerekecek.

@Mehmet Salim GÜLLÜCE Abi TPS5410 uygun ama fiyatı çokda ucuz değil. MC34063'daha uygun gibi. Bol bulunuyor ve ucuz.

Sorun ilk başlarda Regüle entegreleri ON-OFF yapmaya uğraşmamdı ama buna gerek yok.

A kartında MC34063 ile 24V-12V dönüşümü yapıp 12V'u da LM1117 ile 3.3V a çevirip MCU yu beslemeyi düşünüyorum.
B kartında ise yine MC34063 ile 24Vdan 5V elde edip 5V'danda LM1117 ile 3.3V elde etmeyi düşünüyorum.

@z Abi dediğin bana hiç mantıklı gelmiyor. Hadi Zenerle 12V elde etsem bile 3.3V için yine regülatör kullanmam gerekecek. Zener üzerinden 12V elde edip bu gerilimi tekrar 3.3V'a dönüştürmekte bana verimsiz bir yöntemmiş gibi geliyor.

z

24v dan 12volta direnc + Zener ile.

24v dan 3.3v a step down ile.

Roleyi 24v secersen 12v sadece mos suruculer icin gerekecek. Onlar da akim cekmez. 12v icin buyuk bir kapasitor kullanirsan suruculer anlik akim ihtyaclarini bu kapasitorden karsilar. Mos suruculer 16v ile besleyebilirsin. Bu direncdeki kaybi daha da azaltir. (Zaten fazla bir kayip da olmayacak)

yesilu

24-7812-1117
          I   I
          I   I
   12v   3.3v

Okan AKÇA

Ucuz birşey olsun diyorsanız mc34063 genelde adc olcüm olmayan yerdelerde direk kullanıyorum. Ucuz ancak iyi birşey olsun diyorsanız utc p2576 diger kalitelileri biliyoruz zaten

ahuramazda

1117'nin ams olanlarından uzak durun, bir başka konuda da bahsetmiştim orijinalini Türkiye'de bulmak imkansız gibi hepsi patates. Ben onsemi'nin ve il diye bir firmanın 1117'sini kullandım, giriş gerilimim 14 volt civarıydı, hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadım.