4 bar basınçlı bir tankta sıvı seviye ölçümü hk.

Başlatan zamzam23, 28 Temmuz 2019, 06:35:53

zamzam23

Selamlar,
4 bar basınç altında sıvı seviyesi ölçümü için mevcutta dikey şamandıra sistemi kullanılmış. İçerisinde reed röleler ve dirençler olan sistemde belirli aralıklarla seviye ölçümü yapılarak 4-20ma çıkış alınabilmekte. fakat sistem çok sık arıza yapıyor.

Bunun yerine ultrasonic veya kızılötesi sensörle ölçüm yapılabilir mi? Bu sensörlerle sıvı seviyesi ölçülebildiğini biliyorum ancak tek endişem 4 bar basınç altında nasıl tepki vereceği ve örneğin hcsr-04 sensörün çok sık arıza yapıp yapmayacağı.

Konu hakkında tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Veya sizin tecrübe ettiğiniz, bu basınç altında düzgün çalışan bir sistem önerir misiniz?

Melih1802

4Bar sıvı seviyesi ne olursa olsun aynı mı? Değişiyorsa basınç değişiminden algılanabilir.
Özel el yapımı 304 Paslanmazdan bir şamandra yaptırılıp cam bir tüpün üzerinde gezdirilerek içindeki hall sensorlara algılatma yaptırılır.

fahri-

Basınçlı sistemler genelde tehlike arzeder. Bunun için profesyonel sistemler kullanmak mantıklı. Benim bildiğim bu konuda 4 uçlu problu sistemler var. Bunlar ömürlük kullanımlı. Yabancı marka Spiraxsarco ve Gestra var ama bunlar çok pahalı. Bunların muadili yerli daha uygun Vira ve Ayvaz marka var. Ayvazı çok tavsiye etmiyorum. Çıkışları röle. ON/OFF kontrollü çalışırlar. 4-20mA çıkışlı sistemlerde var ama çok daha pahalı. 4 uçlu işinizi görüyorsa 4-20mA çıkışlıya gerek yok.