Bipolar Transistör Sürmek

Başlatan tunayk, 01 Şubat 2019, 18:16:33

tunayk

Aşağıdaki resimde, PWM sinyalinden filtrelenerek elde edilmiş 0-10V DC ile Yüksek akımlı darlington transistör sürülerek B1 ile görülen akü şarj ediliyor. Normal şartlarda devre düzgün şekilde çalışıyor. Ancak  BC547 belirsiz zamanlarda bozuluyor.  Sahada kullanımda olduğu için bozulma anını tam olarak yakalamak mümkün olmuyor. Arıza esnasında bozulan başka bir malzeme yok.

*Sürme sinyali ana kaynaktan izole olarak MCU tarafından üretiliyor. Set edilen akıma göre otomatik olarak ayarlanıyor.
* Ana kaynak olan 24V DC gerilim, 3Faz tarfo çıkışının köprü diyotla doğrultulması ile elde ediliyor. DC deki ripple oranı %5 civarında.

Bu soruna yol açması muhtemel açık kapılar ne olabilir?

Melih1802

Muhtemelen BC547 nin Akımı yetmiyor.

OptimusPrime

Bozuluyor derken neresi bozuluyor? Kisa devre mi oluyor acik devre mi oluyor? BE mi gidiyor CE mi gidiyor?
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

bayelektronik

bc547 zayıf bir transistor ve mje40 ile arasına 220 ohm  direnç koy. Devren hiçbir zarara uğramadan çalışıcaktır. Her ne kadar mje40 asıl akımını kollektor-emiter arasından akıtsada base-emiter arasından yol verdiğin sürece hatırı sayılır akım çeker buda bc547 yi uygun bir dirençle korumazsan bozar.

OptimusPrime

100nF yi kaldirip BE aralarina direnc eklemen gerekir. Transistor kazanclarin zaten cok yuksek. Bu devreye kuvvetle ihtimal dokunsan sarja basliyordur. ;D
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

F.T

Bana kalırsa tasarımdan kaynaklanan beyz emiter voltajının yüksek olması transistörlerin bozulmasına sebep oluyor.Ayrıca Q3 beyz akımının yüsek olmasıda bozar.Beyze direnç atıp engel olabilirsin.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

tunayk

Bozulma şekli genelde CE arası standart olmayan bir iç dirençte kısadevre oluyor.  Evet 547 her ne kadar zayıf bir tr olsada 100ma akım verilmiş datasheetinde. Benim devrede  darlington zaten 50-100mA arası bir base akımı ile çalışıyor.  MJE340 da 5mA civarı bir akımla sürülüyor.  Bc547 ye giren base akımı 1-2mA civarında.  Zaten 1K base direncinin MCU tarafında en fazla 3V civarında bir voltaj görüyorum.
Bu doğrultuda akımdan olması bana biraz uzak görünüyor.

F.T

Ben baz emiter voltajının yüksek olduğundan dolayı bozulduğunu düşünüyorum.npn bir transistörün bu şekil kullanılması sorun oluşturuyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

F.T

VEBO Emitter-Base Voltage : 547   max 6 volt olmalı.tasarımda bu voltajın aşılma olasılığı yüksek.

mehmet

Transistörde yükler ne tarafa konuyordu? Hatırlayamıyorum...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

tunayk

100nF koymadaki amacım olası osilasyona engel olmaktı. Enteresan bir konu, bozulmalar sonrasında 547 yi kaldırdım.  1K ile MJE 340 ı direk sürünce sistem yine çalışıyor ancak MJE de aşırı derecede osilasyon oluşuyor.

547 için VBE 6V aşma ihtimali pek mümkün değil.  Tr ler iletime girdiğinde VBE si diyot voltajı seviyesinde kalıyor. Pwm tarafından 10V bile uygulasam aradaki direnç üzerinde kalan voltajı dolayı base tarafında 1V civarında sabit kalıyor. 

SB7

Hocam yapı bu şekilde olmasın?

-SB7

pwr_24

Alıntı yapılan: mehmet - 01 Şubat 2019, 22:18:40Transistörde yükler ne tarafa konuyordu? Hatırlayamıyorum...

Yükü collector ucuna bağlarsın NPN tranzistörde

tunayk

@SB7 hayır yanlışlık yok. Çizdiğim şekilde sistem.

Yukarıda 547 nin base akımı olarak 1-2ma hatalı yazılmış.  0.1ma civarı aslen. MJE yi direk 1K ile sürdüğümde base akımı 0.5mA oluyor,  max akıma karşılık.

asma

Alıntı yapılan: mesut24 - 02 Şubat 2019, 20:39:03Yükü collector ucuna bağlarsın NPN tranzistörde
Eğer giriş gerilimine bağlı kalmak istemiyorsan , anahtarlama elemanı olarak kullanacaksan kolletöre yükü bağlamak en basit yoldur. NPN veya PNP fark etmez.
Transistörleri , kollektörü , emetörü ve bazı (ortak) şase olarak kullanırız.
Şemada farklı bir yöntem için farklı iki kaynak kullanılmış.
Yük akımı (akü gerilimi) arttıkça kontrol geriliminin şasesi değişir.
Ortak gnd ile 10V ile 24V luk aküye akım akmazdı zaten.
Ben şemayı beğenmedim ama  :du: sounuda bulamadım.
Kolay gelsin.