Araba Aküsünü Belirli Koşullara Göre Gecikmeli Anahtarlama

Başlatan simülasyoncu, 06 Ekim 2019, 13:56:12

simülasyoncu

İyi günler arkadaşlar, elektroniğe bir süredir ilgim var. Yeni bir proje üzerinde çalışıyorum.,Öncelikle devreyi hazırlama amacımdan bahsedeyim. Arabama yeni bir multimedya teyp taktırdım (android). Ancak bu teyplerde Wi-Fi, bluetooth sürekli çalıştığı için kontak anahtarına bağlı olarak güç bağlantısı yapılıyor. Yani teyp düğmesinden teyp kapanmıyor. Telefon gibi, sadece bekleme moduna geçiyor. Bu sebeple kontak ile güç kesilerek akünün bitmesi önleniyor.(ucuz etin yahnisi)
Ben de arabamla beklerken kontak kapansa dahi 15-20 dk daha teybi kullanmak istiyorum. BU sebeple kontak kapandığında devreye giren bir zaman gecikmeli röle kontrollü anahtarlama devresi yapmaya karar verdim. Teybe giden gücü rölenin kontaktörleri ile kontrol etmek isityorum. Devrede entegre kullanmadım, devre kapalı olduğunda sıfır akım çeksin istiyorum.
Devrenin şeması aşağıdadır.

Kafamdaki sorular:
- gecikme zamanını 10dk---30dk arasında ayarlamak için en doğru yol nedir? (pot kullanmak gibi??)
- rölenin kontaklarındaki arkı önlemek için bir koruma devresine ihtiyaç var mı? Hangi devreyi kullanmam gerekir?
- transistörler iletimi keserken voltaj bobinden yavaş yavaş düşüyor. Bu bobin için zararlı mı... zırıldama sesi yapar mı?
- Aşırı akım çekme riski var mı? Aşırı akımda etkinleşen bir drain yapısı eklememe gerek var mı. Bu  koruma devresi için ne tavsiye edersiniz.

Biliyorum çok detaylı soruyorum. Dediğim gibi yeni başladım. bu ilk çizimim, arabamın yanmasını veya teybin yanmasını ve çöpe gitmesini istemiyorum sadece :)
Garantisi yok,spot mal. :D

NAVİMEX 9934 (TEYP MARKASI)
Fiat Linea (2013)

İki devre çizdim, yardımlarınızı beklerim

Saygılar sevgiler.

ta2by

Pot ayarlı bir tımer yap olsun bitsin zamanıda istediğin kadar uzatıp kısalta bilirsin. ;)  :) Kolay gelsin