100 mmlik anot display akımı hk.

Başlatan mustafacan, 26 Aralık 2005, 19:44:06

mustafacan

arkadaşlar elimde 100mmlik aldığım 7 segment numerik display var. bunu saat uygulamasında kullanıyorum. Ancak Bana çektiği akım çok fazla gibi geliyor bu konuda ne dersiniz.

1 segment 150-170ma
7 segment 1 amper

saat için 4 tane kullanıyorum ve toplam   4Amper ediyor.
Sizce bnu akımlar normalmi? yoksa devre tasarımındamı bir yanlışlık yaptım?
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

mhk

Bu display datasheetini incelemeni önereceğim. Burdan her segmentte ledler nasıl ve nekadar bağlanmış. Örneğin 8 adet led paralel bağlantısını gösteriyorsa yaklaşık olarak 20x8=160 mA/segmet gibi  değeri çıkar. Eğer tüm ledler seri ise max 20 mA olmalı. İllada datasheet!!! Üzerindeki numaradan datasheet araştırması yapabilirsin. Örnek olarak bende FYS serisi 122 mm lik display var. Toplam segment başına 8 led var ve bunlar ikişerli gruplar paralel ve gruplar dörderli seri bağlı. Yani her segmentin çekeceği akım max 40 mA. 40mAx7(Segment)+20mA (nokta)=300mA  display başına çekilece akım.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

otm

merhaba
bende SUNLED var.ancak bendekiler  tip üzerinde N yazanların tek bir segmenti 60ma çekiyor tüm segmentler yandığında 420ma ediyor  (nokta hariç) Üzerinde Q yazan ise çok daha parlak yanıyor ve tek segmenti 100ma civarı akım çekiyor.sendekilerin çektiği akım bana biraz fazla geldi.Ancak ısınma ve bozulma olmuyorsa mesele yok.

mustafacan

evet haklısınız data shetine baktım ve 1 segmentin 160 ma çekmesi gerektiğine kanaat getirdim.
power devresinde yapdığım bir yanlışlık yüzünden sistem 4 amper çekiyormuş. sistemde regüle için kullandığım 7812 nin peşine + çıkışına bir adet 5,1ohm 11watt lık taş direnç atınca herşey normale döndü. bir adet taş direnç nelere sebepmiş bunuda öğrendik. halbuki gözardı etmiştim. sonuçmu sistem 750 ma çekiyor :-))))
tasarrufa bak 4000ma >>750 ma
sanırım bir bardak çayla biraz patlamış mısırı hakettik. E hadi buyrun!
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

optech

Benim bildigim kadariyla 7 segment displaylarda(100mm) tek segmentde 20mA'den fazla akim gecerse display omru kisalir. 160mA'e acikcasi bir mana veremedim. Belki 1 segmentin max kapasitesidir diyecegim ama... Bir dusunun isterseniz.

mhk

Yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana