STM8S IAR ve STVP Program yükleme

Başlatan Mucit23, 30 Ocak 2019, 20:45:50

Mucit23

Selamlar

IAR ile STM8S103F3 çipine ufak bir program yazdım. STM8 ile ilk uğraşım. IAR da düzgün bir şekilde proje oluşturup derleme yaptım. Hata vs yok. Fakat çipe bir türlü program atamadım

STVP ile program yüklemeye çalışıyorum. STVP "the Device is protected" uyarısı veriyor. Ayrıca IAR da hex dosyasını da oluşturamadım.

Baya ayarları kurcaladım ama doğru ayarları bulamadım bir türlü

Klon STlink ile STM8 arasında SWIM RST 3V3 ve GND bağlantılarını yaptım. Bundan sonra sırayla ne yapmam gerekiyor?

izturk

Hocam Vcap pinine kapasite bağladınız mı? STM8 ile ilk uğraşırken ben bağlamamıştım. Baya uğraştırmıştı.

Mucit23

izturk

Hocam stvp yi kullanmadım hiç ama direk iar üzerinden programlamayı denediniz mi?

Mucit23

Evet iar ile denedim olmamıştı. Fakat STVD ile programlayabildim. STVD yi silip yeniden kurdum. Anlamadım ama şuan STVD ile Hex yükleyip çalıştırabiliyorum. Belki kurulum aşamasında sorun olmuştur.

Şimdi IARı denedim oda oldu. Debug yapabildim.

STVD ile program attığımda program hemen başlamıyor. İlla enerjiyi kesip yeniden vermek gerekiyor. Bunun kolay bir yolu varmı?
Önemsiz bir sorun daha. IAR da sadece Download seçeneği yokmu? Her seferinde Download yapıp debug'a geçiyor.

izturk

O yukardaki tuşlarda yok ama project veya debug içerisinde sadece download olması lazım. Bu bilgisayarda kurulu değil tam hatırlayamadım.

1n4001

Merhaba,
IAR'da Hex dosyası oluşturmak için Project > Options > Output Converter > Generate additional output kutusunu işaretleyin. Output format: açılır menüsünden Intel extended seçin.

STVP üzerinde "Device is protected" uyarısı ROP (read out protection) aktif olduğunda gelen uyarıdır.
ROP'u iptal etmek için IAR'da ST-LINK > Option Bytes > Read-out protection açılır menüsünden disable yapabilir veya STVP'de "Option Byte" sekmesinde ROP'u disable yapıp yükleme yapabilirsiniz.