Bir metalin pozisyonu

Başlatan Erol YILMAZ, 17 Aralık 2005, 14:36:57

Erol YILMAZ

Bir metalin 4 cm lik uzunluktaki hareketini PIC ile gozetlemem gerekiyor.
Uzun omurlu olması lazım. Aklıma sıra ile dizilmiş 10 adet REED Role geldi. Baska oneriler de bekliyorum.

picusta

Su an aklima gelenler: enkoder, ultrason, Metali iletken olarak kullanip potansyometre imleci yapmak...

fsan

merhaba Erol,
optik yöntem ile olabilirmi acaba?

Metal nasi hareket ediyor? ileri/geri mi ? <----//--->

Erol YILMAZ

Metal cubuk seklinde  ileri-geri hareket ediyor.
Bundan en az 13 adet lazım. Biraz ekonomik olması lazım.
Optik derken hazır optik lineer encoder gibi birseyden mi bahsediyoruz? Tam anlayamadım.   Cozunurlugun yuksek olması gerekmiyor. Toplamda 5 nokta yeterli.

Ayrıca Reed Role nin fiyatı ne civarındadır?
Nerede bulabilirim?

DaRt

az sayıda nokta gerekiyorsa en makul çözüm sıra ile dizilmiş photo interrupterler olabilir.  Eğer nokta sayısı fazla olacak ise lineer pozisyon cetvelide olabilir.

CaFFeiNe

metal üzerinde işlem yapma gibi bir imkanın varmı eğer varsa piyasada ucuza satılan çatal şeklinde fotoseller var (omron EE-SG3 gibi) bunları kullanarak yapabilirsin metal fotoselin arasından geçecek kadar ince değilse ince bir metal/plastik vs yi hareketini algılamak istedigin metale tutturarak kullanabilirsin

Erol YILMAZ

Evet o metale sekil verme imkanım var.
Ama tozdan etkilenir gibime geldi bu Omron sensor.

aster

reedreles her yerde mevcut hatta rivayete göre 2 kontaklısı bile (on-off)
fiyatı 0.1 - 2 YTL arası boyutuna göre değişebiliyor

birde hocam benim bildiğim teknik elemanlar buraya birkaç çizim felan yapıpta soru soruyorlar ama

aklıma geldi ama resimler yanımda değil bir ara sökmüştüm çetvel türü bir şeydi
sarı manyetik şerit üstünde proxy yi gezdiriyorsun hepsi bu
ama yükte ağır gelirmi bilemem

timpati

optik kullanmayacaksan hall sensörler (hall-effect transistor)de var sırada. boyutları 3 mm kadar, yanyana koysan 1.5cm'yi bile algılar yani. üstelik toz-moz dinlemez. uyar mı?
why mr. anderson, why ?

stlg

Sevgili Erol
Arkadasım bende sevgili timpati arkadasım gibi hall efect sensorleri tavsiye ediyorum ben pekcok uygulamada kullanıyorum cok iyi bu sensorlerin latch li modelleri bile var ve tozdan yagdan etkilenmiyor kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Veli B.

aklıma gelen en basit yöntem buton ve /veya switch.Madem metale şekil verme imkanın var.Kapı dillerinde olduğu gibi btona basacak tarafa eğim ve bastığı 1 basmadığı 0.Değiştirmesi kolay. ekonomik ve uzun ömürlü.

CaFFeiNe

birsürü yol ile istediğini yapabilirsin switch, optik, hall, endüktif vs. dediğin gibi toz olayı varsa benim tercihimde hall sensörler mekanik bir hareket olmadığı için aşınma vs. gibi durumlarda olmaz (switclerde tozdan nemden vs etkilenirler zamanla ve kontak kalitesi önemlidir)

Erol YILMAZ

Hall Effect sensoru gayet iyi bir secim olacak.

Hepinize teşekkürler.

mmengi

hall effect kullanacaksan ugn3503 liner çıkışlı olanı bir comparatör ile on/off a çevirirsen orta güçte bir mıknatısı 6cm. de algılıyor. Eğer on/çıkışlı hall kullanırsan (benim denediklerimin mesafesi çok azdı) mesafe sorunu yaşayabilirsin. Liner kullanmaktaki amaç sensörün ufakta olsa bir manyetik alan içindeyken verdiği çok düşük gerilimi comparatör e vereceğin daha az bir referansla karşılaştırıp on/off bilgi alman daha verimli olacaktır.