Atmega328P Program Donma Sorunu

Başlatan kamilaktemur, 05 Temmuz 2019, 16:31:57

kamilaktemur

Merhaba...
Atmega328P'yi 16 mhz kristal ile birlikte harici bir devrede arduino ile programlayarak kullanıyorum. Fuse ayarlarını vs. yaptım. Ilk başlarda sorunsuz çalışıyor açması gereken 12v röleyi açıp kapatıyor. Ama çok da nadir olmayan bir sıklıkta herhangi bir röleyi açarken program donuyor ve olduğu noktada kalıyor. Dahili 8mhz ile çalışırken hiçbir problem yok. Kapasitörleri büyütmeyi denedim ancak bir sonuca varamadım. Güç kaynağı regüle bir güç kaynağı ancak yine de atmegayı ikinci bir lm2596 devresinden geçirerek besliyorum. Arduino kullanmayı planlamıyorum STM32 işlemcilere geçeceğim ama kristal tarafındaki problemi çözemedikten sonra hızın bir önemi kalmıyor. Arduino tarafında kullandığım devre tam olarak aşağıdaki gibi.

mehmet

Rölede ters diyot var mı?
Diğer bağlantı şemanız
görülmüyor.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Kabil ATICI

eğer olayı sadece şema üzerindeki gibi yaptı iseniz, sıkıntı çıkarması normal.
Şemanız devlet sırrı niteliğinde ise ve sadece bu kadarını verebilirim diyorsanız o başka.

Mevcut şema üzerinden gidersek,öncelikle
işlemcinin ayaklarına mümkün olduğu kadar yakın, Vcc ve gnd hatlarına 100nf koyun. Aynı zamanda Aref bacağı ve GND arasına 100nf ekleyin.

İkinci nokta, işlemciden bağımsız olarak ilgilenmeniz gereken konu watchdog timer...
kilitli işlemciyi kurtarma için önemlidir.
ambar7

kamilaktemur

Devrenin tam şeması ekte. Genel olarak kapasitörlerin tamamını 100nF'nin çok üstüne kullandım. Hatta işlemci besleme bacaklarına 1000uF bile taktım. Rölelerin tamamında ters diyot bağlı. Aref bacaklarına 100nF kapasitör takmayı da denedim. Ancak onda da bir sonuca varamadım.