Servomotor?

Başlatan CaFFeiNe, 27 Aralık 2005, 14:55:19

CaFFeiNe

Merhaba

arkadaşlar bana servomotor + sürücüsü lazım (şu anda güç belli değil) fakat sürücüye elektronik kart, PLC veya PC ile erişip istediğim hareketi kontrolü yapabilmem lazım yani sürücünün iletişim protokolleri vs. teknik bilgileride lazım, aynı zamanda bu servomotor+sürücüsünü Türkiye'den temin edebilmem gerekiyor. Hangi markanın bu şekilde dökümantasyonunu bulabilirim.

teşekkürler

EES

DELTA ürünlerine bir bak.Türkce doküman ve uygulamalarını inceleyebilirsin.SSS sayfasını unutma.

www.fastltd.net

epolat

Merhaba
Hareket kontrolünden kastın, pozisyon kontrolümü?

CaFFeiNe

evet pozisyon kontrolü

DELTA nın ürünlerine baktım MODBUS haberleşmesi var ve manuelinde herşeyini açıklamışlar onlarla irtibata geçeceğim

teşekkürler

epolat

Delta da en büyük servo 3kw eskiden servoları stok tutmuyorlardı şimdi durum nedir bilmiyorum.Delta taiwan malı olmasına rağmen servo motor ve sürücüsü japonyada üretilmiş.Kaliteli sürücü ve motor.
sürücünün bikaç özelliği:
svpwm kontrol yöntemi
0-+10v analog giriş
rs232c-rs485 haberleşme portları
ve senin işine yaracak özellik
harici pulse ile yada sürücü içindeki registerlar vasıtasıyla pozisyon kontrol
birde delta plc kullanırsan istediğin gibi kontrol edersin.Daha büyük kw lazımsa bildir.

volkaneyi

Ben sew servo sürücüsünü öneriyorum, kendi içinde çok uzu olmamak kaydıyla plc yazılımını yapabiliyorsunuz. Türkiyede kendi adı ile şubeleri var ve teknik destek olarak çok iyiler.

fatefate420

Alıntı yapılan: "volkaneyi"Ben sew servo sürücüsünü öneriyorum, kendi içinde çok uzu olmamak kaydıyla plc yazılımını yapabiliyorsunuz. Türkiyede kendi adı ile şubeleri var ve teknik destek olarak çok iyiler.

bende volkan arkadaşıma katılıyorum yaklaşık 2 yıl önce  SEW marka servolara geçtik ve daha şu ana kadar herhangi bir problemle karşılaşmadık  :idea:

aster

Bende epeydir kullanıyorum ve çok memnunum
SEW in Türkçe manuelini okumak isterseniz (genel)
http://picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=45777&highlight=sew#45777

epolat

Mesela ne tür uygulamalarda kullanıyorsunuz? Projeleri sizmi hazırlıyorsunuz yada hazır bir sistemdeki servolarımı değiştiriyorsunuz?
Size göre bir servo sürücüde  olması gereken özellikler neler?
Kullandığınız ve memnun olmadığınız servo motor ve sürücüsü varmı?
Servo motor ve sürücünü  seçerken bu takım da ne gibi özellikler arasınız?
(Genel olarak servolarla ilgilenen herkese merak ettiğim için soruyorum.
Not:Uygulama programları yazılamayan servo sürücü neredeyse kalmadı gibi)

CaFFeiNe

@epolat

ilk mesajımdan anlaşılacağı gibi biraz ARGE amaçlı olarak arıyorum pozisyon kontrolü yapabilmem lazım XY eksenli ufak bir sistem yapmayı düşünüyoruz belki 100-200W gücünde olanlar bile işimi görebilir
servolar ile pozisyon kontrolü hakkında bilgilerde hiç fena olmaz aslında :)

şimdilik elimizde bulunan Yaskawa servomotor + sürücü ile deneme yaptım fakat pals ile pozisyon kontrolü yapamadım (gerçi sürücü çıkma pals girişleri bozuk olabilir diyede şüpheleniyorum parametreleri birkaç kez gözden geçirmeme rağmen başarılı olamadım)

epolat

Pulse ile süreceksen dikkat etmelisin parazit kapması çok büyük ihtimal.
Gitmesini istediğin noktadan daha farklı bir noktaya orantısız olarak gidiyorsa parazit kapıyordur.Gönderdiğin pulse sürücü içinde görülüyordur.Aslında ilgili parametreye baksan parazit kapıp kapmadığını anlayabilirsin.